Anasayfa » CtP » Baskı Dünyası Değişiyor

Baskı Dünyası Değişiyor

Kadir Sinan: “Biz dijitalin baskı dünyasında temel bir yapılanma olduğunu görüyoruz. Eskiden baskının içinde dijitalin miktarı söylenirdi, ben şu an itibarıyla bütün dünyada dijital baskı tekniğinin daha çok dikkate alındığını ve büyümeye en yakın teknik olduğunu söyleyebilirim.”

Agfa Graphics Türkiye Temsilcisi Nova Baskı Sistemleri de yeniliklerini sergilemek için Fespa Eurasia’yı seçti. Şirket Agfa’nın tabaka ve bobin beslemeli geniş format baskı makineleri dışında yeni temsilciliği Elitron Kombo SD+ düz yatak dijital şekilli kesim makinesini de ziyaretçilerin ilgisine sundu. Fuar esnasında sohbetimizde baskı dünyasının değiştiğine dikkat çeken Nova Baskı Sistemleri iş ortağı 4P şirketinin sahibi Kadir Sinan, baskının artık hedefinin sadece baskıcılar olmadığını, anlatıyor:

 

matbaa&teknik: Fespa Eurasia’da baskıcılara teknoloji olarak ne teklif ediyorsunuz?

Sabri Dizmen: “Size ne lazımsa onu teklif ediyoruz” diyoruz. Bizde şu an hemen hemen her tür ebatta, farklı materyallere baskı yapabilen modeller mevcut. Düz yatak, rulodan ruloya, hızlı ve normal hızda çeşitli makineler var. Ancak şu anda en çok sorulan nedir diye soracak olursanız, rulodan ruloya baskılar ve bir de kumaş baskılar ilgi görüyor.

 

matbaa&teknik: Farklı kullanıcılara ve farklı endüstrilere hitap etme şansı var mı?

Sabri Dizmen: Farklı kullanıcılar tam çözümü bizde bulabilirler. Son olarak bir kesim makinesi distribütörlüğü aldık. Elitron’un Kombo SD+ kesim makinesi. Bu makineyle çok orijinal işler yapılabilir. Komple bir çözüm sunma imkanımız var. Tasarıma kadar girilebilir; makinenin içinde bazı çizimler var, örneğin, raflar, dolaplar, vs. 3 boyutlu kesimler de yapılabiliyor. Bu tarz şeyleri arayanlar için güzel çözümlerimiz var. Inkjet hususunda söyleyeceğim bir şey yok ancak kesimde rakiplerimizle karşılaştırdığımızda bir adım daha öteye geçtiğimizi düşünüyorum.

 

matbaa&teknik: Baskı altı malzemeler açısından değerlendirirsek; ambalajcılar ya da dekoratörler için farklı iş imkânları sunma şansınız var mı?

Sabri Dizmen: Son zamanlarda çok popüler olan bir malzeme var, üzeri karton ve petek dokulu. AGFA bunu çok yoğun bir şekilde kullanıyor. Malzeme tüm stant yapımlarında ve dekorasyonlarda da kullanılıyor. Bunları kesmek için gereken bıçakların hepsi mevcut.

Kadir Sinan: Sabri Bey’in de belirttiği gibi biz de baskı dünyasının içinde farklı açılımlar gösteriyoruz. İş artık eski konvansiyonel sistemden çıktı. Bu fuar alanı ve bu stand zaten çıktığının göstergesidir. AGFA’nın standında CTP olurdu, film çıkışı olurdu ve baskı öncesiyle ilgili bildiğimiz konvansiyonel işler veya banyo makinesi olurdu. Şimdi artık iş değişti ki burada bir düz yatak kesim makinesi var, düz yatak bir baskı makinesi var, rulo baskı ve kumaş baskı makinesi var. Baskının çeşitliliği arttığı gibi sonlandırmasıyla ilgili kesim niteliği de değişiyor. Baskı öncesiyle ilgili dijital ve bilgisayar teknolojilerinin varlığı, bunun üzerine yazılmış program çeşitliliği bana bunları çok değiştiğini hissettiriyor. Süreç içinde biz dijitalin baskı dünyasında temel bir yapılanma olduğunu görüyoruz. Eskiden baskının içinde dijitalin miktarı söylenirdi, ben şu an itibarıyla bütün dünyada dijital baskı tekniğinin daha çok dikkate alındığını ve büyümeye en yakın teknik olduğunu söyleyebilirim. Makine parkımız ve sattığımız makineler açısından Nova, AGFA ve onun şemsiye şirketlerinin bu gelişmeyi forse edebilecek nitelikte olduğunu ifade edebilirim. Gerek rulo gerekse de flat baskılar için de bunu söylüyorum. Ayrıca sarf malzemesi satışıyla ilgili çalışmamız var. Nova da baskı dünyasını forse edebilecek makineler tedarik ediyor. Hem teknik perspektifi hem de gücü olan, liderliğe oynayabilecek ve müşteriye birçok avantaj sağlayacak bir kesim makinemiz var artık. Bunun bizi çok güçlendireceğini düşünüyorum. Bu baskı yapılanması bizi farklı iş dünyalarına da açıyor. Eskiden baskıcının mobilya sektörüyle pek ilgisi yoktu ancak mobilyacılar şimdi ilgi alanımıza girdi. Cam imalatçıları da artık bizim müşteri kitlemiz haline geldi. Tekstilde de kişiye özel kumaş üretme fikri ideal bir halde geldi. Düşünülemeyen bir şeydi ama artık yapılabiliyor. Kişiselleştirmeye uygun bir mantık bizi de sarı sarmalıyor. Dolayısıyla biz de AGFA ve Nova olarak bu yapıyı destekleyecek makine yapılanmasını sağladığımızı düşünüyorum.

 

matbaa&teknik: AGFA ve Nova olarak önümüzdeki dönem pazardaki yeriniz hakkında neler söyleyeceksiniz?

Sabri Dizmen: Çok fazla ekonomik kaygımız yok çünkü burada asıl önemli olan doğru yönde ilerlemek. Ekonomik olarak doğru yönde ilerlersek bugün çok fazla bir kazanç sağlamıyor olabiliriz. Burada biraz sabırlı olmamız gerektiğini düşünüyorum çünkü yeni bir yola girdik. Kötü denemelerden geçmiş bir yapıyı devraldık. Ama sabırla, bazı şeylere kulağımızı tıkayarak ilerleyip, makinemizi alanların memnuniyetiyle, gösterdiğimiz servis hizmetleriyle, konuyu bilmemiz ve müşteriye doğru ürünü satmamızla belki çok hızlı değil ama doğruyu yaptığımız için bunun bize muhakkak geri dönüşü olacağını düşünüyorum. O zaman biz de ekonomik kaygılardan uzaklaşmış olacağız. Matbaa sektöründe bir işi yapabilmek için belirli bir birikime sahip olmak gerekiyor.

 

matbaa&teknik: Kombo düz yatak kesim makinesinin temsilciliğini alırken neyi göz önünde bulundurdunuz?

Sabri Dizmen: Teknolojik olarak çok üstte bir ürün olduğu için tercih ettik. AGFA’nın İspanya, Fransa ve İtalya’daki müşterilerinde kullanıldığını biliyorduk. Bazı müşterilerde incelemede bulunduk. AGFA’nın temsilcilerinden çok iyi referanslar aldık. Bunun üzerine fabrikalarına gittik ve konuşup anlaştık. Makinede rakiplerimizin makinelerinde olmayan özellikler var. İki tane ön plana çıkan özelliği var. Bir tanesi seeker dedikleri bir özellik. Koyduğunuz malzemenin herhangi bir referans noktası olmadan masanın üzerindeki yerini bulabiliyor. Daha sonra o bulduğu noktadaki şekli biliyor ve bilgisayardaki dosyayla birebir karşılaştırıp otomatik olarak bu kesimin o malzemenin o kısmıyla ilgili olduğunu bilebiliyor. İkinci bir özellikse; ziyan etmek istemeyeceğiniz değerli materyaller için bir projeksiyon sistemiyle yukarıdan aşağıya görüntüyü yansıtıyor ve o materyalin üzerinde istediğiniz yere yerleştirmenize imkan tanıyor. Bu işlemi bir mouse yardımıyla gerçekleştiriyorsunuz, işaretlediğiniz yere fiksleniyor ve sonuçta materyalin her yerini kullanabilmenizi sağlıyor. Diğer bir fark ise içinde çok fazla vakum bölmesi olması…  

Kadir Sinan: Düz tabaka baskılar çok yaygınlaşmaya başlayınca bununla ilgili sonlandırmayı forse edebilecek nitelikli makinelere ihtiyaç var. Piyasada birçok düz yataklı kesim makineleri olduğunu görüyoruz. Daha önceden Türkiye’ye girmiş olan makineler var. AGFA, Nova ve altındaki şemsiye yapı olarak bunlara gerek fiyat noktasında, gerek çıkardığı işin niteliği noktasında bunlara rakip olabilecek ciddi bir makineye ihtiyacımız vardı ve sonunda bulundu. Kalite konusundan asla bir eksikliği yok. Gövde sağlamlığı konusunda ise zaten her şey ortada. Tepeden iş kontrolü yapma konusundaki hassasiyet son derece önemli. Müşterilerimizi çok memnun edeceğimizi düşünüyorum.