Anasayfa » Baskı Sonrası » Baskı Sonrasında, Aras Grup

Baskı Sonrasında, Aras Grup

Burhan Kuturman: Baskıcıların üretim alanları kısıtlı ve lokasyon olarak bu hizmeti profesyonel olarak sunan mücellitlere ulaşımları kolay ise kendi bünyelerinde böyle bir yatırım yapmamaları işlerini mücellitlerde çözmeleri doğru olandır.

 

 

 

Burhan Kuturman

Aras Grup

Ürün Müdürü

 

Baskı sonrası aslında işlerin baskı öncesinde nasıl çalışılacağını belirler. Baskı sonrası bir ürünün tasarlanmadan önce kullanım alanlarına göre  hangi ebatlarda yapılacağı ile selefon, serigraf, yaldız, gofre, katlama ve kesim gibi uygulamalar baskı öncesinde grafik uygulamalarının nasıl çalışılacağını belirler.

Sonrası, Baskıya Değer Katar

Mücellithane, baskının sanata dönüştüğü yerdir. Baskı bir eser oluşturur ve mücellit, bu eseri tamamlayarak işin en güzel şekilde sunulmasını sağlar. Baskılı ürünlerin kullanım alanlarına göre baskı sonrası uygulamalar ve baskı teknikleri değişebilir. Ancak kaliteli bir baskı, baskı sonrası uygulamalarını eseredönüştürebilir. Dolayısıyla baskı sonrası uygulamalar, baskıya artı değer katıp tamamlayıcısı olmuştur.

Sonlandırma Yatırımı Yapmak

Mücellitlerin baskı yatırımı yapmaları baskıcılara göre uygulamada daha kolay entegre olan bir sistemdir. Fakat ticari olarak düşüşler kaçınılmaz olmaktadır. Baskıcıların mücellit yatırımları ihtiyaca göre doğru makine konfigrasyonları tercihleriyle yapılmalı. Çünkü yapılan birçok yatırımda oluşturulan makine konfigrasyonlarının çoğu yanlıştır. Birçok matbaada baskı sonrası makinelerinin artı özellikleri hiç kullanılamazken bazılarında eksik oluşturulan sistemlerle baskıcı yeni bir makine yatırımına zorlanmış durumdadır.

Baskıcıların üretim alanları kısıtlı ve lokasyon olarak bu hizmeti profesyonel olarak sunan mücellitlere ulaşımları kolay ise kendi bünyelerinde böyle bir yatırım yapmamaları işlerini mücellitlerde çözmeleri doğru olandır. Baskı sonrası bir bütün olmasına rağmen Türkiye’de  baskı sonrası hizmet veren işletmeler farklı gruplara ayrılmıştır. Bunlar selefon, serigraf, sıvama (taslama), kırım-katlama, yaldız-gofre ve kesim gibi her biri farklı çatılar altında hizmet vermektedir. Müşteriler baskı işlerini yoğunlukta bunların hepsini sunabilen kaliteli iş verebilen matbaaları tercih etmektedirler. Fakat geneli matbaacılar sitesinde baskısını baskıcıda, selofonunu selefoncuda, katlamasını katlamacıda çözmektedir. Ya da yine büyük ölçekli baskıcıların mücellit makine parkuru olmasına rağmen müşterilerin işlerini matbaacılar sitelerine gönderip bu şekilde çözmektedirler.

Sonlandırma başlı başına bir ana başlık ve bu konu başlığı altına uygulamaları ticari, ambalaj, butik ve reklam kollarında sınıfladırabiliriz. Ticari birçok alanda örneği olduğu gibi ambalajda da  örneğin rafda sergilenen bir ürün, baskı sonrası uygulamalarda yaldız ve gofre uygulamaları veya lak uygulamaları yapıldıysa diğer ürünlerden kendini farklılaştırarak son kullanıcının dikkatini çekmektedir.

Aras Gurup Sonlandırma Çözümleri

Aras Grup olarak Avrupa ve Uzakdoğu’ dan birçok üreticiyle uzun yıllardır çalışmaktayız ve profesyonel olarak Aras Grup güvencesiyle satışını gerçekleştirdiğimiz makinalarımızın kurulumları, eğitimleri, servis ve yedek parçalarını sağlamaktayız.

Tayvan, Güney Kore, Çin menşeli üreticilerle uzun yıllar önce çalışmaya başladık. Çalışacağımız firmaları bir kaç yıl araştırıyoruz. Bir çok fuara katılıyoruz ve iyi bir araştırma evresi geçiriyoruz. Baskı sonrasında ihtiyaç duyulan bütün makinelerin temsilciliğini Aras Grup güvencesiyle sağlıyoruz.

Aras Grup olarak en iyi firmalarla çalışmaya özen gösteriyoruz. Son birkaç yıldır stratejimizde genişlemeler yaptık. Çok yüksek yatırım maliyetlerine sahip makineleri almak çok zordu. Çok az firma faydalanabiliyordu. Biz de bu sebeple Uzak Doğu’daki iyi üreticiler ve iyi fiyatlarla bu işi çözmeye çalışıyoruz. Sunduğumuz sonlandırma çözümlerini özetlemek gerekirse:

MBO Kırım , Katlama Makineleri

Kalitesini kırım-katlama teknolojiside dünya genelinde kanıtlamış MBO, kırım – katlama sistemlerinde  hızlı işten işe geçiş, kolay kullanım ve yüksek kalitede iş çözümlemesiyle alanında liderdir. İhtiyaca göre giriş istasyonunu taramalı, paletli veya aparatlı tercih edebilir. Yine isteğe göre tutkallama ünitesi ve çıkışda ezicili çıkış konfigrasyonu oluşturulabilir.

Smyth İplik Dikiş  Makineleri

Smyth aslında sektörde özellikle mücellit firmalarımızda ve matbaalarımızda uzun yılardır bilinen bir firma. Türkiye pazarında yeni makine satışlarına ilişkin son yıllara kadar çok aktif olamamışlar ama Smyth, iplik dikiş makineleri alanında dünyada en eski ve en bilinen üretici. Firmanın yaklaşık 140 yıllık bir geçmişi var. İlk üretimlerini Amerika’da yapmışlar, bir süre Avrupa – Amerika beraber devam etmiş. Üretim yaklaşık 50 yıldır İtalya’da. Firma ilk zamanlar manuel makinelerle başlamış, zamanla otomasyonu geliştirmiş. Firmanın şu anda çok gelişmiş sistemleri var. İplik dikiş makinesinde robotlarla, tek operatörle operasyonu sağlayabilen otomatik, dijital ve manuel makinelerinde  en geniş dikim ebatlarıyla çok yüksek teknolojide makineler üretmekteler.

Hohner Tel Dikiş Makineleri

Hohner, tam otomatik robotlu, kapak beslemeli ve üç ağız kesimli tel dikiş makinesidir. Tek tuşla tüm harman istasyonlarını, kapak besleme istasyonunu, tel dikiş ünitesi ve üç ağızlı kesim istasyonunu ayarlayabilme özelliği vardır. Bir başka özelliği maksimum forma ebatı 35 x 36cm olması. Bu bize geniş iş imkanları sunmaktadır. Hohner aynı zamanda diğer tel dikiş makine üreticilerine dikiş kafası üretmektedir.

JMD Kapak Takma Sistemleri                                                                                                   

JMD baskı sonrası sistemlerde kapak takma hattı veya tek üniteler halinde çözüm sağlamaktayız. Harmanlama ve kapak takma makineleri arasında şaftsız sürücü özelliği standarttır. Kompakt yapısı sayesinde yer gereksimi düşüktür. Soğuk tutkal, sıcak tutkal ve PUR tutkallama teknikleri piyasanın ihtiyaçlarını  karşılayabilmektedir. Ayrıca işten işe geçişteki ayar süreleri çok kısa tırajlı işlerde bile süratlidir.

Kluge Varak Yaldız-Gofre ve Kesim Makinesi ve Otomatik Dosya  Katlama ve Yapıştırma Makineleri

Otomatik varak yaldızın mucidi KLUGE, dünyanın en çok tercih edilen varak yaldız makinelerindeki liderliğini EHF serisi ile devam ettiriyor. KLUGE; kesim, kabartma, varak yaldız, hologram uygulamalarında benzersiz avantajlar sunmakta. Kluge, otomatik katlama yapıştırma teknolojilerinde de yüksek kalitede çözüm sunan makinelere sahip. Unifold her tür dosya, sunum materyalleri, CD kutuları prezantasyon çalışmalarında verimliliği ile matbaalara değer katmaktadır.

Ketchview Otomatik Serigrafi Makinesi

Baskılı işin korunması, istenilen alana özel kimyasal ya da mürekkeplerle parlaklık verilerek kabartma işlemi yapılması için en uygun çözüm serigrafi laklamadır. Ürününüze değer katan ve son baskı aşaması olarak kabul edilen serigrafi laklama, her geçen gün daha fazla yaygınlık kazanmaktadır.

Dünyada kalitesiyle tanınan ve üretim kapasitesiyle birinciliğe yürüyen Ketchview firması, serigrafi baskıda Türkiye’nin de tercihi olmuştur. Yüksek hassasiyette 350gr/m2’ ye kadar mürekkep aktarma özelliğiyle, 3 bin 600 tabaka/saat hızda laklama imkanı sunar..

Zhengrun Otomatik Sert Kapak Taslama Makinesi

Zhengrun; ajanda, ansiklopedi, bloknot, klasör, kutu ve benzeri kapak sıvamaları için otomatik çözümler sunuyor. 1 parçadan 6 parçaya ve 3 mm kalınlığa kadar sert malzemelerin mikrometrik sensör sistemi yardımıyla hassas ve seri sıvanması, Fuda teknolojisi sayesinde çok kolay yapılabiliyor.

Wen Chyuan Otomatik Selefon Makinesi

Tam otomatik makinede en yüksek hız ve kaliteyi bir arada sunan ve uçan bıçak kesim sisteminin mucidi Wen Chyuan; non-stop giriş ve çıkış üniteleri, çift toz alma ünitesi, enerji tasarruflu ısıtıcı sistemleri, çift kesim sistemi ve statik giderici sistemlerini bir arada standart olarak sunuyor. Otomatik film laminasyon makinelerinde dünyanın ve Türkiye’nin en çok tercih ettiği marka Wen Chyuan uçan bıçak sistemi; kalın gramaj, PVC, metalize ve çift taraflı selofan uygulamalarında çapaksız ve mükemmel kalite için en mükemmel çözüm sağlamaktadır.

SBL Otomatik Varak Yaldız ve Kutu Kesim Makinesi

Yüksek kalitede işlerin hassas kesimi ve varak yaldız uygulamaları en iyi sonuçta çözümler sunan

Alpha Luna106, 1060 x 760mm maksimum ebatta 80 grama kadar düşebilen minumumda  320 x 320mm nonstop yüksek performansda çalışır. Luna106, silindir bölüm için pnömatik kilitleme sistemi, gelişmiş hassas  kesim için 4 yönlü mikro ayar sistemi ve merkezi poza revolta register, etek makas register cihazı içerir. 300 ton vuruş gücü ile 8 bin tabaka / saat baskı ile üretim yapmaktadır.