Anasayfa » Dijital » Acar Basım, FOGRA Belgesi Aldı
Acar Basım

Acar Basım, FOGRA Belgesi Aldı

Acar Basım, FOGRA Belgesi Aldı

İhsan Acar: “Biz FOGRA ile var olan kalitemizi, kaliteli çalışma standartlarımızı sadece belgelendirmiş olduk.”

FOGRAlı matbaalar arasında Acar Basım da yerini aldı. Süreci ve etkilerini Acar Basım Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Acar ve FOGRA Denetçisi Göksel Şen anlatıyor:

MATBAA&TEKNİK: Göksel Bey, öncelikle belge ve süreç ile ilgili sizden bir ön bilgi alabilir miyiz?

Göksel Şen: FOGRA belgesinde bir güncelleme oldu bildiğiniz gibi. FOGRA 39’dan FOGRA 51’e geçildi. Acar Basım’da da FOGRA 51’e müracaatımızı gerçekleştirdik. Bu standartlarda üretim yapan Türkiye’de toplam 16 matbaada var ve Acar Basım da bu matbaalar arasında yerini aldı. Acar Basım ile uzun yıllardır birlikte çalışıyoruz. Gerçekten çok titiz ve kaliteli üretim yapan bir firma. İhracata odaklanmaları bu belgenin avantajını onlara da sunuyor. Çünkü belgeye sahip olan firmalar kendilerini ifade etmekte çok daha kolaylık yaşıyorlar.

Yani bu belgeye sahip olduğunuzu belirtiğinizde karşı taraf sizin kalitenizin güvenilirliğinden çok hızlı bir şekilde emin olabiliyor. Teste ihtiyaç kalmadan size iş verebilir hale geliyor. Bu konuda İhsan Bey ve yönetim kurulu ile görüştük. Belgenin faydalı olacağını düşündük ve müracaat ettik. Süreçte de Eylem Hanım, Şenol Bey, Grafik bölümünde Orhun Bey çok ciddi bir şekilde katkıda bulundular. Ekip çok hızlı ve uyumlu hareket etti. Açıkçası belge almakta hiç zorlanmadık. Şunu da söyleyeyim, geçen yıl yatırımı yapılmış olan yeni Heidelberg LE UV makinanın da performansı gerçekten etkileyici. Birinci tabakayla beş bininci tabaka arasında hiç durmadan yapılmış olan baskının tamamı toleranslar içinde gerçekleşti.

MATBAA&TEKNİK: Prosesin tamamı için mi FOGRA Sertifikası alındı?

Göksel Şen: Evet, prosesin tamamı için FOGRA sertifikası alındı. Çok ciddi alt yapı ekipmanları tamamlandı. Grafik departmanımızın ışık ürünleri, Eizo ekranlar, eXact ölçü spektrometreleri alındı, inline otomatik spektrometre ve diğerleri. Üretim Heidelberg LE UV ofset baskı makinesinde yapıldı. Prosesin tamamı kontrol edildi. Burada en büyük avantajımız ekibin gerçekten hassas ve duyarlı olması, istekli olmasıydı.

Aynı zamanda ekipman ve makinaların da bakımlı, yeni, performansı yüksek olması çok büyük avantaj sağladı. Ben tekrar başta Acar Basım yöneticilerine ve tüm yönetim kadrosundaki çalışanlara çok teşekkür ederim. Bu zorlu süreci gerçekten çok zorlanmadan atlattılar. Bundan sonraki süreçlerde de kontrollerimiz söz konusu. Acar Basım’ın sürekli eğitime yaptığı bir yatırım var.

Normal şartlarda bir ambalaj firmasının bilgisine hatta bütün o driftlerden çok daha fazla opsiyona sahip olan bir kurum burası. Aynı zamanda gerçekten işlerinde klasik, standart bir metodu yok. Her bir işleri farklı metotlarla ve yöntemlerle baskı gerektiriyor. Bu prosesin tamamı çok zorlu aşamalardan geçiyor ama dediğim gibi Acar Basım için bunlar doğal. Günlük yaşanan süreçler.

MATBAA&TEKNİK: İhsan Bey, sizi FOGRA Sertifikasına yönlendiren ne oldu?

İhsan Acar: Bizim baskı kalitemiz zaten FOGRA standartlarındaydı. Biz bunu belgelendirerek müşterilerimize bir güvenilirlik belgesi olarak sunduğumuzda kalitemizi ifade etmek bizim için daha kolay hale geldi. Bu belge bizim için kaçılmazdı. Bazı firmaların iş verirken böyle bir belgeyi talep etmesi de söz konusuydu. Özetle biz var olan kalitemizi, kaliteli çalışma standartlarımızı sadece belgelendirmiş olduk.

Şimdi önemli olan bu kalitenin sürdürülebilirliği. Göksel Bey’in dediği gibi bütün ekipmanlarımızı tamamlayarak hata oranımızı sıfır noktasına indirdik. Sürprizleri de ortadan kaldırmış olduk. Şimdi biz gelen işi daha bilimsel yaklaşarak tamamlıyoruz. Ölçüm cihazlarını kullanarak da değişkenliği minimum seviyeye indirmiş oluyoruz. Tabii bu şekilde müşteri güvenilirliğimiz de artmış oluyor.

Acar Basım mücellit kökenli bir şirket. Baskı sonrasındaki kalitemiz maksimum seviyededir. Bunu tüm iç ve dış pazarlarda ispatlamış durumdayız. FOGRA ile de baskı kalitemizi de ispatlıyoruz. Yatırım yaptığımız en gelişmiş ofset teknolojisi olan LE UV Heidelberg 5+lak makinası da ve diğer makinaları da buna uyum sağlatarak baskı parkurumuzu FOGRA standartlarına getirmiş oluyoruz. Ekibimize gerekli eğitimi verdiğimiz ve gerekli tüm ekipman yatırımını da yaptığımız için artık kantıl baskı yapmak bizim için çok kolay. Ve inşallah bundan sonra da Göksel Bey’in de desteğini görmeye devam edeceğiz.

MATBAA&TEKNİK: Müşterilerin talebi oluyor dediniz. Talep yurt içinden midir yoksa yurt dışından mı?

İhsan Acar: Genelde yurtdışı müşterileri talep ediyor. Yurtiçinde de böyle bir belgenin olması müşterilerimize ayrı bir güven veriyor. Sonuçta herkes sizi bilmeyebilir Bilmediği için kalitenizi ancak belgelerle ispat edebilirsiniz. FOGRA bu açıdan bize ciddi bir kolaylık sağlıyor.

MATBAA&TEKNİK: Acar Basım’ın çok farklı bir üretim yapısı var. Kitaptan çok lüks baskılara kadar değişen… Piyasa baskısı, fiyatlar gibi etkenleri göz önüne aldığınızda işleriniz arasında nasıl bir denge kuruyorsunuz?

İhsan Acar: Aslında bu bir yapı meselesi. Biz her işi fiyat ayırt etmeksizin FOGRA standardında düşünüyoruz. Tabi ki bunun ön bir yatırım maliyeti oluyor ve uygulama noktasında da her şeyi düzgün ve kaliteli yapmanız en iyi malzemeyi kullanmanız gerekiyor. Biz, bedava alsak dahi imzamızı koyduğumuz her işi aynı kalitede basmak zorundayız. Kaliteden ödün verme gibi bir düşüncemiz ve yapımız söz konusu değil.

Yapmış olduğumuz işi önce bizim beğenmemiz ve kalitesini onaylamamız lazım. Eğer bunu onaylamıyorsak yeniden basarız. Bu da bizim müşteriye karşı sorumluluğumuzdur, diye düşünüyoruz. Bu sorumluluğu da en iyi şekilde yerine getirmek adına eğitimlerle, yapmış olduğumuz yatırımlarla kalite anlayışımızla yürüterek ciltte oluşturduğumuz güven gibi baskıda da en iyi olduğumuzu, ispatlamamız gerektiğini düşünüyoruz.

FOGRA Belgesi bizi kesinlikle çok mutlu eden bir yatırım oldu.

MATBAA&TEKNİK: Son soru şu olsun: FOGRA belgesinin pazarlama açısından yani yeni müşteriler kazanmak ya da daha fazla iş basabilmek açısından bir katkısı olacağını düşünüyor musunuz yoksa mevcut işlerin belli bir standarda sahip olması mı öncelikli beklentinizdi?

İhsan Acar: İkisi de. Hem yeni müşterilerin kazanımı açısından bize kesinlikle avantaj sağlayacak hem de mevcut müşteri memnuniyetimizi de en üst seviyeye çıkaracak.

MATBAA&TEKNİK: Eklemek istediğiniz son söz var mı?

Göksel Şen: Ben 1996 yılından beri Acar Basım ile birlikte hem İhsan Beyle hem ikinci kuşak Savaş Beyle, Seçkin Beyle, Faruk Beyle çalışıyorum. 20 küsur yıldır onlarla birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Bana duyulan bu güven çerçevesi içerisinde buraya hizmet vermekten çok onur duyuyorum çok mutluyum. Kendimi aileden biri gibi hissettiğim bir yer burası.

İhsan Acar: Göksel Bey Acar Basım’a geldiğinde yabancı birisi gelmiş gibi bakmıyoruz veya Göksel Bey’i gece 12’de aramam gerekiyorsa çekinmeden arayabiliyorum. O da sağ olsun -ne yapmamız gerekiyorsa yaparız, noktasında. Ben kendisini içten ve samimi buluyorum. Bu da aileden biri olma sebebidir. Ben de kendisine çok teşekkür ediyorum. Hakikaten tereyağından kıl çeker gibi FOGRA belgemizi aldık. Çünkü alt yapımız bu belgeyi almaya müsaitti.

Biz kalite noktasında her zaman ekipmanlarımızı güncelleyen ve kaliteye yatırım yapmaktan çekinmeyen bir şirketiz. FOGRA için bu zamana kadar bekleme sebebimiz yeni yatırımımızda. Bu yatırım tamamlanınca müşterilerimizin aklında baskı noktasında, baskı kalitesi noktasında soru işareti kalmasın dedik ve Göksel Bey’e bu işi hemen hallet dedik ve o da sağ olsun kısa sürede belgemizi tamamladık. Aldık inşallah önce şirketimize ve sektörümüze hayırlı olsun.

MATBAA&TEKNİK: Acar Basım bizim de uzun zamandır izlediğimiz kapıları her yeniliğe her türlü sektörel desteğe açık bir şirket ve özellikle sosyal sorumluluk projeleri ile öne çıkan bir matbaa. Biz de hem sizi hem de Göksel Bey’i tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.

#AcarBasım #FOGRABelgesi #İhsanAcar #GökselŞen #Baskı