Anasayfa » Dijital » Bir Gün Matbaaların Hepsi Dijitale Dönecekse Bunu FujiFilm Başaracak

Bir Gün Matbaaların Hepsi Dijitale Dönecekse Bunu FujiFilm Başaracak

Fujifilm FESPA 2017’deki standını, “Fujifilm Inkjet Teknolojisini” kullanarak benzersiz yeni modüler flatbed üretim sisteminin teknoloji ön gösterimini yapmak için kullandı. Fujifilm, Avrupa genelinde birçok yerde deneme için mevcut olan mevcut flatbed ve bobin besleme üretim sistemleri yerine, pek çok piyasadaki baskı hizmet sağlayıcıların ilgisini çekecek ilginç, yeni B1 formatlı platformunu sergiliyordu.  

Fujifilm drupa 2016’da, baskı kafaları, su bazlı ve UV mürekkepler ve görüntü optimizasyon teknolojilerinin benzersiz bir birleşimi olan ve tamamı Fujifilm’e ait olan ve onun tarafından geliştirilen “Fujifilm Inkjet Teknolojisini” tanıttı. Bu teknolojilerin bir kombinasyonu, ticari ve ambalaj baskı piyasalarında Jet Press 720S ve Heidelberg Primefire 106’nın ve geniş format piyasasında Onset X’in de aralarında bulunduğu, endüstrinin önde gelen inkjet üretim sistemlerinin çoğunun temelini oluşturuyor. Fujifilm bu teknolojileri yeni, çığır açan sistem geliştirmelerine de uyguluyor.

FESPA 2017 görücüye çıkan yeni flatbed üretim sisteminin piyasada bir benzeri yok ve bu sistem çok ihtiyaç duyulan bir açığı kapatacak görünüyor. Fujifilm Graphic Systems  Pazarlama Müdürü Steve Wood, “Temelinde UV teknolojisi bulunan B1 formatlı bu cihaz ultra yüksek baskı kalitesi ve yüksek üretkenliği erişilebilir bir fiyata sunulacak” diyor. Sorumuz açıktı. Jetpress seviyesinde mi bir fiyat? “Hayır, daha ucuz olacak”, dedi, Wood ve ekledi: “Çok sayıda ticari ve endüstriyel matbaacının ilgisini çekecek olan cihazda, plastik, akrilik, cam ve tabaka metal dahil pek çok madde kullanılabilirsiniz.”

Acuity veya Inca Digital Onset X serileri gibi Fujifilm’in wide format serisindeki printer’lar ile ilgilenen ziyaretçilerin de ihtiyaçları karşılanacak, her türlü soruya cevap vermek için uzmanlar hazır bulunacak.

fuji_fespa_06_17-MT

Steve Wood MATBAA&TEKNİK okurları için şu açıklamayı yaptı: “Yeni B1 formatlı inkjet platformumuzun geliştirilmesi, bu teknolojinin son örneği oldu. Bu teknoloji, Fujifilm’in dijital baskıdaki sınırları nasıl aştığını ve tüm sektörlerdeki matbaacıların işletmelerini dönüştürerek gelecekte kalıcı olmalarını sağlamaya nasıl yardımcı olduğunu gösteriyor.”

Gelelim, tamamı MATBAA&TEKNİK’in yorumu olan başlığı yazdıran sebebe; Fujifilm inkjet teknolojisindeki önderliği kimsenin reddemeyeceği bir noktaya taşıdı. Elbette rakipleri var ama teknolojisini matbaaların dijital dönüşümü için geliştiren ve çözüm sunan ve neredeyse 11 yıldır bu işe yatırım yapan Ar-Ge için harcadığının önü arkası görünmeyen şirket Fujifilm. Haberin ilk paragrafında geçtiği gibi gerçek bir matbaa makinesini çağrıştıran en önemli üç çözümün altında Fujifilm’in teknolojisi yatıyor. Jetpress 720S (ki bu makineyi gördüğümüz her zaman Barbie görmüş bebek gibi mutlu oluyoruz-bir de yatırım ve işletme maliyetleri aşağı gelse dedirten makine) Heidelberg’in amabalaj baskısı için drupa 2016’da pazara sunduğu Primefire106 ve yine Heidelberg’in UV inkjet etiket baskı çözümü Labelfire.

fuji_fespa_06_17-(4)

B1PE7 olarak adlandırılmış bu yeni çözüm ise bunun en önemli ispatı. Makine Eylül’de ticari olacak. O zaman da Print Engine 7 olarak değil de gerçek bir isimle sunulacak. Baskı sonuçları mükemmel, hız da öyle görünüyor. Fujifilm Türkiye’den Murat Özkıray da çözümün ses getireceğine inanıyor. Sonuçların her matbaacı tarafından kabul edilebilirin üstünde olduğunun net bir şekilde görülebileceğine ve kabul göreceğine inandığını söyleyen Özkıray, gerçek bir değerlendirme için şimdilik sadece bir ön gösterim olan PE7’nin ticari olarak çıkmasını beklemek gerekir, diyor. Bizce artıları var ki şöyle sıralayalım: inkjet, UV, ofset tabanlı çalışma sistemi, yüksek baskı kalitesi ve kullanım kolaylığı ve bağımsızlığı.

 

#DijitalBaski #Fujifilm #MuratOzkiray #B1 #inkjet #SteveWood #70x100Dijital #Matbaa #Baski