Anasayfa » Aktüel » Ambalaj & Etiket Günleri Yapıldı

Ambalaj & Etiket Günleri Yapıldı

Nadir KARGI, Lino SİSTEM

Lino Group’un da desteklediği ambalaj & etiket günleri 11-12 mayıs, 2018 tarihlerinde

Vellidio kongre merkezi, Selanik’te gerçekleştirildi.

Etiket ve Ambalaj baskı piyasası, küresel eğilimlerin ardından istikrarlı bir şekilde büyüyor. Günümüzün iş ortamında yenilik fırsatları ve gelişim olanakları sunulmaktadır. Küresel bir trend olan inovasyon konusu, profesyonelleri farklı kılmakta ve onu rekabette öne çıkarır.

Genelde basım endüstrisinde ve özelde ambalaj/etiket pazarındaki profesyoneller, teknolojik olarak sürekli değişen bir çevrede hareket ediyor ve yeni trendler hakkında bilgilendirilmeleri gerekiyor. Basım piyasası profesyonelleri için bilgi odaklı olarak Vellidio Kongre Merkezi/Selanik’te Ambalaj ve Etiket Günleri 2018 etkinliği düzenlendi. Bu, Ambalaj/etiket sektöründe faaliyet gösteren herkesin birbiriyle iletişime geçtiği bir hafta sonu oldu.

Allpackhellas yayıncısı tarafından düzenlenen Pack & Label Days 2018, Avrupa standartlarına ulaştı. Vellidio Kongre Merkezi şehrin merkezinde olması nedeniyle seçilmiş olup, modern ve ferahtı. Salonda konuşmacıların mekanı ve sergi alanı interaktif bir şekilde iç içeydi, ve bu profesyonellerin konuşmaları ve sunumları izleyebilmeleri ve molalar sırasında stantları ziyaret edip katılımcılarla konuşabilmeleri amacına yönelik olarak özellikle planlanmıştı.

Ambalaj, etiket, marka, 3D baskı, oluklu mukavva ambalaj ve daha pek çok çözüm sunan birçok katılımcı vardı.

Konferansın ana unsuru zengin bir gündeme sahip olması oldu. Konular ambalaj ve etiket teknolojisi, pazarlama, ihracat ve 3D baskı ile ilgiliydi. Konuşmacılar, diğer Avrupa ülkelerinden yerel pazardan geldiler ve etkinliğe uluslararası prestij kattılar. Çeşitli Ticaret Odaları ve diğer meslek örgütlerinin başkanları da etkinliği ziyaret etti ve konferansı memnuniyetle karşıladı.

Yunanistan’daki yerel pazarın etiket / ambalaj uzmanları ile ve özellikle etkinliği düzenleyeyicisi ve yayıncısı Sayın Triantafyllou ile mükemmel bir ilişki içinde bulunan Türkiye Etiket Sanayicileri Derneği Başkanı Sayın Aydın Okay’ın etkinliğe katkısını özellikle vurgulamak gerekiyor. Sayın Okay, diğer bir çok önerilerinin yanı sıra ambalaj sektör gereksinimlerini dikkate alan programı ve yerel katılım imkanı ile Türkiye Üniversitesinde bir okul kurmayı önerdi. Bu öneri Odalar temsilcileri tarafından büyük bir memnuniyet ile karşılanmış olup, bu konuda yakın gelecekte önemli gelişmeler için çalışmaların yürütülmesi beklentisi ortaya çıktı.

Ambalaj ve Etiketleme Günleri 2018 ziyaretçi sayısı, nicelik olarak hem organizatörün hem de sponsorların/katılımcıların beklentilerini karşılamadığı gözlemlendi. Ancak, katılan profesyoneller nitelik olarak hem Yunanistan’da hem de yurt dışında faaliyet gösteren büyük ve ciddi şirketleri temsil ediyordu.

Lino, Durst’un etiket ve ambalaj baskı çözümlerini sundu. Tau 330, çok iyi bilinen etiket baskı sistemi olarak, üç versiyonda (Tau 330E, Tau 330 ve Tau RSC 330) tanıtıldı. Ambalaj ve reklam pazarında UV Delta UV oluklu mukavva çözümlerine ilaveten Durst Su Bazlı Baskı Teknolojisi ile çözümler sunulmuştur. Baskı ön hazırlık çözümleri de Amsky CtP ve Flexo CtP ile sunuldu. Son olarak, Sei Laser’den gelen çevresel ekipman ve lazer kesim çözümleri ve GM ve Flexor’un etiket ve baskı sonrası çözümleri hakkında bilgiler verildi.

3D baskı alanında Massivit 1800 ve yeni 1500 yazıcılar, yeni ürün ambalajları için büyük boyutlu tanıtım baskılarının yanı sıra prototip baskıların üretimi için tanıtıldı. Örnekler etkileyiciydi ve küçük ve büyük 3D baskılar eşliğinde geleneksel uzo içeceği için entegre bir ambalaj kampanyası sunuluyordu.

Genel olarak, ziyaretçi sayısının beklentilerin altında kalmasına rağmen, Lino bu olağanüstü konferansta çok profesyonel ve başarılı bir varlık gerçekleştirdi.

 

#Lino #Durst #PackagingLabelDays #Vellidio #Etiket #Ambalaj #Allpackhellas