Anasayfa » Aktüel » Artık Pantone Baskınızı Sertifikalandırabilirsiniz

Artık Pantone Baskınızı Sertifikalandırabilirsiniz

Gerekli eğitimleri aldıktan sonra lisanslı Pantone Sertifikasyon Uzmanı olan Şen, bu konuda Türkiye’deki tek Uzman olacak. Çünkü Pantone ve lisansı her ülkede sadece bir kişiye veriyor. Göksel Şen’in uzmanlığında gerçekleşecek FOGRA benzeri bir sürecin ardından X-Rite Uygulama Uzmanı Maxim Siniak tek yetkili denetçi olarak sertifikalandırmayı yapacak. Tabii matbaa gerekli standardı yakalayabilirse…

Siniak konu ile ilgili olarak şu bilgileri veriyor:

Pantone Certified Printer bir sertifika değil bir sonuç

“Pantone Certified Printer projesi açıkçası sektörün bir ihtiyacı. Biliyorsunuz ki özellikle ofset tarafında ugra ve Fogra sertifikasyonları mevcut ancak özellikle flekso gravür ve serigrafi gibi baskı teknolojilerimizde herhangi bir standart mevcut değildi. Bu ihtiyacı Pantone Certified Printer projesi içinde değerlendirmek gerektiğinde standardizasyonun tamamı yani iş akışı olarak baktığımızda dosyanın geliş halinden, ekranda görüntülemesinden, provasından, mürekkeplerinin yapılmasına ve baskısına kadar özellikle ambalaj sektöründe çok daha fazla Pantone renkler kullanılmakta ve prosesin sertifikasyon konusundaki açığını da Pantone Certified Printer kapayacak. Artık gerçek zamanlı üretimimizi sertifikalandırabilir durumdayız. Bu programa sadece sertifika olarak bakmamak lazım. Çünkü sertifika bir sonuç. Bütün iş akışını dokümantasyonlarının, kalibrasyonlarının mürekkep yapımında kullanılması gereken araç ve gereçlerin tam olması gerektiği düzende ve olması gereken ayarlarda kullanımı piyasada bunların avantajlarını ve teknolojide kullanımını içerisinde barındıran bilgi birikiminin sonucu. Bu sertifikayı alan müşteri kesinlikle gerçek hayatta ürettiği işlerinin de bu kalitede üretebildiğinin ispat etmiş oluyor. O yüzden bu proje çok büyük bir boşluğu dolduruyor. Aynı zamanda ihtiyaç olan bir nokta dünyadaki iletişimi ve bu anlamdaki garantiyi sağlamış oluyor. Bir uçtan öteki uca yani Baskı öncesinden üretime; üretimden de mürekkep mutfağına kadar tüm aşamalarını barındıran bir sertifikasyon programı. Özellikle kendi bünyesi içinde bütün bu departmanları barındıran işletmeler için nasıl mürekkep yapılıyor, nasıl kontrol altında tutuluyor, bunun hangi şartlarda, hangi nokta kazançlarıyla, hangi kalıp kalibrasyon sistemiyle yapılması gerektiği baskı öncesi kalibrasyonunu, ekran ışık kabini, dosyaların pdf yapılması gönderilmesi… Flekso ve gravür matbaalarının kendi bünyelerinde kalıp pozlama ya da mürekkep mutfağı bulunmayabilir. Bu durumda ise tedarikçiyle baskı firması arasındaki iletişimi kontrol eden ve aynı zamanda bu tedarikçileri de kontrol eden bir sistem. Örneğin matbaa dışardan hazır reçetelerini alıyorsa o zaman kendi mürekkep satın alma departmanında kalite kontrol bölümleri yer alıyor. Bu provaları ve mürekkepleri uygun olması gereken şartlarda olup olmadığı ile ilgili bir kontrol mekanizması içerisinde ilerliyor. Silindir ya da klişe gibi kalıpların gelmesi sürecinde ise bu klişelerin ölçümlemesi tekrarlanabilir olup olmadığı, doğru kalibrasyon eğrileriyle yapılıp yapılmadığı ile ilgili raporlar ve aynı zamanda ölçüm değerleri talep ediliyor. Dolayısıyla bu standardizasyon ve iletişim geliştirilmiş oluyor ve sorunların da böylece önüne geçilmiş oluyor. Bu prosesin içerisinde yer alan bir denetleme ve kontrol sistemi.” Şen ise Siniak’a ilave olarak şu bilgileri paylaşıyor:

Denetleme matbaada yapılacak

“Dünyada ve ülkemizde de biliyorsunuz ugra ve Fogra’nın bir çok gözlemcisi denetmeni var ben de onlardan biriyim. Pantone sertifikasyonu bir yönüyle ugra gibi yani dökümantasyon, ekipman, eğitim, denetim kısmının benzerliği var ancak burada ekstra renklerin de yönetilmesi, mürekkep mutfağının da klişe ve gravür silindir üreticilerinin de kontrolünü barındırıyor. Burada farklılık olarak şöyle bir durum söz konusu; Dünyadaki birçok diğer denetleme sistemlerinde birden fazla gözlemci ya da denetçi olabiliyor. Bu sertifikasyon programında ise bu konuda en fazla bilgisi olan tek uzman seçimi gerçekleştiriliyor. Böylece aynı dili konuşan, aynı kriterleri ve hassasiyeti gözetecek bir eğitim, ekipman, iş akışı sürecinden geçiriliyor. Bu sürecin ardından Maxim Siniak denetçi olarak devreye giriyor. Baskı örneği göndermek yok. Siniak, müşterileri ziyaret edip bu bütün prosedürlerde sınava tabii tutuyor. Gereken skoru alabilen matbaayı ise sertifikalandırıyoruz.” Siniak Pantone Certified Printer ile ilgili olarak verdiği bilgileri şöyle genişletiyor:

“Bu projeyi doğru anlamak çok çok önemli. Bu sistemin işletmeye kattıklarını göz önünde bulundurmak gerekirse burada bir ekipman satmak ya da bu amaçla kurulmuş bir sistem kesinlikle değil. Burada önemli olan ölçüm veya prova cihazlarının X-Rite olma zorunluluğu bulunmaması. Program tüm ölçüm sistemleri ile uyumlu çalışıyor. Bütün bu iş akışında önemli olan nokta bir sertifikasyon değil gerçekten bilinçli, bilgili olarak yaptığınız işi nedenleriyle beraber ve sorunları çözecek bilgiye sahip olacak şekilde hareket edebilme sistemine sahip olmak. Tabi ki sertifikasyon sürecine başladığınızda bunların tamamını kapsadığı için de yani baskı süreçlerinin tüm aşamalarında kontrolü kendi elinize alacağınız bir dokümantasyon oluşturmanızı sağlıyor. Böylece sorunları çözmeyle ilgili analitik düşünme imkanı da sağlamış oluyor. Sistemin işletmeye kattığı hem değerler hem finansal anlamda avantajlı değerler zaman kayıplarının önüne geçilmesi bunun dışında çok daha hızlı bir şekilde hedef renklerine baskı renklerine ve standartlarına ulaşılması, daha az fire verilmesi ve müşteriyi de özellikle kalite kontrol konusunda mutabık olunması konusunda çok büyük bir avantaj sağlıyor. Çünkü ilk önce zaten alt yapılarını tamamen oluşturulması bütün bilgilerin özümsenmiş ve kullanılıyor durumda olması ve en son artık bu sertifikasyona müracaat ederek alınabilir durumda olması süreçleri var.” Odak Bilgi Sistemleri Yöneticisi Mine Kalaylı ise programa ilişkin olarak SAP’den baskıya giden yolun tamamının disipline edildiğinin altını çiziyor.

“Pantone Certified Printer programı, SAP’den başlayıp baskıya kadar giden bir prosesini kontrol ediyor ve en sonunda da matbaayı sertifikalandırıyor. Yapmış olduğumuz sertifikasyonu da kendi sitesinde Pantone renkleri basabilir müşterileri listesinde kendi web sitesi üzerinden dünya çapında yayınlıyor. Ambalaj gelişen trend ve ambalaj üreticisi birçok matbaa Pantone renkleri basıyor. %80  –  %90 oranında sadece Pantone ile üretim yapan matbaalarımız var. Bu matbaaların sertifialandırılması kendileri için büyük bir avantaj haline geliyor. Bunun yanında tüm prosesi de kontrol altına almış ve var ise eksiklerini de tamamlamış hale geliyorlar. Bu yönüyle Pantone Certified Printer programına yalnızca bir sertifikasyon olarak bakmamak lazım. Kalite kontrolü de destekleyen ve kuvvetlendiren bir süreç. Sektöre yüksek fayda sağlayacağına inanıyoruz. Özellikle marka sahiplerinin bu konuya çok ilgi göstereceğini düşünüyoruz. Pantone renklerin doğru basılabilirliği ile ilgili sorunlar var. Marka sahiplerinin doğru basılıp basılmadığı konusunda endişeleri olduğunu biliyoruz. Dünyanın her yerinden toplanan baskı örnekleri var ama birbirini tutmuyor. Bu konuda çok güzel bir örnek var, Finlandiya’da 10 tane farklı üretim merkezinde çalışan bir grup ta ilk pilot çalışmaları yapıldı. Sonuç çok başarılı. Tüm baskı merkezlerinde aynı Pantone rengi yakalamak bu program ile mümkün hale geldi.”

Satın almadan baskıya uzanan disiplin

“Sertifikasyon SAP sürecinden başladığı için satın alma sürecini de kontrol altına alıyor. Almış olduğunuz malzemelerin tamamiyle giriş kalite kontrolünü işin içerisine ekleyerek bir süreç oluşturduğu için herhangi bir noktada aksayan bir nokta var ise tespit etme şansınız var. Gerek baskı öncesinde gerek baskıda daha ürün tedarik ederken nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve bu ürünlerin kalite kontrolünün nasıl yapıldığını da kontrol ettiği için çok değerli. Özellikle birbirinden uzak lokasyonlarda baskı zinciri oluşturmuş matbaalar için çok değerli.”

Her tür malzemeyi kullanın

“Kesinlikle marka bağımsız bir kontrol sistemi ve hatta size malzeme seçimi konusunda esneklik sağlıyor. -X malzemesini kullanıyorum ama fiyat düşüklüğünden dolayı Y malzemesini kullanabilir miyim, her hangi bir sorun olur mu diye soru işareti koyduğunuzda, bu kontrol sistemleriyle kullanıp kullanamayacağınızı tespit etmiş oluyorsunuz. Bir rengi diyelim ki o malzeme üzerinde basmakta zorlanıyorsanız bunun sebebini size belirleme şansını veriyor. Çözüm de veriyor veya yapılamayacağını da söylüyor. -Yapabilirsiniz ama şu kadar uzaklıkta yaklaşabilirsiniz diye de bir öngörü de veriyor. Bunların hepsi bir arada bir matbaa için çok kıymetli veriler.”

Düşük zaman kaybı ve fire

Odak Kimya Yöneticisi Ayla Çuhadaroğlu ise Pantone Certifier Printer programı için “Baskı sürecinin tüm aşamalarını barındıran bir sertifikasyon programı” diyor ve ekliyor: “Flekso ve gravür teknolojisini kullanan firmaların kendi bünyelerinde kalıp alma ya da mürekkep mutfağı bulunmayabilir. Tedarikçiyle baskı firması arasındaki iletişimi ve tedarikçileri kontrol eden bir sistem olan standardizasyon ile iletişim gelişiyor, sorunların önüne geçiliyor. Kısaca, prosesin içerisinde yer alan bir denetleme ve kontrol sistemi diyebiliriz.”

“Bu projeyi anlamak çok önemli. Bütün iş akışında önemli olan şey sertifikasyon değil, bilinçli ve bilgili iş yaparak, sorunları çözecek bilgiye sahip olacak şekilde hareket sistemine sahip olmaktır. Tabi ki sertifikasyon sürecine başlanıldığında baskı süreçlerinin tüm aşamalarında kontrolün yetkilide olacağı bir dokümantasyon oluşturmasını sağlanıyor. Böylece sorunları çözmeyle ilgili analitik düşünme imkânı da sunuyor. Zaman kayıplarının önüne geçilmesi, hızlı bir şekilde hedef baskı renklerine ulaşılması, daha az fireye ulaşılması, kalite kontrolün sağlanması ve standartların oluşturulması gibi işletmeye birçok avantaj sunuyor.”

 

#PantoneCertifiedPrinter #Pantone #OdakKimya #OdakBilgi #MineKalaylı #GokselSen #MaximSiniak #Xrite #BaskiYonetimi #Sertifikalandırma