Anasayfa » Baskı Yönetimi » Flekso’nun Geleceği İçin Yenilikçilik ve Eğitim
Flekso

Flekso’nun Geleceği İçin Yenilikçilik ve Eğitim

Asahi Photoproducts, Labelexpo’da yedi sabit renk ile baskıyı ön plana çıkaran ve yeni kalıp teknolojisi ile kârlılığı ve verimliliği artıran bir sunumla yer aldı. Konuyla ilgili ipuçlarını Asahi Photoproducts Teknik Pazarlama Müdürü Dr. Dieter Niederstadt, MATBAA&TEKNİK okuyucuları için anlattı:

Flekso

Labelexpo Europe’un yaptıkları fuar programlarında her zaman önemli bir yeri olduğunu belirten Asahi Photoproducts Europe İdari Müdürü Akihiro Kato, “Bu yıl özellikle Avrupa’da daha yüksek kalite ve daha verimli etiket ile ambalaj üretimine ilginin arttığı bir gerçek” diyor ve ekliyor: “Fuarda, Asahi AWP™ kalıplarının kaliteden ödün vermeden OEE ve kârlılığı nasıl arttırabildiğini ziyaretçilerin daha iyi anlamasına yardımcı olmak amacıyla uzmanlarımız hazır bulunuyor. Standımızı ziyaret edenler aynı zamanda, basılmış uygulama örneklerini de görebildiler ve uzmanlarımızdan bireysel ihtiyaçları için en iyi kalıplar hakkında tavsiyeler aldılar.”

Asahi uzmanları ziyaretçiler ile fikslenmiş renk paleti baskısı hakkında da konuşuyorlardı. Asahi Photoproducts Teknik Pazarlama Müdürü Dr. Dieter Niederstadt, bu konuyla ilgili olarak dergimize şu açıklamaları yaptı: “Bu baskılarda spot renk mürekkeplere olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için mürekkep sayısı yediye kadar çıkabilen sabit bir palet kullanılıyor.  Sabit bir mürekkep set kullandığı için işler arasında mürekkep hazne temizlemesi gerekmiyor ve karma işlerin yapılması kolaylaşıyor. Temiz transfer Pinning Teknolojisi ile donatılmış olan Asahi kalıplar bu baskı sürecinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için kalıptan kalıba hassas register imkanı sunuyor. Özellikle esnek ambalaj ve fleksoyu dijital baskı ile rekabet etmek amacıyla uygun şekilde ama en kısa tirajlarda konumlandırmak için çok önemli.”

“İşletme verimliliğinizi iyileştirmeniz için fırsat var mı? Kalite daha da arttırılabilir mi? Tüm bunlar kârlılığı arttırırken yapılabilir mi? sorularını soran Niederstadt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Deneyimimiz bize çoğu operasyon için üç sorunun da cevabının evet olduğunu gösteriyor. Labelexpo Europe, bu konulara değinmenize yardımcı olmak için mevcut olan en son teknolojiler ve çözümler konusunda kendinizi eğitmeniz için benzersiz bir fırsat sunuyor. Ayrıca Labelexpo Europe, bunların çoğunu çalışır durumda görmek için mükemmel bir yer.”

Labelexpo’da Asahi Photoproducts’un yeniliği olan ve AWP™-DEF kalıpların bilinen kalite özellikleri ile daha yüksek kalıp işleme hızını birleştiren AWP™-DEW kalıp çözümü sergileniyordu. Kalıp verimi daha yüksek olan, ayrıca önemli kalite ve OEE avantajlarına ulaşmaya çalışan bu kalıp, etiket ve ambalaj operasyonları için ideal bir ürün. Niederstadt, tüm bu avantajları şöyle sıralıyor:

Fırsat Alanları

“Operasyonlarını iyileştirmek için önemli adımlar atmış olmalarına rağmen, pek çok firma için geçerli çok sayıda fırsat alanı mevcut. Görünen o ki, daha fazlasını yapabilmek için daima fırsatlar mevcut. Şu fırsatları bir düşünün:

Toplam Ekipman Verimliliğini (OEE) Arttırır. Arıza nedeniyle duraklamalar çok önemli bir sorun. Colognia Press kitabından bir sayfa alın. Şirket, sadece kalıplarını ve kalıp hazırlama sistemini değiştirerek baskı zamanını %20’den %50’nin üzerine çıkardı. Kullandıkları flexo kalıplar ile kalıpların temizlenmesi veya değiştirilmesi için duraklama sürelerinin çok fazla olduğunu belirten Desktop Publishing Müdürü Bohdan Holona, “Uzun tirajlı işler için bu, bir işin üretilmesi için geçen sürenin yarısının duraklama ile geçtiği anlamına geliyor. Artık cihazlarda 10 kilometre boyunca durmadan işlem yapabiliyoruz. Tek bir kalıp seti ile, 22 saatlik bir işte baştan sona kadar, durmadan sürekli aynı kalitede sonuçlar üretiyoruz. Bu çok büyüleyici!” diyor.

Sabit renkli palet printing uygulamayı bir düşünün. Yedi adede kadar mürekkep renginin kullanıldığı bir baskı süreci yaklaşımına geçerek, büyük bir spot renk mürekkep envanteri alma, onu yönetme ve muhafaza etme ihtiyacını en aza indirebilirsiniz. Sabit mürekkep paletlerinin kullanılması OEE’de çok daha fazla iyileştirme yapılması anlamına geliyor. Çünkü iş hazırlık ve değiştirme süreleri önemli miktarda azaltılıyor ve bu nedenle de işler arasında makinede yıkama yapılması gerekmiyor. Bunun yanı sıra, sabit bir mürekkep paletinin kullanılması karma işlerin yapılmasını kolaylaştırıyor. Tabii ki, yedi adede kadar renk ile baskı sürecinde, baskın ve ara tonlarda hala keskin alanlar için gerekli mürekkep akışı sunarken mükemmel kaliteyi sağlamak için hassas registrasyon ve temiz mürekkep transfer yapan kalıplar gerekiyor.

Size yatırım yapmak isteyen bir ortak bulun. Maalesef, pazarda satış yapmayı sadece bir kerelik olarak algılayan çok fazla tedarikçiler var. İşletmenizi gerçekten dönüştürmek için, müşteri ile gerçekten ortaklık kurduklarını gösteren tedarikçiler bulmanız gerekiyor. Bu aşamada, iş arkadaşlarınızla konuşmanız yardımcı olabilir. Eğer belirli bir tedarikçi ile ilgileniyorsanız, referanslarını sorun ve bunlara göre değerlendirme yapın. Böylece, müşteri deneyimlerinin beklentilerinize uygun olup olmadığını hemen anlarsınız.”

Asahi Photoproducts, Labelexpo Sonrası Avrasya Ambalaj Fuarı’ndaydı

Asahi Temiz Transfer Teknolojisi flekso kalıp üretimini destekliyor. Şirketin yeni bayiisi İmeks Grup oldu.

Asahi Photoproducts, Avrasya Ambalaj Fuarı 9. Salon, 910B nolu standda yer aldı. Yeni Temiz Transfer Klişesi’ni tanıtan Asahi ayrıca, dağıtım ortaklarından olan Penta Matbaa Makina’nın yanı sıra, flekso etiket sektörüne yönelik makine ve sarf malzemeleri uzmanı olan İmeks Grup ile de yeni bir bayi ilişkisine başladığını yine bu fuarda açıkladı.

Asahi Satış Yöneticisi Philip Mattelaer, “Yeni temiz transfer klişesi ürün portföyümüzü iki tecrübeli bayimizle birlikte fuarda tanıtacağımız için çok heyecanlıyız” diyor: “Bu ürün portföyü, temiz mürekkep transferine imkan tanıyan ve klişe yüzeyleri ile örtü alanlarının köşelerinde mürekkep birikmesini önleyen Temiz Transfer Teknolojimizi de içeriyor. Bu sayede temizleme aralıkları uzar, baskı durma süreleri kısalır ve baskı kalitesi önemli ölçüde artar. Asahi klişeleriyle elde edilen hassas kalıp hizalaması sabit bir renk paletiyle çok yüksek kaliteli baskıya imkan tanır ve nokta renkli mürekkepleri kullanma ve yönetme ihtiyacını en aza indirir. Sabit renk paletinin flekso baskının geleceği olduğuna inanıyoruz ve Türkiye pazarının bunun faydaları hakkında bilgilendirilmesine yardımcı olacağız”.

Temiz Transfer Teknolojisi, hissedilmeyecek kadar düşük bir baskı basıncı ayarı yapılabilmesine imkan tanır. Sıvı akışını kısıtlayan özel tasarlanmış bir Asahi polimer kimyası sayesinde düşük kalıp yüzeyi baskısıyla çalışılabilmesine imkan tanır. Mürekkep, geniş temas açılı ve yüksek sabitleme noktalı bir damlacık oluşturur. Bu sayede mürekkep klişeden alt katmana daha temiz ve homojen bir şekilde transfer edilir, bu da fleksografik baskı yapan müşterilerin sürekli artan kalite taleplerine yanıt verebilmelerine yardımcı olur. Ayrıca, hassas hizalamaya imkan tanıyarak ve temizlik veya klişe değişimi için baskı durmalarının sayısını azaltarak Toplam Ekipman Verimliliğini (OEE) artırır.

#Flekso #LabelExpo #AsahiPhotoproducts #PhilipMattelaer #DieterNiederstadt #OEE #Yenilikçilik #Eğitim