Anasayfa » Dijital » Aras Grup Screen ve Horizon ile Birlikte Hunkeler Innovationdays’teydi
Hamdi Kaymak: “Screen yeni bir makine sergiliyor. Truejet Press 520 HD. Bu bobin beslemeli inkjet dijital baskı makinesi 5 renk baskı imkanı veriyor.”

Aras Grup Screen ve Horizon ile Birlikte Hunkeler Innovationdays’teydi

Hunkeler Innovationdays’te yer alan Türk tedarikçilerden Aras Gurup Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Araz ve Genel Müdürü Hamdi Kaymak, etkinliği MATBAA&TEKNİK’ e değerlendirdiler.

Serkan Araz, “Yenilikleri takip edebilmek adına bu etkinlikte yer aldık”, dedi: “Hunkeler Innovationdays’te Screen ve Horizon standlarındayız. Etkinliği etkileyici ve gelişen bir organizasyon olarak görüyoruz. Hem ziyaretçi hem de katılımcı sayısında bir önceki organizasyona göre gözle görünür bir artış var.” Araz, “hem Screen hem de Horizon standlarında yeni teknolojilerin sergilendiğini” söyledi. Hamdi Kaymak ise temsil ettikleri üretici firmalar ve sergilenen teknolojilere ilişkin şu bilgileri verdi:

İnkjet dijital baskının payı artacak

“Screen yeni bir makine sergiliyor. Truejet Press 520 HD. Bu bobin beslemeli inkjet dijital baskı makinesi 5 renk baskı imkanı veriyor. 5. renk ağırlıklı olarak görünebilir ya da görünemeyen güvenlik baskıları için kullanılıyor. En önemli özelliği her tür malzemeye baskı yapma imkanı tanıması. Diğer sistemlere nazaran baskısı zor olan kaplamalı kağıt ürünlerinde yüksek performanslı baskı imkanı sağlıyor. 150 metre/dakika hızla çalışabiliyor. Daha yüksek hız beklentisi için yine Türkiye’de kurulu 4 ünite baskı cihazlarında olduğu gibi 220m/dk hızında baskı yapabilen modelleri de mevcut. Baskı kaliteleri gerçekten çok yüksek seviyelerde. Birçok baskıda konvansiyonel baskıdan bile daha iyi sonuçlar alındığını söyleyebiliriz. Mürekkep maliyetlerindeki gerilemelere de bağlı olarak özellikle inkjet dijital baskı makinelerinin pazarda alacağı payların önümüzdeki dönemde artacağını düşünüyoruz.”

Horizon inline sonlandırmaya odaklandı

s/s Aras Grup Genel Müdürü Hamdi Kaymak Horizon Başkanı Eijiro Hori, Aras Grup Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Araz

s/s Aras Grup Genel Müdürü Hamdi Kaymak Horizon Başkanı Eijiro Hori, Aras Grup Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Araz

 

“Fuarda en çok ilgi çeken standların başında Horizon’un geldiğini söyleyebiliriz. Horizon tüm konvansiyonel ve dijital baskı sonlandırmalarında dünyada çok yüksek bir pazar payına sahip. Harman sistemleri, katlama, tel dikiş ve kapak takma sistemleri ile baskı sonrasının tüm alanlarında teknoloji liderliğini sürdürmekte. Horizon’da özellikle düşük-orta tirajlar için kapak takma, katlama, 3 ağızlı bıçak, rotary şekilli kesim makinesi en çok talep gören makineler. Hunkeler Innovationdays’te ise in-line sonlandırmaya odaklı bir çözüm sergileniyor. Bu sistemde dijital baskısı yapılmış  bobinler tek geçişte tabakalama ve katlama ve kapak takma işlemleri yapılarak, üç ağızlı bıçak sistemi ile son haline getirilerek tamamen otomatik kitap üretimi sergileniyor. Farklı kalınlık ve ebatlardaki kitap üretimi tek geçişte tüm işlemler tamamen otomatik olarak yapılarak değişken formatta yüksek kalitede kitap üretimi gerçekleştiriliyor.  Yine fuarda sergilenen 4 çeneye sahip BQ480 kapak takma makinesinde değiştirilebilir tutkal tankları ile EVA ya da PUR tutkalla çalışabiliyor. Horizon  farklı dijital baskı makineleri üreticilerinin standlarında yine off-line çalışan harman, tel dikiş ve üç ağızlı bıçak teknolojilerini canlı performanslarını gerçekleştirdi.”

Bobin beslemeli dijital inkjet baskı pazarını da kısaca değerlendiren Kaymak, “üzerinde çok çalışılan bir alan” tanımlamasını yapıyor: “Matbaalar ve yayıncılar ile birlikte bu konuda yeni bir üretim sistemine geçiş yapacağız. Ancak özellikle bandrol problemi bu konuda yatırım yapılmasına geciktiren bir olgu. Yakın süreçte çözülmesini umuyoruz.”

Araz, genel olarak pazarı değerlendirirken yatırımların çok yüksek seviyede olmasa da halen sürdüğünü hepsi sıfır olmak kaydıyla iki adet 6 + Lak ve bir adet web Komori kurulumlarının tamamlandığını, anlattı ve bununla birlikte SBL varak yaldız ve kesim makineleri ile özellikle son dönemde yenilikleri ile dikkat çeken Horizon markası ile matbaalara ulaştıklarını, söyledi.

 

#HID17 #Hunkeler #HunkelerInnovationdays #ArasGrup #SerkanAraz #HamdiKaymak #Screen #Horizon #DijitalBaski #DijitalSonlandırma #EijiroHori