Anasayfa » Aktüel » Arel Üniversitesi’nde Reklam ve Grafik Yolculuğu

Arel Üniversitesi’nde Reklam ve Grafik Yolculuğu

Arel Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Basım ve Yayın Teknolojileri Programı öğrencileri ile Grafik Tasarım Bölümü öğrencileri 11 Nisan’da Üniversite’nin Sefaköy yerleşkesinde gerçekleştirilen “Basım ve Yayın Sektöründe Reklam ve Grafik Tasarım Yolculuğu” başlıklı panelde sektörün önde gelen isimleri ile buluştu.

Panele Heidelberg Türkiye Servis Satış Yöneticisi Ceyda Berek, Art Direktör Tekin Alp Güreken, Boettcher Türkiye Pazarlama Müdürü Hüsam Mehmet Özenler ve Reklam-Organizasyon Direktörü Yalçın Özbek katıldılar. Panelin moderatörlüğünü Öğretim Görevlisi Emir Karagöl yaptı. Panelin öne çıkan noktası ise grafik tasarımın basım ile ilişkisi ve buna bağlı olarak öğrencilerin kariyer planlamaları ışığında elde etmeleri gereken kazanımlar oldu.

Berek, konuşmasında bayan öğrencilerin sektöre ilgisinden duyduğu memnuniyetin altını çizdikten sonra öğrencilerin mezuniyet sonrası pazarda kendilerine yer edinebilmeleri için eğitimleri boyunca elde etmeleri gereken kazanımları anlattı. Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Matbaa Öğretmenliği mezunu olan Berek, öğrenciliğinden uluslararası bir şirketteki üst düzey görevine ulaşan başarı hikâyesi üzerinden pazarın beklentilerine değindi ve öğrencilere bu yönde kişisel gelişim tavsiyelerinde bulundu. Ayrıca öğrencilerin kendi başarı hikâyelerini yazabilmeleri için gereken kelimelerin altını çizdi. Berek’ten sonra söz alan Güreken ise reklam ve tasarım alanındaki uzun geçmişine dayanan birikimleri ışığında grafik tasarımın baskıyla ilişkisini anlattı.

Grafikerlerin basım yayın bilgisinin önemine dikkat çeken Güreken, “baskı tekniklerini ne kadar iyi bilirseniz grafik tasarımda o kadar başarılı olursunuz” dedi. Özenler ise kendi mesleki geçmişi paralelinde matbaacılığın ve girişimci olmanın önemine dikkat çekti. Çok büyük bir alan olan basım endüstrisinin içinde yer alabilmek ve sivrilebilmek için girişimci olmanın başarıyı getirecek en önemli faktör olduğunu, anlatan Özenler’den sonra söz alan Özbek ise benzer pozisyondaki gençlerin kariyerlerine yönelik örneklemeler yaparak tasarımda başarılı olmanın ipuçlarını paylaştı.

Özbek, özellikle öğrencilerin staj süreçlerine ilişkin tavsiyelerde bulunurken bu dönemlerin sadece aşılması gereken bir zaman dilimi değil, CV’ye yazılabilecek kadar önemli iş tecrübeleri olabileceğine değindi. Çok çalışmanın, istenenden fazlasını yapmanın her zaman başarının önünü açacağını ve tasarımın anahtar noktasının çok gözlem yapmak, çok deneme yapmak ve yeni fikirler bulmak olduğunu anlatırken tasarımın bir yetenek olduğunu ancak doğuştan gelen değil sonradan öğrenilebilen bir yetenek olduğunu anlattı.

Altmış civarında öğrencinin izlediği panel, soru cevap ile devam ederken öğrencilerin soruları ile mesleklerindeki geleceğe olan ilgilerinin bir hayli yüksek olduğunu görebildik. MATBAA&TEKNİK’e konuşan Öğretim Görevlisi Gamze Şentürk, bu programa sahip en eski Üniversitelerden biri olduklarını, gelecek yıllarda daha çok öğrenci almak ve pazarın ihtiyacı olan nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak için çalıştıklarını, söyledi. Şentürk, bu gaye uğrunda pazarın da okullarımıza sahip çıkmasının bu tip deneyim ve bilgilerin paylaşıldığı toplantıların daha sık yapılmasının öğrenciler açısından önemli bir kazanım sağladığını, sözlerine ekledi.

 

#ArelUniversitesi #CeydaBerek #HusamOzenler #TekinAlpGuven #YalcinOzbek #GamzeSenturk #EmirKaragol #panel #ArelMYO #DuyguDinceli