Anasayfa » Aktüel » 3. Uluslararası BASEV Kongresi Yarın Başlıyor

3. Uluslararası BASEV Kongresi Yarın Başlıyor

‘Sahibinden Değişim Hikâyeleri’ konusunu odak noktasına alan Üçüncü Uluslararası BASEV Kongresi, başarıya giden yolda değişim ve dönüşüme uğrayanlara, dünden bugüne olan yeniliklere ışık tutuyor.

“MATBAA SEKTÖRÜNDE DEĞİŞİM, DEVRİMİ GETİRDİ”

Uluslararası Basev Kongresi’nin bu seneki ana temasının “değişim” olduğunu belirten BASEV Kongre Komite Başkanı Murat DEMİR matbaa sektöründeki değişimi şöyle anlattı: “Değişim son yılların en popüler konularından birisi, çünkü yıllar değiştikçe değişim hızlanıyor.  Değişime ayak uydurmak daha zor oluyor.  Matbaa üzerinden örneklendirecek olursak; Gutenberg’in on beşinci yüzyılda ilk baskı makinesini icat ettikten sonra buharla çalışan makineler için yaklaşık dört yüz yıl beklememiz gerekiyordu. Daha sonra gücün buhar ve  insan  kuvvetinden elektrik enerjisine geçmesi de yaklaşık yüz yıl daha aldı. Bu değişimden sonra yirminci yüzyıl başında artık elektrik ile çalışan ama hala tipo tekniğini kullanan makinelerimiz vardı. Sonra büyük bir değişim hatta devrim oldu.

Tipo makineler Ofset ile değişti. Ama ofsette 1950’lerde başlayan ofsetin egemenliği 2000’li yıllarda dijital teknolojiler ile sallanmaya başladı.”

KONGRENİN GÜNDEMİNDE NELER VAR?

Kongredeki değişimi sadece matbaacılıkta değil birçok boyutu ile ele alacaklarını da söyleyen DEMİR sunum içeriklerine dair şu ön bilgileri paylaştı: “Gazeteci Ertuğrul ÖZKÖK, babasının  İzmir’deki matbaasına yönelik gözlemlerini, hatıralarını daha sonra Türkiye’nin en büyük gazetesinin başyazarı olduğu dönemdeki tecrübeleri ile birleştirip  gördüğü değişimi bize anlatacak.  İngiltere’nin en büyük bilişim ödülünü kazanan Aykut SADİ, bize eğitimde bilişim teknolojileri kullanmanın neleri değiştirdiğini anlatacak.  Avrupa Karton Üreticileri Derneği  Direktörü Hans van SCHACIK bizlere  karton ambalajdaki  yeni eğilimleri anlatacak, ambalaj konusunda yeni perspektifler kazandıracak. Yönetim Danışmanları Gamze ACAR BAYRAKTAROĞLU ‘Değişen Dünyada Liderliği’, Selen KOCABAŞ ise ‘İş Dünyasına Kadınların Kazandırdıkları Değişimi’ anlatacaklar. Heildelberg Doğu Avrupa Başkanı Josep MOSER’in konusu ülkemizde de ilk anlaşması yapılan ve konvansiyonel matbaacılık için devrim niteliğinde olan “abonelik modeli” ile baskı makinesi yatırımı olurken, SAPPI Avrupa CEO’su Bern WIERSUM kâğıt sektörünün geleceğine dair düşüncelerini bizimle paylaşacak. Dünyanın en büyük reklam ajanslarında Y&R’nın Türkiye Ceo’su Arzu ÜNAL bize reklamcıların gözünde yaşanan değişimi ve matbaalardaki değişen beklentileri anlatacak. Ekonomi profesörü Ümit ÖZLALE şu günlerde çok ihtiyacımız olan Türkiye ekonomisi hakkında bilgileri bizimle paylaşacak ve değişimin neler getireceğini aktaracak. Araştırmacı yazar, gazeteci Nedim ATİLLA bizlere Anadolu topraklarında yaşanan gastronomi değişimi ve son olarak çok değerli meslektaşımız Alptekin BALOĞLU matbaacılık dışında diğer uzmanlık alanı ve dünyaca tanınmasını sağlayan  sualtını ve  sualtındaki şaşırtan değişimi, Fotoğraf Sanatçısı Mehmet ÖMÜR ise fotoğrafı anlatacak. HP’de Indigo ve PageWide’dan sorumlu Avrupa Pazarlama Müdürü Marcelo AKIERMAN ise bize dijital baskının sadece bir baskı süreci olmadığını, dünyadaki tüm markalar için tüketici taleplerine en iyi cevap verebilme imkânı sunan bir yol olduğunu anlatacak. AKIERMAN, dijital baskının nasıl olup da markaların müşteri sadakatini korumaya yardımcı olan daha hızlı ve kreatif bir yol sunduğuna dikkat çekecek.”

Bu kongre Murat DEMİR’in düzenlenmesinde etkin rol aldığı 3. BASEV kongresi oldu.  Bu kongreye güçlü bir ekip ile hazırlandıklarını da sözlerine ekleyen DEMİR konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “BASEV Yönetim Kurulu üyesi olarak  kongre komitesi  yönetmenliği görevimde beraber çalışmaktan zevk aldığım Akif KAZMAZ, Alpaslan BALOĞLU ve Sermet TOLAN ile birlikte çalıştık.  Vakıf Koordinatörümüz Yahya GÖRGÜN her zaman olduğu gibi komitenin eli ayağı ve gözü kulağı oldu. Yönetim Kurulu üyemiz Nazlı BABATAŞ ÖZEK komitemize daha sonra katıldı ve destek verdi, son olarak dergi editörümüz, basım sektöründeki değişimleri yakından  takip eden Akif TATLISU bize konu ve konuk olarak yeni fikirler verdi.”

17-18 Ekim tarihleri arasında üçüncü kez hayata geçirilen Uluslararası BASEV Kongresi, İstanbul Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenecek. Kongrenin ilk gününde BASEV Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin KAŞIKIRIK ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail GÜLLE açılış konuşması yapacaklar.

 

#BASEV #Kongre #Degisim #MuratDemir #SadettinKasikirik