Anasayfa » Baskı Yönetimi » Baskı Yönetiminde Pantone Renkler

Baskı Yönetiminde Pantone Renkler

ALİ CAN, hubergroup Teknik Destek Uzmanı

Renk nedir?

Renk; cisim ya da nesnelerden yansıyan ışık ışınlarının gözümüzde meydana getirdiği etki veya duyumdur. Işınlar beyaz bir kristal parçasından kırıldığı zaman, kendi dalga uzunluklarına göre hareket eder ve böylece renklere ayrılırlar. Herhangi bir rengin beynimizde uyandırdığı duyuma ‘’psikolojik renk’’, çeşitli dalga uzunluğundaki ışınların göz sinirlerinde meydana getirdiği renge de ‘’fizyolojik renk’’ denir. Bu renk beyne ulaştığı zaman psikolojik renk duyumunu meydana getirir. Kesin olarak dalga uzunluklarıyla ifade edilen renk de ‘’fiziki renk’’tir. İnsan gözü visible spektrum dediğimiz 400 ile 750 nm arasındaki dalga boylarını görebilme yeteneğine sahiptir.

huber_07_171

Aslında bu tanımdan yola çıkarak renk kavramını RGB ve CMYK şeklinde gruplandırmak doğru bir varsayım olarak nitelendirilebilir.

Peki RGB ve CMYK nedir?

RGB doğada bulunan bütün ışıkların kendi rengi bir diğer ifadeyle RGB ışığın kendisinin rengidir. RGB ışıksal renklerin evreni olarak tanımlanır ve tüm ışıksal renklerin toplamı RGB renk evreninde beyaz olarak tanımlanır.

huber_07_172

CMYK ise bu ışık dalga boylarının cisme ve herhangi bir materyale çarparak yansıttığı etki veya duyumdur. CMYK fiziki renkler olduğundan maddesel renkler  olarak da tanımlanır ve tüm maddesel renklerin toplamı ise siyaha yakın bir renk olarak tanımlanmaktadır.

huber_07_173

252 yıldır renklere hayat veren hubergroup olarak kendi laboratuvarlarımızda CMYK renklerin tüm ara renklerini, renk evreni (uzayı) bize imkan verdiği sınırlar içerisinde üretmeye devam ediyoruz.

Basılı materyaller için ürettiğimiz renklerin kuruma (konvansiyonel, UV,H-UV, LED UV), renk hassasiyeti, ışık haslığı ve teknolojik diğer gelişmelerin ışığında pantone renklerin üretimini büyük bir titizlikle gerçekleştiriyoruz.

Pantone mürekkepler nedir?

Pantone renkler CMYK baskılarımızı elde ettiğimiz gibi üretilmez. Pantone mürekkepler tek bileşenli mono pigmentler ile üretilir. Mono pigmentler tek bileşen (komponent) den oluştuklarından metamarizm riskini ortadan kaldırmaktadır.  Ayrıca mono pigmentler , pigment yoğunlukları fazla olduğundan CMYK karışımında elde edilen ara pantone renklerinden daha verimlidir. Bu durum ise baskı maliyetlerinde fayda – maliyet oranlarında üreticiye avantaj sağlamaktadır.

Pantone mürekkeplerde Dayanım Özellikleri

Nitro dayanımı: Mürekkebin laka uygun olup olmadığını belirtir eğer (-) ibaresi varsa laka dayanıklı değildir. Lak uygulanacak ise bu değer mutlaka (+) olmalıdır.

Alkali dayanımı: Mürekkebin sabun  dayanıklığı olur olmadığını belirtir eğer (-) ibaresi varsa alkali dayanımı yok demektir.

Alkol dayanımı: Alkollü baskı sitemlerinde kullanılan isopropanol alkole dayanımı olup olmadığını belirtir, fakat günümüzde hemen hemen bütün ofset baskı  mürekkeplerinde alkol dayanımı bulunmaktadır.

Işık haslığı:  Mürekkebin gün ışığına karşı göstermiş olduğu direnç olarak tanımlanabilir. Aslında bu konu oldukça önemlidir. Bir mürekkebin standart olarak ışık haslığının 5 olması istenir. Aşağıdaki tabloda ışık haslığı dayanım özellikleri görebiliriz.

HUBER_07_174-1

Özellikle son yıllarda ambalaj dünyasında çeşitli regülasyon ve sertifika programları bağlamında insan sağlığına etkileri tartışılıyor. Gıda ürün ambalajlarında migrasyon yani düşük kimyasal göç özelliği olan mürekkeplerin kullanımı zorunlu hale getiriliyor.

Gıda ambalajının en önemli amaçlarından  biri gıdayı dış etkenlere karşı korumaktır. Bu amacına ulaşabilmek için ambalaj doğru ürünler kullanılarak çok iyi bir üretim sürecinden geçmelidir.

Ambalaj ve gıda arasında etkileşimler  olabilir. Bu etkileşimlerin hepsi gıdada tat ve koku değişimlerine yol açabilir.

Migrasyon ,  doğru bariyer uygulanmayan ambalajda mürekkep ve laklarda bulunan kimyasal maddeler baskı yüzeyinden geçerek gıdayı etkileyebilir. Kağıt , karton bariyer olarak değerlendirilemezler.

hubergroup Türkiye olarak laboratuvarda teknolojik ürünlerin pantone renklerine de yer veriyoruz.

MGA, UV-MGA, LED-UV  ve H-UV gibi yüksek teknolojiye sahip ürünlerin de pantone renklerini laboratuvarımızda üretebiliyoruz.

MGA düşük migrasyonlu ürünleri için de GMP uygulamamız mevcuttur.

Good Manufacturing Practice (İyi Üretim Uygulamaları)

Kimyasal göçü , organoleptik değişiklikleri ve kontaminasyonu önlemek ve paketleme ile ilgili en önemli şartlara uyumu sağlamak için tasarlanmış bir yönetim aracıdır.

UV pantone mürekkepler; standart mercury lambalar ile kürlenen (kuruyan) mürekkepler,

UV-MGA pantone mürekkepler; standart mercury lambalar ile kürlenen (kuruyan) gıdaya uygun düşük migrasyonlu mürekkepler,

LED UV pantone mürekkepler; Led lambaları ile kürlenen (kuruyan) mürekkepler,

H-UV  pantone  mürekkepler;  Iron-doped mercury  lambalar ile kürlenen (kuruyan) mürekkepler.

 

#hubergroup #Pantone #Renk #Murekkep #AliCan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*