Anasayfa » Makale » Baskı Kimyasalları Alanında En Son Yenilikler ve Kimyasalların Baskı Sürecine Etkileri

Baskı Kimyasalları Alanında En Son Yenilikler ve Kimyasalların Baskı Sürecine Etkileri

2015 yılında özellikle baskı mürekkeplerinde “yenilenebilir kaynaklardan elde edilen hammaddeler ile üretilen tabaka ofset baskı mürekkepleri” ve gıda ambalaj baskılarında kullanılmak üzere “düşük migrasyonlu” baskı mürekkeplerinin ön plana çıktığını ve talebin bu ürünlere doğru olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki yıllarda da bu ürünlere olan ilgili ve talebin daha da artacağını düşünmekteyiz.

Ali CAN, hubergroup Türkiye, Teknik Destek Uzmanı

Bitkisel yağlar (genellikle keten tohumu ve soya yağı)  yenilenebilir kaynaklardan elde  edilen hammaddelerdir. Çam reçinesi (Çam ağacından elde edilir), alkid reçine (bitkisel yağlardan elde edilir) ve bitkisel yağ asit ester birincil yenilenebilir kaynaklardan üretilirler.

Pigmentler ve katkı maddelerinin büyük kısmı yenilenebilir kaynaklardan elde edilmemektedir. Tabaka ofset mürekkeplerinin çoğunun formüllerinde madeni yağlar bulunmaz. Bazı mürekkepler (quickset v.b.) madeni yağlar içermeden formüle edilemezler. Yukarıdaki bilgilere göre konvansiyonel tabaka ofset mürekkeplerinde yenilenebilir kaynak kullanımı % 50 – % 80 aralığında, ortalama % 65 tir.

Teknik imkanların müsaade ettiği ölçüde baskı mürekkeplerinde yüksek miktarda yenilenebilir kaynaklardan elde edilmiş hammaddeler kullanılmaktadır. Ancak ürünleri “çevre dostu” olarak tanımlamak için bu tek başına yeterli bir kriter değildir.

hubergroup’un Avrupa firmaları tarafından üretilen ürünler, EuPIA (Avrupa Baskı Mürekkepleri Üreticileri Birliği) tarafından yayınlanan “Baskı mürekkepleri ve yardımcı malzemeler de kullanılamaz ürünler listesi” ne uygun olarak formüle edilir. (www.eupia.org)

Gıda ambalajı ile ilgili yasal temeller  (EC) No. 19357/2004 ve (EC) 2023/2006 numaralı düzenlemeler ve German Foods, Consumer Goods and Feedstuffs Code (LFGB)’ e dayanır.

Avrupa Birliği (EC) No. 1935/2004 numaralı düzenlemesi tüketim ürünlerinin dağıtımını ve genel olarak gıda ambalajında olması gereken özellikleri belirler.

Ambalaj ve etiketin artan bir ivmeyle öne çıktığını görüyor ve bu gidişatın da bu şekilde günden güne artacağını düşünüyoruz.

Her iki sektörün ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak ve müşterilerimizin memnuniyetini kazanıp onları bir adım önde tutacak ürünlerimiz bulunmaktadır.

Tüketiciyi korumak için ambalajlanmış gıdalar ambalajdan kaynaklanan kontaminasyona uğramamalıdır. Bu nedenle baskı yüzeyleri, mürekkepler ve laklar yasal limitlerin üstünde ambalajlanmış gıdalara transfer olabilecek maddeler içeremezler.

Baskı endüstrisinin sorumluluk taşıyan bir üyesi  olarak hubergroup kokusuz olma özelliğinin yanında düşük migrasyona sahip tabaka ofset mürekkepleri geliştirdi.

Gıda ambalajları, normal veya öngörülebilen şartlarda iyi üretim uygulamaları (GMP) ile gıdayı etkileyebilecek içeriklerini transfer etmemelidir.

 

Bu etkiler:

  • İnsan sağlığını tehlikeye atmak
  • Gıda içeriğinin kabul edilemeyecek oranlarda değişimine yol açmak
  • Ürünün beş duyu ile algılanabilecek değerlerinde değişiklik yapmak

 

hubergroup mürekkeplerini konvansiyonel mürekkeplerden ayıran en önemli özellik sadece minimum migrasyon ihtimali olan hammaddeler ile üretilmiş olmalarıdır. Migrasyon yapabilecek içeriklerin tamamı gıda teması açısından değerlendirilmiştir.

Mürekkep içerikleri gıda ile doğrudan temasın dışında baskılı yüzeylerden migrasyon yaparlar. Özellikle polyefin film yüzeylerde kabarmalara yol açarak dalgalı görünüme sebebiyet verir. hubergroup mürekkepleri ile yapılan baskılar polyefin tabakalarda kabarmalara sebep olmazlar.

hubergroup mürekkepleri algısal olarak nötrdür, düşük migrasyon özelliklerine sahiptir. Yukarıda belirlenen yasal gereksinimlerin tamamını karşılarlar.

 

hubergroup mürekkepleri gıda ambalajının sahip olması gereken iki temel özelliği karşılar:

  • Ambalaj içeriğinin tat ve koku değişimlerinin engellenmesi
  • Migrasyon limitlerinin belirlenen sınırlar içerisinde olması

 

Sadece konvansiyonel baskılar için değil UV baskılar için de düşük migrasyon özellikli mürekkep, lak, haznesuyu konsantreleri ve baskı katkı maddeleri geliştirilmiştir.

Yasal zorunluluklara ulaşabilmek için bu ürünleri kullananların uygulama tavsiyelerine sıkıca uymaları çok önemlidir.

Baskı mürekkeplerinin üretimi için Avrupa’daki hubergroup şirketleri tarafından sağlanan vernik/lak ve baskı katkı maddelerinde zehirli ağır metaller içeren ham maddeler (kurşun, kadmiyum, civa ve krom –VI) kullanılmaz.

Baskı mürekkepleri ve lakların üretiminde bu toksik ağır metallerin toplam içeriğinin 100 ppm CONEG limitlerinin altında olacağını hubergroup garanti etmektedir.

Kullanılan fosil yatıkları azaltmak ve enerji tüketimini düşürmek için sürekli olarak imalat süreçlerimizi geliştiriyoruz. “INKredible” serisi mürekkeplerimiz bu geliştirme için önemli bir kilometre taşıdır.

Baskıdaki ve iş olanaklarındaki sürekli devam eden gelişmeler ve yükselen talepler bizlere hammaddeler de yenilikçi gelişmeler sağlamamıza, yeni formülasyonlar oluşturarak bunların özenle işlenmesine olanak sağlamaktadır.

Bu talepler karşısında hubergroup !NKREDIBLE serilerini geliştirerek cevap verdi.

ISC (!NKREDIBLE Süper Konsantre) teknolojisi hubergroup tarafından oluşturulan akılcı yaklaşım ve çalışmanın sonucudur.

hubergroup’un mürekkepteki bilgi birikimi ile hammadde tarafında çalışan ve dünya çapında bilgisi olan kimyacıların ortak çalışmasının sonucudur. Hammaddelerdeki yenilikçi gelişmeler ve işleme yöntemlerinin kendi bünyemize uyarlanması ile !NKREDIBLE serileri ve ISC oluşturuldu. !NKREDIBLE teknolojisi ile üretilen mürekkepler son zamanlarda hızlı ve yüksek kaliteli üretim taleplerini tam olarak karşılamamıza da olanak sağlar.

 

Günümüzde haznesuyu konsantrelerinde yaşanan gelişmeler ve eklenen ıslatma ajanları sayesinde % 8–10 daha fazla alkole ihtiyaç yoktur.

Temel amaç alkol oranını azaltırken sürekli nemlendirme ünitelerinin avantajlarından taviz vermemektir.

 

Peki alkol neden azaltılmak istenmektedir?

Isopropanol (IPA) baskı sürecinde büyük kısmı buharlaşan yanıcı bir solventtir. Buharlaşan kısım atmosfere karışır. Avrupa Birliği 1999/13/EG düzenlemesi solvent emisyonunu 1990 yıllara gore %50 azaltmayı amaçlar. Benzer düzenlemeler diğer ülkelerde de mevcuttur.

Isopropanol buharlaşması aynı zamanda baskı ortamındaki havayı da kirletir. Yapılan ölçümlerde isopropanol miktarının olması gereken düzeylerin çok üzerinde olduğu görülüyor. Çalışanların zararlı maddelerden etikenmemesi sağlanmak isteniyorsa isopropanol kullanımı azaltılmalıdır.

Yukarıda bahsedilen sebeplerden ötürü, gerek alkol azaltılmış gerekse alkolsüz baskı yapabilmek için hubergroup olarak geliştirdiğimiz haznesuyu konsantrelerimiz yıllardır kullanılmaktadır.

hubergroup olarak Avrupa’daki yönetmeliklere uygun üretimler yaparak ayrıca ISO 9001:2008 (Kalite yönetim sistemleri için uluslararası standartlar) , ISO 14001:2004 (Çevresel yönetim sistemleri) ve BS OHSAS 18001:2007 (Mesleki sağlık ve güvenlik yönetim sistemleri) ile tüm süreçlerimizi kontrol altında tutarak çevre, kullanıcı ve tüketici sağlığı korunmaya çalışılmaktadır.

#kimyasallar #BaskiKimyasallari #AliCan #HuberGroup #Murekkep #ofset #baski #matbaa