Anasayfa » Aktüel » Ambalajda Hayat Var

Ambalajda Hayat Var

“Meslek Lisesi Sektör Meselesi” diyen hubergroup üç matbaa lisemizin öğrencileri ile başlattığı projeyi teknik geziler ile tamamlıyor. Öğrenciler öğretmenleri ile birlikte katıldıkları teknik gezilerde baskı tesislerini ve üretim tekniklerini yakından görmenin yanında gelecek vizyonlarını da oldukça genişlettiler. Öğrenciler için bu uzun sürecin ardından 9 Mayıs’da sembolik bir mezuniyet töreni gerçekleştirilecek.

hubergroup’un “Meslek Lisesi Sektör Meselesi” mottosu ile başladığı eğitim programına sona yaklaşıldı. Öğrenciler Nisan ayı içinde dört önemli fabrika ziyareti yaptılar. Sırasıyle Promat Basım, Sarten Ambalaj, Elif Plastik ve Ekol Ofset’i ziyaret eden öğrenciler hem şirketleri yakından tanıyarak basım endüstrisinin genel yapısına dair bilgi edinme hem de üretim tesislerinde aldıkları bilgiler ile görsel bir öğrenim aşamasını başarıyla tamamladılar.

Promat Basım’da bir matbaanın ne kadar büyük olabileceği gerçeği ile karşılaşan öğrenciler matbaanın web ve tabaka ofset tesislerini dolaşırken endüstriyel matbaa tanımının da karşılığı görerek öğrendiler. Promat Basım İnsan Kaynakları Müdürü Muazzez Saruhan Yalça ve İnsan Kaynakları Yöneticisi Tuncay Salan’ın misafiri olan öğrenciler önce Promat’ı tanıdılar ve ardından Salan’ın kariyer planlama ve yönetimi sunumunu izlediler. Matbaa turunun ardından matbaanın sosyal tesislerinde de vakit geçiren öğrencilerin zihinlerindeki matbaa profilinin bir hayli değiştiğine, eminiz.

“Meslek seçerken ambalajı ön plana alın.”

Sarten Ambalaj’ın Silivri Fabrikası’nda ise öğrencilere bir sürpriz yapan şirketin CEO’su ve ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, öğrenci ve öğretmenlerle uzun bir sohbet gerçekleştirdi. Ambalajın önemine ve geleceğin ambalajda olduğuna dikkat çeken Sarıbekir; özellikle teneke ambalajın  çevresel etkiler açısından ne kadar sağlıklı ve geri dönüştürülebilen bir tür olduğunu anlattı. Sarıbekir, şunları söyledi: “Türkiye’de kişi başına düşen ambalaj 30 kilogram. Bu Avrupa’da 40 – 50 kilograma ulaşırken Amerika’da 60 kilogramın üstündedir. Ambalaja ihtiyacı olmayan hemen hiçbir ürün yoktur. Üreticiler her ürünü ambalaja koymalıdırlar. Bu anlayış her geçen gün Türkiye’de de yükselmektedir. Ambalaj üretiminin artması marketlerin varlığı ile de yakından ilgilidir. Türkiye’de tüketimin sadece %30’u süpermarketler aracılığıyla yapılıyor. Bu rakamın %60’a ulaşmasını bekliyoruz. Bu büyüme ambalajın da iki katı büyümesi anlamına geliyor. Ambalaj çöp oluşturmaz. Daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam için şarttır. Aynı zamanda ambalaj geri dönüşebilen bir malzemedir. Tekrar tekrar kullanılma şansı ambalajı daha da önemli kılmaktadır. Eğer gelecek için planlarınız var ise ambalaj üreten matbaalar birinci önceliğiniz olmalıdır. Diğer baskı alanlarındaki düşüş ambalaj baskısında tam ters istikamettedir.”

hubergroup’un bu projeye ilişkin gayretlerinin de altını çizmek gerekiyor. Tüm bu seminer ve teknik geziler için önemli bir bütçe ayıran şirket gezilere de tam kadro katılıyor. Öğrencilerin yanında yer alarak tüm gezileri adım adım izleyen hubergroup’un proje sorumluları öğrencilerin gelişimleri için önemli bir mesai harcarken bu gezilerin tüm sorumluluğunu da okul yönetimleri ile birlikte üstlenerek aslında bugüne kadar yapılmış en önemli projeyi de tamamlamış oldular.

Teknik gezilerin son ikisi ise yine ambalaj alanındaydı. Öğrenciler Elif Plastik tesislerini gezerken esnek ambalaj ile ilgili olarak da yeni bilgiler edindiler. Elif Plastik’in Esenyurt’taki baskı tesislerinde öğrenciler uluslararası regülasyonlarla ve iş güvenliği ile de tanışmış oldular. Özel kıyafetler ve iş ayakkabıları ile takılarını geride bırakarak fabrika turu yapan öğrenciler aslında iş güvenliğine ilişkin önemli detayları da deneyimlemiş oldular. Elif Plastik İnsan Kaynakları Yöneticisi Selman Arıkan sunumunda öğrencilere şirketin kuruluşundan bu yana gelişimini anlatırken büyümenin de vizyon çerçevesini çiziyordu. Şirketin Mürekkep Ünitesi Sorumlusu Mete Şenyürek ise esnek ambalaj üretiminin nasıl yapıldığını hammaddeden nihai ambalaja kadar adım adım anlattı. Bu bilgiler ışığında yapılan tur da teorik bilgiler gözlemle birleşerek bu önemli projenin esnek ambalaj ayağı olarak öğrencilere önemli kazanımlar sağladı. Son durak olan Ekol Ofset ise bambaşka bir alanda önemli bir kazanım sağlayarak projenin en önemli halkalarından birini oluşturdu. Dergimizin baskı tarihinden sonra gerçekleştirilen bu ziyarete ilişkin detayları ve BASEV Eğitim salonunda gerçekleştirilecek mezuniyet toplantısının detaylarını Haziran sayımızda okuyabilirsiniz.

 

#hubergroup #ZekiSaribekir #Sarten #ElifPlastik #Promat #EkolOfset #MeslekLisesiSektörMeselesi #BASEV #FatmaApaydin