Anasayfa » Aktüel » Ali Öztürk: “Amortisman Kadar Süreç Yönetimi de Önemli”
Ali Öztürk

Ali Öztürk: “Amortisman Kadar Süreç Yönetimi de Önemli”

Alfa Matbaacılık Kağıtçılık Ambalaj Ltd. Şti. yöneticisi Ali Öztürk ile Technotrans Mürekkep Pompa Sistemleri kurulumu sonrası sistemin avantajlarını konuşmak için bir araya geldik. Sistemin baskı üretiminde birçok avantajı var ve bu avantajlar maliyetleri azaltma yönünde ortaya konabilen argümanlar. Ancak bunların yanı sıra Öztürk, bir önemli noktanın daha altını çiziyor: “Baskı sürecinin iyileştirilmesi”.

İstanbul Kıraç’ta 5 bin 500 metrekare alanda ambalaj üretimi yapan Alfa Ambalaj, aynı bina içindeki genişleme ile üretim alanını 8 bin metrekareye çıkardı. Genişleme stratejisi kapsamında yatırım araştırmalarımız devam ediyor, diyen ve ondüle ve flekso hattı planları bulunduğunu anlatan Öztürk, Technotrans merkezi mürekkep pompalama sistemi yatırımını MATBAA&TEKNİK’e anlattı.

Tabaka ofset ile ambalaj üretimi yapan matbaa, bu anlamda mürekkep pompalama sistemine sahip 8 matbaadan biri. Ambalajda ise iki matbaadan biri olarak kayıtlara geçiyor. Öztürk, sistemin faydasını görerek 2013 yılında ikinci el olarak yurtdışından direkt satın almış. Technotrans Türkiye Temsilciliğinin Bakon tarafından yapıldığını öğrenen Öztürk, satın alma sonrası Bakon’a sistemin devreye alınması için müracaat etmiş. Sistem 2016’da yenisi ile değiştirildi ve avantajları ile Alfa Ambalaj’a kazandırmaya devam ediyor.

Sistem neler kazandırdı?

Ali ÖztürkSistemi kullanan matbaalar arasında Alfa Ambalaj’ı farklı kılan bir nokta sistemin sadece 6 + 5 yani toplam 11 üniteye bağlı olması. “Pompa sisteminin 24 üniteden sonra kârlı olduğunu duymuştum”, diyor, Öztürk: “Ona rağmen 11 ünite için bu yatırımı yaptım. İki adet tabaka ofsetimiz mevcut. Roland 700 5+L ve Roland 900 6+L; her ikisi de ikinci el yatırım. 2004 model makineler. Pompa sistemi, almaya karar vermemi ise iş güvenliği ve atık maddeler yönetmeliğine borçluyum. Yönetmelik gereği açığa çıkan mürekkep kutularının ve solventli bezlerin uzaklaştırılması maliyetlerini bertaraf etmek istiyordum. Bunu yanı sıra mürekkep kutularının içinde her zaman kullanılamayan mürekkep kalıyor. Bu miktar dünya standardında 40 gram olarak belirtiliyor. Ancak eminim Türkiye’de çok daha fazla. Pompa sistemi bizi bu fireden kurtardı. Ayrıca mürekkebi kutu yerine varil ile tedarik ederken %10’a varan bir fayda sağlıyorum. Benim için bir önemli konu da mürekkebin sebep olduğu ortam kirliliği ve her ne kadar kaçınsa da ilgili operatörün iş kıyafetleri bir yana mürekkeple teması sonucu ortaya çıkması muhtemel sağlık problemleri. Nihai olarak bir sebep daha var. O da işçilik giderlerimizi azaltan bir yatırım olması. Şöyle açıklayayım; Baskı makinelerimizde 700’de 3, 900’de ise 4 kişi çalıştırıyorduk. Bu, piyasanın standart uygulaması. Pompa sistemi kurulduktan sonra makine başında çalışanlara belli bir süre verdim. Makinenin üzerinde CIP3 var, otomatik kalıp takma var. Pompa sistemini de taktıktan sonra bir kişi açığa çıkıyor. Bunu çalışanlar kendileri de gördüler ve farkına vardılar. Bu suretle her iki makinede de birer kişi azalttık.”

Ve esas kazanç

Tüm bu reel mali kazanımların yanı sıra bir diğer kazanıma da dikkat çeken Öztürk, matbaaların yatırımları nasıl amorte edeceğim sorusunun cevabının aradığını ama aslında bu sorunun her yatırım için geçerli olmadığını da sözlerini ekliyor: “Ben her yatırımın amortisman hesabı ile yapılmasına karşıyım. Sürecin sağlıklı olması için de yatırım yapılmalı. Bu yüzden mürekkep pompa yatırımında ünite sayısının çok fazla önemi olmamalı. Mesela forklift alırken ne kadar zamanda amorte edecek diye düşünür müsünüz? Bu kararlılıkla hareket ettiğinizde saydığımız tüm avantajlar sürecin kalitesini artırmanın yanı sıra ek kazanç haline geliyor.”

  1. yıla doğru

Bakon Mühendislik Yöneticisi Tamer Yenibeken, matbaa ile ilgili olarak “Alfa Ambalaj, bizim çok heyecanla gidip geldiğimiz bir matbaa. Ali Bey mesleği ve eğitimi gereği de fizibiliteyi çok iyi yapabilen bir kişi. Ön gördüğü faydalar ışığında yatırımı yaptı, bize hazır olarak projeyi uygulamak kaldı. İleriyi görebilen bir matbaacı. Biz de uygulamayı keyifle yaptık”, diyor.

1993’den bu yana ambalaj sektöründe olduğunu anlatan Öztürk, 1998’de Alfa Ambalajı kurduk, diyor. Rami’de katlı 2 bin 500 metrekare alanda üretim yapan matbaa, genişleme ihtiyacının yanı sıra üretimin daha sağlıklı yapılabilmesi için 2010 yılında şu anki yerlerine geçti. Ağırlıklı olarak karton kullanan bir matbaa olan Alfa Ambalaj, %80 kroma %20 bristol karton işliyor. Matbaanın ağırlıklı üretim konusu markette rafa çıkan kutular. Bunun dışında kırtasiye ve şekerleme sektörlerine hizmet veren matbaa, çikolata ve lokum kutuları da üretiyor.

#AlfaMatbaacılıkKağıtçılıkAmbalaj #AliÖztürk #TechnotransMürekkepPompaSistemleri #TamerYenibeken #BakonMühendislik