Anasayfa » drupa 2016 » 3. drupa Global Trendler Raporu 2016 Yayınlandı

3. drupa Global Trendler Raporu 2016 Yayınlandı

Chart-12016 için iyimser tahminler içeren rapor özellikle Afrika ve Ortadoğu’nun iyimserliğini sergiliyor. Rapora göre dijital büyümeye devam ediyor ama geleneksel süreçler hala hakimiyetini devam ettiriyor. Web to print alanında ise duraklama dönemi görülüyor.

drupa 2016’ya haftalar kala 3. drupa global trendler raporunun sonuçları açıklandı. Rapora göre 2008’deki finansal krizin etkileri hala devam ediyor ve hatta kâr marjları da azalıyor. Buna rağmen matbaacılar 2016’ya iyimser gözlerle bakıyor. Bu da üretim ekipmanı yatırımı planlarını etkiliyor.

MD-Sabine-Geldermann15_7516Raporlar, 750 matbaacıyla yapılan görüşmelerin sonuçlarına dayanıyor. Messe Düsseldorf drupa direktörü Sabine Geldermann: “Bu seneki drupa, global baskı endüstrisindeki en son gelişmelerin ortaya koyulacağı bir yer olacak. drupa global trendleri raporları sayesinde tüm bu gelişmeleri derli toplu olarak bir araya getirme imkanı bulduk. Bu sene drupa’yı ziyaret eden herkes raporların son derece faydalı olacağını görecek” diyor.

Raporların araştırması ve yazılması, özel danışmanlık ve piyasa araştırmaları şirketi Print Future’dan Richard Gray ve Neil Falconer tarafından yapıldı. Rapora göre; “2015’deki rapor genel olarak olumlu bir hava sunuyordu. 2016’da her şey biraz daha karışık, bazı bölgeler örneğin Kuzey Amerika iyi bir gelişme gösterirken, gelişmekte olan bölgeler de sorunlar görülüyor. Benzer şekilde ambalaj ve fonksiyonel piyasaları genel olarak iyi giderken ticari piyasada zorluklar görünüyor. Özellikle yayıncılık alanındakileri kolay günler beklemiyor.”

Her bir raporda matbaacıların cevapları toplandı ve ekonomik güven alanında ortalama hesabına tabi tutuldu. Global matbaacılar panelinin %37’si 2015’deki durumlarını iyi olarak tanımlarken %12’si kötü olduğunu söyledi ve %25’lik pozitif net bir dengeye işaret etti. Matbaacılar ileriye doğru baktıklarında ise genelde olumlu düşünüyorlar. %50’si 2016’da ekonomik durumlarının iyileşeceğine inanıyor. Sadece %6’sı her şeyin daha kötüye gideceğini söylüyor. Bu da %44’lük bir pozitif denge anlamına geliyor. Ama en yüksek iyimserlik oranları Afrika, Avustralya/Okyanusya, Ortadoğu ve Asya’da görülüyor. Sektörler anlamında 2016 tahminleri ticari ve fonksiyonel baskı arasında dengeli görünüyor.

Dijital tahminler

Trends-report-Infographics-20162Baskı süreçlerine bakıldığında rapor dijital teknolojilerin en hızlı gelişmeyi gösterdiğini (yılda %28), tabaka ofsetin de hızlı geliştiğini, özellikle yayıncılık (net yüzde 7) ve ambalajda (net yüzde 12) büyüme olduğunu ortaya koyuyor. Fleksografi ambalaj (%18) da iyi gidiyor. Gravür de bu alanda iyi bir gelişme gösteriyor (%3). Fonksiyonel baskı serigrafi alanında iyi bir gelişme gösteriyor (%11) ama dijital da çok önemli. Siparişlerin çoğunluğu hala geleneksel baskıda olsa da, dijital baskının hacmi ve değerinde istikrarlı bir artış var. Dijitalin değişken içerik basma yeteneği o kadar önemli ki, fonksiyonel matbaaların %59’u, ticari matbaaların %35’i dijital cirolarının %25’inin değişken baskıdan geldiğini söylüyor.

Web-to-print alanında ise duraklama görülüyor, öyle ki tek büyüme 2014 ile 2015 arasında görünüyor. Bölge olarak sadece Kuzey Amerika ve sektör olarak da fonksiyonel baskı da web-to-print alanında gelişme görülmüş.

Büyümenin sınırları

Hem matbaalar hem de tedarikçiler güçlü rekabetin büyümenin önündeki en büyük engel olduğunu söylediler. Satış eksikliği önemli bir faktör. Sebebi sorulduğunda en önemli sebep (%58) ile yeni müşteri bulmanın zorluğu. İkinci sırada ise (%35) iyi satış personeli bulmak olarak gösterildi. %32’si ise geleneksel baskıya yönelik talep eksikliğini sebep olarak gösterdi. %10 ise aynı şeyi dijital için söyledi.

#drupa #drupa16 #globaltrendler #baski #matbaa #arastirma #dijitalbaski