Anasayfa » Aktüel » Baskının Değişen Yüzü

Baskının Değişen Yüzü

Matbaa işi sadece bir üretim değil aynı zamanda sanatkârlık da içeren bir süreç. Özellikle tasarım sürecinde basım bilgisi had safhada önemli. Buna itiraz edenler olacağını sanmıyorum. Ancak baskıyı yönetmek çok daha zorlu bir süreç…ti.

Bugün yüksek teknolojiye haiz baskı çözümleri, operatör müdahalesini ya da daha doğru bir deyimle insan hatasını ortadan kaldırmaya odaklanmış durumda. Endüstri 4.0 tam olarak bu anlama geliyor. Evet, hızlı basacağız, kısa zamanda iş değişimi yapacağız ve daha az zamanda daha kazançlı, verimli bir üretim yapacağız, elektroniğin endüstrimize en büyük hediyesi bu. Ancak…

Hızdan daha önemli olan şey doğru baskı. Yani yönetilen ve sıfır hataya odaklanan baskı. Bunun anlamı daha az fire ile tam müşteri memnuniyeti. Baskıyı doğru yapabilmek için gelişen teknoloji bize birçok imkânlar sunuyor. En önemli sorun rengi yönetebilmek. En doğru rengi basmak ve basabilmeyi sürdürülebilir kılmak. Baskıyı yönetmek ve baskı esnasında baskıyı denetlemek de diğer önemli başlıklar. Otomasyon ve standartlar bize bunu sağlıyor. Yeter ki bunun için gerekli yatırımlar yapılabilsin.

Baskıya girmeden önce kutur ayarlarını bir tık aşağı bir tık yukarı yaptığımız, mürekkep musluklarını açıp kapadığımız, tonu engellemek için suyu açıp kapadığımız günleri hatırlayalım önce. Bu arada verdiğimiz yüzlerce fersüde baskıyı ve bunların gerçek baskıdan ayıklanmasını. Sonra mermer tezgâhta mürekkep karıştırdığımızı ve her seferinde aynı rengi farklı tonlarda yapmamak için referans olarak kendi gözlerimizi kullandığımızı ve parmak baskı ile baskıdaki rengi simüle ettiğimizi hatırlayalım.

Bugün tüm bunlara gerek kalmadığını biliyoruz. Kalibre edilmiş ekranlarda soft yani dijital prova ile (ya da kalibre edilmiş yazıcılardan aldığımız gerçek prova ile) onay aldığımız renk ve/veya baskının son halini gözümüzle değil densitometreler yardımıyla hem kalıp hem de baskıda ölçebildiğimizi, önceden üretilmiş profiller ve ayarlar sayesinde her bir tabakayı uluslararası standartlara uygun bastığımızdan emin olabileceğimizi de biliyoruz.

Hani, soruyoruz ya işimizi nasıl geliştirelim nereye yatırım yapalım diye. Eğer bir ofset matbaası isek öncelikli yatırım alanımız bu olmalı. Her bir tabakada sürdürülebilir, sıfır hatalı, doğru baskılar yapmaya yatırım.

 

Saygılarımla

 

 

 

#BirMatbaaTeknikVar #KolayAboneOl #Matbaa #baski #MatbaaDergisi #Haber #Yorum #Editorden #AkifTatlisu

#BaskiYonetimi #BaskiDenetleme