Anasayfa » Baskı Sonrası » Bilgimak, Üç Yeni Lansman ile İlgi Topladı
Bilgimak

Bilgimak, Üç Yeni Lansman ile İlgi Topladı

Bilgimak Genel Müdürü Ertan Kılıç, Printtek 2017’e ilişkin değerlendirmesini yaparken “Ziyaretçi sayısı açısından ilk iki gün bayağı bir tedirgin olduk ancak son üç gündür beklentimize karşılık bulduk” diyor. Bilgimak, Türkiye’de ilk kez sergilenen üç yenilik ile ilgi topladıklarını da anlatıyor.

Ankara bölgesinin önemli baskı sonrası çözümleri tedarikçisi olarak tanıdığımız Bilgimak şirketi yöneticisi Ertan Kılıç, sergilenen ürünlere ilişkin şu bilgileri veriyor: “Bilgimak olarak sergilediğimiz makinelerden en çok ilgi çekeni c.p. bourg oldu. c.p. bourg, kendi kategorisinde lider bir firma. Pek çok özelliği muadil makinelerde yok. Özellikle katlamalı akerdiyon kapak hiçbir makinede yok ve ilk defa bu fuarda uygulamalı olarak matbaacılarımıza gösterdik. Görüp de beğenmeyen yok; olağanüstü bir ilgi gördüğünü söyleyebilirim. c.p. bourg dışında özellikle dijital baskıcılar için İtalyan Bacciottini kırım katlama ve perforaj makinesini bu fuarda ilk kez sunduk. Dijital baskıların katlamasındaki toner çatlamaları ortadan kaldıran bir makine. Mikro perfore özelliğine sahip ve neredeyse gözle görülemeyen bir perforaj imkanı veren bir makine. Geleceğin makinesi olarak nitelendirebilirim, satışından ziyade tanıtımını yaptığımız bir makine olarak standımızda yer aldı. Yine Türkiye’de ilk defa B.Matic İtalyan tabaka kağıt sayma sistemlerini tanıttık. Bu üç ilk lansmanın dışında da pazarın iyi bildiği baskı sonlandırma makinelerini sergiledik.

Kılıç, “Dijital baskının yaygınlaşmasının konvansiyonel sistemlerin satışlarını da yaygınlaşmasını da mutlaka engelleyecektir” diyor ve ekliyor “Ancak konvansiyonel sistemler tirajların yüksekliği, kalitenin yüksekliği sebepleri ile hem maliyet hem de kalite açısından rekabet edilemez sistemler. Azalabilir ama bitmez.”

Kılıç, bölgenin yatırım durumu ile matbaa pazarını ise şöyle değerlendirdi: “Biz bir Ankara firmasıyız. Kamu bizim en iyi müşterilerimizden biri olmasına rağmen günümüzde kamuda bir genel sıkıntı var. Konvansiyonel kamu matbaaların kapatılması veya azaltılması gibi. Diğer özel sektör matbaalarında ise yatırım yapacak olan matbaa ve mücellitlerin dijitale mi konvansiyole mi yatırım yapılmalı; baskı sonrasında hangi baskı sistemine uygun sonlandırma makineleri yatırımı yapılacağı gibi ikilem söz konusu. Bunun oluşturduğu geçici bir durgunluk olduğunu söyleyebilirim. 2002’den bu geçen 15 sene içinde ilk yedi sene her şey yolunda gidiyordu. Belki de matbaalar ihtiyacın dışında yatırım yaptı. 2009’da başlayan durgunluk dönemi halen devam ediyor. Ancak bu durgunluğun daha fazla uzayamayacağını ve matbaalarımızın bu arada gelişen yenilikleri ki burada üç tanesini gösterdik, yatırım konusunda kayıtsız kalamayacaklarını, düşünüyorum.”

#Bilgimak #Printtek2017 #ErtanKılıç #c.p.bourg #Bacciottini #Konvansiyol