Anasayfa » Aktüel » Bekir Öz : “Başarımızı Anadolu’ya yaptığımız yatırıma borçluyuz”

Bekir Öz : “Başarımızı Anadolu’ya yaptığımız yatırıma borçluyuz”

Bekir-OzLidya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Öz : “Hedef ciromuzun %35’ini son çeyrekte yaptık. Başarımızı Anadolu’ya yaptığımız yatırıma borçluyuz. İstanbul’dan sonra 2014 yılının en başarılı şehri ise cirodaki payını %19’lara çıkaran İzmir oldu.”

2001 yılında Xerox Distribütörü olarak ticari hayatına başlayan Lidya Grup, 2012 yılında çoklu marka stratejisini açıkladıktan sonra önce Epson’la 2014 yılında ise Fujifilm’le anlaşma imzaladı. Son on yılda katlamalı büyüyen ve güçlü finans yapısıyla dikkat çeken Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Öz’e göre başarısının arkasında yatan “yerel yapılanma modeli”. Türkiye genelinde beş Bölge Müdürlüğü ve bayii ağı ile  hizmet veren Lidya Grup, bölgelerinin bulunduğu Ticaret Odaları’na kayıtlı olma ve yatırımını o bölgeye yapma prensibiyle hareket ediyor.

“Biz global kurallara göre strateji belirleyen yerele uygun taktiklerle iş geliştiren finansal yapısı güçlü %100 Türk sermayeli bir firmayız” diyerek Anadolu genelinde kurduğu satış ve servis ağına dikkat çeken Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Öz “Gücümüzü sahip olduğumuz güçlü markalar kadar,  başarılı organizasyon yapımız ve yetişmiş insan kaynağımızdan alıyoruz” dedi.

“İstanbul’dan Anadolu’yu yönetemezsiniz”

Türkiye’de yatırım yapmak isteyen ya da geçmişte iş yapmış global firmalara seslenen Bekir Öz “Markanın güçlü olması kadar arkasındaki servis ağı da bir o kadar güçlü olmalı. Yeni nesil girişimciler iki şeye dikkat ediyor: Kullanım maliyeti ve servis gücü. Kendisine doğru çözümü sunacak ve yanında yürüyecek hizmet firmasını bulduğunda korkmadan her türlü yatırıma imza atıyor” dedi.

Türkiye genelinde hizmet veren Lidya Grup, bölge merkezlerinin bulunduğu illerin Ticaret Odası’na kayıt olma ve yatırımını o bölgeye yapma prensibiyle hareket ediyor. Hangi ürünü satarsanız satın o bölge insanını tanımanın önemine vurgu yapan Öz “Değil Avrupa’da bir şehirden İstanbul’dan bile Anadolu’yu yönetemezsiniz. O bölgenin içinde faaliyetde bulunarak, ticaretine katkı sağlamalı, insanına yatırım yapmalısınız. Bizim misyonumuz, sektörün geleceğine katkı sağlayan ve uzun soluklu bir iş sürecinin etkin yöneteni olmak. Bunu da başardığımıza inanıyorum” dedi.

“2015 yılında %35 büyüme hedefimiz var”

Avrupa’da yaşanan krizlere, Türkiye içindeki seçim sürecinin yarattığı dönemsel durgunluğa rağmen 2014 yılını %20 büyüme ile kapatacak olan Lidya Grup 2015 yıl sonu hedefini ise %35 büyüme olarak açıkladı.