Anasayfa » Ambalaj » Ambalaj ve Etiket Baskısında Yeniliklerin Öncüsü: BOBST

Ambalaj ve Etiket Baskısında Yeniliklerin Öncüsü: BOBST

BOBST, esnek, karton ve oluklu mukavva baskı ve dönüştürme makina yelpazesini teknolojik güncelleme, kalite ve üretkenlik değerlerini en üst seviyede tutarak, sektörlerdeki önder ve yenilikçi pozisyonunu geniş ve kapsamlı ekipman ve teknik servis hizmetlerine taşıyor.

Bobin beslemeli çözümlerde CI flekso (merkezi tambur), inline flekso, gravür, multi-proses baskı teknikleriyle esnek ve karton malzemelerde dar enli baskıdan süper-geniş enli baskıya kadar her segmentte en verimli çözümleri sunmak BOBST’un uzmanlık alanıdır.

Özellikle esnek ambalaj sektöründe, BOBST baskı makinelerinin üstün bobin taşıma performansına ek olarak, pazar gereksinimlerine özel geliştirilen çözümler ve her farklı tip makine konfigürasyonları sayesinde gıda ambalajından gıda-dışı esnek ambalaj (karton dahil) üretimine kadar teknolojik çözümler sunar.

Belli uygulamalar için genel olarak daha uygun olduğu kabul edilen baskı teknikleri olmasına rağmen, baskı teknolojilerinin geleceğine bakacak olursak, makine üreticilerinin kullanıcıları ve marka sahiplerinin ihtiyaç ve taleplerine cevap verebilecek çözümleri geliştirmek için – analog veya dijital baskı – BOBST dijital takibin vazgeçilmez olduğunun altını çizer. İş akışının dijital olarak ölçülebilir ve takip edilebilir olması, çıkan son ürünün global dijital kalite standartlarına uygunluğunu garantiler.

BOBST’un dijital baskı dünyası görüşü, dar ve orta enli inline-flekso baskı makineleri ve multi-proses baskı ve dönüştürme hatlarında kullanılan Digital Flexo iş akışı ile hayata geçmiştir.

BOBST otomasyon programının bir parçası olan Digital Flexo prosesi, baskıda en devrimci konseptlerden biridir: esnek ambalaj, karton, etiket üretimlerinde her uzunluktaki iş için benzersiz verimlilik ve esneklik sunan bir teknoloji. Basitçe söylemek gerekirse: her türlü baskı operasyonunun gereksinimlerini dikkate alarak her birinin dijital olarak kontrol edilmesini sağlar. Bu sayede %95’e kadar baskı makinesi çalışabilirlik oranı, mürekkep değişimlerinin ve renk uyumu için duruşların ortadan kalktığı, 1 dakikada “uçar hızda” iş değişiminin sadece 10 metre civarı atık ile yapıldığı bir üretim mümkün kılınır. REVO teknoloji ekibi tarafından geliştirilen ve endüstrinin önde gelen tedarikçilerinin – Americk Packaging, Apex International, AVT, DuPont, BOBST, ESKO, Flint Group, UPM Raflatac, X-Rite Pantone – ortak geliştirdikleri anahtar teslim otomasyon projesi REVO Extended Color Gamut (genişletilmiş renk gamı) teknolojisi BOBST Digital Flexo’da kullanılıyor.

 

BOBST M6 inline flekso baskı makinesi, Digital Flexo otomasyon donanımlı

BOBST M6 inline flekso baskı makinesi, Digital Flexo otomasyon donanımlı

 

 

Dijital otomasyon BOBST’un orta ve geniş enli CI flekso baskı makineleri için yeni bir kavram değil: smartGPS™ offline baskı kayıt sistemi gibi iyi bilinen teknolojilerinin yanı sıra, basımcılar artık Digital Flexo’nun baskı kalitesi ve en üst düzey baskı kalitesi ve renk tutarlılığı sağlayan ECG’den de yararlanabilecekler.

Müşterilerimiz için karton pazarına girişleri için yeni olanaklar!

BOBST’un dar ve orta genişlikteki inline flekso ve multi-proses inline baskı ve dönüştürme teknolojileri bir çok avantajı bir araya getiriyor: BOBST Digital Flexo Web-to-Sheet (bobinden tabakaya) teknolojisi bobin beslemeli karton baskı ve dönüştürme tek bir geçişte işlem görüyor.

Digital Flexo yüksek renk tutarlılığı,  mükemmel tekrar ve dijital iş akışı kontrolü sayesinde duraksız karton kutu üretimini sağladığı için konvansiyonel ofset baskı teknolojisine kıyasla uygun maliyetli bir alternatif oluşturuyor. Çok geniş ve üst düzey ürün yelpazesi üretimini mümkün kılarak, Digital Flexo, kullanıcılarına güvenlik uygulamaları dahil pek çok pazar kesimine kapıları aralıyor. Ofset baskıya kıyasla maliyetleri düşüren kalemler öncelikle kartonun tabaka yerine bobin olarak tedarik edilmesinin getirdiği hafiflik, sistemin mümkün kıldığı minimum atık, minimum enerji kullanımı, ve minimum makine duruşudur.

Merkezi Tamburlu Flekso baskı makinelerinin yelpazesini genişletmek

MW 85F ve MW 125F Merkezi tamburlu flekso baskı makineleri

MW 85F ve MW 125F Merkezi tamburlu flekso baskı makineleri

Merkezi tamburlu flekso baskı makineleri yelpazesine son eklenen MW serisi ekipmanlar ve 40SIX modeli ile birlikte, BOBST bobin besleme çözümlerinde orta enliden süper geniş uygulamalara kadar esnek ve karton ambalaj üreticilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir bir ürün gamı sunuyor.

Daha önce görülmemiş bir baskı kalitesiyle birlikte, merkezi tamburlu flekso MW model baskı makineleri ultra kısa tirajlı işlerden yüksek tirajlı işlere kadar, her zaman en düşük maliyette üretim imkanı sunuyor. Ambalaj pazarını diğer endüstrilerden ayıran dinamik ve çok çeşitli uygulama gereksinimleri, ambalaj üreticilerini kısa sürede üretim yapabilecek ekipmanlara yatırım yapmaya itiyor. Kısa termin ve kurulum süreleri ile MW serisi makinalar bugünün ambalaj üreticilerine mutlak çözüm sunuyor.

40SIX flekso baskı makinası tüm endüstrilere hizmet etmek üzere tasarlanmıştır.

40SIX flekso baskı makinası tüm endüstrilere hizmet etmek üzere tasarlanmıştır.

 

Geniş enli film, kağıt, lamine malzemeler ve non-woven üzerine baskı yapabilen yeni 40SIX flekso baskı makinası tüm endüstrilere hizmet etmek üzere tasarlanmıştır. Bobin genişliklerine rağmen üstün bobin tansiyon kontrolü ile çok ince malzemeler üzerine baskı yapabilen bu makineler verimliliği arttırmakla birlikte malzeme tüketimini de düşürerek üretim maliyetini azaltır.

Gittikçe incelen esnek malzemelere baskı problemlerini gravür baskı ile aşmak

Sürdürülebilirlik ve gıda güvenliği tüketici ve esnek ambalaj üretiminde yer alan tüm oyuncular için çok önemli kriterler. Paketlenmiş gıdanın raf ömrünü uzatmak ve güvenliğini sağlamanın yanı sıra, pazarda izlenen trend daha az malzeme kullanmak ve daha az atık çıkarmak. Malzemeden tasarruf edebilme olanağı esnek ambalaj sektörünün en büyük avantajlarından ve büyümesini sağlayan nedenlerden biridir. Baskı açısından esneyebilir ince filmler ve alüminyum folyo çalışılması en zorlu malzemeler. PE filmin esnemesi özellikle gravürde bobinin baskı sırasında ilerlemede oluşturabileceği yüzey oynamalarıyla baskı kontrolü ve register’ini zorlaştırıyor. Alüminyumda ise malzemenin kırılganlığı bobinin kopmasına neden olabiliyor.

BOBST RS 6003 HS gravür baskı makinesi

BOBST RS 6003 HS gravür baskı makinesi

 

Az fireyle yüksek kalite baskı elde edebilmenin en önemli şartlarından biri, baskı makinesinin çözücüden sarıcı üniteye kadar bobin gerginliğini makine dönüş hızına göre ayarlayabilmesidir. BOBST bobin işleme teknolojisinin kapasitesi her türlü baskı için endüstride kendini kanıtlamış, ve sürekli devam eden Ar&Ge yatırım ve çalışmaları, BOBST’un sürekli kendini yenileme ve en mükemmele ulaşma güdüsüyle en iyi, en verimli ve en kârlı teknolojiyi sunabilmek için yenilikler geliştiriyor.

2011’den beri BOBST film tedarikçileri ile birlikte çalışarak pek çok farklı tip malzeme üzerinde gravür baskı testleri gerçekleştiriyor: örnek olarak organik ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak elde edilen yüksek kalite gravür baskı örnekleri ve makine kullanım kolaylığı, yeni geliştirilecek malzemeler için de baskı çözümlerinin BOBST’ta bulunacağının habercisi oluyor. En son olarak, önde gelen endüstri tedarikçileri ile birlikte yürütülen projede, BOBST gravür baskı makinesi kullanan müşterilerinin baskı yapılabilir malzeme listelerine PE filmi de eklemelerinin mümkün olduğu gösterdi. PE üzerine baskı bugüne kadar sadece fleksografik baskı tekniği kullanılarak yapılabiliyordu.

BOBST RS 6002C gravür baskı makinesi

BOBST RS 6002C gravür baskı makinesi

 

Pazarın, marka sahiplerinin, tüketicilerin ve ambalaj üreticilerinin gereksinimlerini yakından takip ederek ve yenilikler için bir adım ilerisini gözeterek geliştirilen teknolojiler sayesinde BOBST bobin beslemeli baskı ve dönüştürme çözümleri, BOBST Istanbul’un da yerel varlığı ve teknik saha ekibi ile birlikte, kullanıcılarına optimum çalışma koşulları, verimlilik, kâr ve daha sürdürülebilir üretim sağlamak için çalışmaya devam ediyor.

Daha fazla bilgi için www.bobst.com

#Bobst #Flekso #Ambalaj #Etiket #BobstIstanbul #Gravure