Anasayfa » Dijital » “Bizim makinalarımızı kullanmak için mücellit olmak gerekmiyor.”

“Bizim makinalarımızı kullanmak için mücellit olmak gerekmiyor.”

Teknoset’in dijital matbaalara sattığı Uchida ve Morgana model makinalar mücellit ustası yerine bilgisayardan ve grafikten anlayan kişiler için tasarlanmış makinalar. Berkay Erdem, bize grafikten anlayan bir kişi verin, yarım günde tüm mücellit makinalarını kullanabilir duruma getiririz, diyor.

Teknoset’in protföyünde bulunan Uchida, Morgana ve Rhin-O-Thuff marka makinalar sağlamlığı ve kusursuz derecede kaliteli oluşlarıyla dikkati çekiyor. Bu markaların dışında daha ekonomik olan uzak doğu mallarını da portföyünde bulunduran Teknoset, dijital baskı sonlandırmadaki tüm prosesleri yapabilecek çözümlere sahip. Makina tedariki bakımından da çok geniş bir portföye sahip olduklarını belirten Teknoset kurucusu Berkay Erdem, her bütçeye ve istenen her kaliteye uygun makinaları sağlayabildiklerini, söylüyor:

Grafiker Yeterli
“Dijital dökümanların baskı sonlandırmasında kullanılan makinaların en büyük ebadı 35×50. Bu ebattaki makinalar yeterli otomasyona sahip olduğunda dijital matbaanın bir mücellit ustası bulundurmasına gerek yok. Bu tip makinalar grafik ile uyumlu çalıştığından ve ayar komutlarını yapılan grafiğe göre alacağından bir grafiker bu makinaları bir mücellitten daha başarılı kullanacaktır. Çünkü bu makinalar artık her yönüyle otomatik ayarlanmaktadır. Makinalar sistemin bir parçası olarak çalışmaktadır. Yeter ki sistem o dijital matbaa içinde doğru şekilde kurulmuş olsun. Ofset baskı sonlandırma ile dijital baskı sonlandırma arasındaki makina kullanımı bakımından en büyük fark buradadır. Dijital baskı sonlandırmada usta gerekmez. Grafiği bilen makinayı da çözer.”

matbaa&teknik: Dijital sonlandırma ile konvansiyonel sonlandırma arasındaki farkı nasıl açıklarsınız?

Berkay Erdem: Dijital baskıda tonerin kağıt yüzeyinde kalması katlama sırasında çatlamaya neden oluyor, silikon ve diğer kimyasal maddeler ise kapak takma ve selofan kaplama sırasında tutkala karşı direnç göstererek zorluklara neden olabiliyor. En önemli husus ise çatlama. Çünkü dijital baskıda çok miktarda kalın kağıt kullanılıyor ve çatlama efekti kalın kağıtlarda daha çirkin bir görüntü oluşturuyor. Ayrıca dijital baskı kişiye özel yapıldığında cilt kalitesine çok fazla önem verilmesini gerektiriyor. Ofset baskıdan çıkan ve ciltlenen bir mal anonim bir kullanıcı kitlesine giderken dijital baskıdan çıkan bir mal kişiye özel yapılıyor. O nedenle dijital baskıdan çıkan mallar asla hata kabul etmiyor.

matbaa&teknik: Dijital baskı yatırımı yapan herkes için dijital sonlandırma şart mıdır? Kimler kendi matbaası için dijital sonlandırma yatırımını projelendirmeli?

Berkay Erdem: Türkiye’de iki tip dijital matbaa göze çarpıyor. Birincisi ofset matbaalara dijital baskı hizmeti veren dijital matbaalar. Bunlar için sonlandırma gerekmiyor. Sadece basıp veriyorlar. İkinci tip dijital matbaalar ise son kullanıcıya iş yapan matbaalar. Bunlar için dijital sonlandırma tabii ki şarttır.

matbaa&teknik: Dijital sonlandırma inline mı olmalı?

Berkay Erdem: Bir sonlandırma makinası satıcısı olarak bizim inline değil off-line olmalı diye yanıt vermemiz gerekir. Ancak bazı hallerde, özellikle s/b döküman yapımında, dijital baskı makinası üreticisinin makina içinde entegre olarak sunduğu in-line sonlandırıcılar daha pratik olabiliyor. Ancak bu çözümlerin off-line olarak bizim sağlayacağımız makinalara göre 2-3 kat daha pahalı ve sarf malzemelerinin  de 4-5 kat daha pahalı olduğunu da göz önüne almak gerekir. Ayrıca birden çok baskı makinası bulunduran matbaalar için her makinaya ayrı bir inline makina yerleştirmek çok maliyetli olabilir.

matbaa&teknik: Kısa tiraj ve 35 x 50 ebat için küçük masaüstü sonlandırma makineleri yeterli midir?

Berkay Erdem: Dijital matbaanın yaptığı hacime bağlı. Bizim öyle müşterimiz var ki, masa üstü makina ile başlayıp 2 yıl sonra daha profesyonel makina ile değişim yaptı. Dijitaldeki hızlı büyümeyi göz önüne alıp daha kaliteli ve daha kapasiteli makina yatırımı yapmak daha doğru çözümdür. Ayrıca uzak doğu mallarının bir kullanım ömrü bulunmaktadır.

matbaa&teknik: Bu soruların hülasasında bir dijital sonlandırma sistemleri sınıflaması yapar mısınız? 

Berkay Erdem: 10 farklı makine gurubu sayabiliriz:

Kesim Makinaları:
35×50 veya A4 ebat tam otomatik kart-kartvizit kesim makinaları 

Kapak takma makinaları:
Hotmelt makinalar ve PUR tutkallı makinalar
Booklet yapma makinaları
Spiral delik delme ve tel takma makinaların
Masa üstü sert kapak yapma tezgahları
Fotobook yapma tezgahları ve aparatları
Otomatik fotobook yapma makinaları
Selofan kaplama makinaları Kişiye özel baskı yapan yaldız varak makinaları
Sadece tonerli yüzeye yapışan yaldız varak baskı makinaları

matbaa&teknik: Sonlandırma başlığı altında, her tür kaplama, yaldız, gofraj vb. uygulamaları da topladığımızı belirterek bu konudaki artı değer katıcı uygulamalar ve çözümler hakkındaki görüşlerinizi ve bilgilerinizi paylaşır mısınız?

Berkay Erdem: Dijital olarak basılan her şey kişiye özel olacağı için artı değer oluşturur. Burada artık sanat ön plana çıkıyor. Uygulamalarda sınır yok.

matbaa&teknik: Şirketinizin sunduğu dijital sonlandırma sistemleri neler, anlatır mısınız?

Berkay Erdem: 
Morgana Autocreaser PRO Craese ve Perfore Makinaları
Morgana Digifold PRO Crease ve Katlama Mak.
Morgana Documaster Crease ve Booklet mak.
Morgana Docufold 35×65 Tam otomatik katlama mak.
Morgana Digibook PUR tutkallı Kapak Takma Mak.
Uchida Aerocut Kartvizit ve Kart Kesim Mak.(değişken ebat, servo kont.)
Uchida A4 ebat Kartvizit Kesim Mak.
Uchida Masa üstü Delik Delme makinaları
Uchida Aerofold A3+ ebat Katlama makinaları
Uchida Bookletmaker Rhin-O-Tuff Sprial Delik Delme / Tel takma makinaları
Rigo Hotmelt ve PUR tutkallı Kapak Takma Mak.
Boway Hotmelt Kapak Takma Mak.
Boway 52cm hidrolik ve elektrikli Giyotinler
Boway 35cm ve 65 cm Laminasyon Mak.
Boway Sert Kapak Yapma Aparatı
Vansda 38 cm Laminasyon Mak.
KAS 3000 Bookletmaker

Teknoset’in Dijital Baskı Sonlandırmada en çok göze çarpan makinaları :
Teknoset olarak yavaş çalışan kapak takma, masa üstü selofan kaplama gibi makinalarda uzak doğu ürünlerini satmakla birlikte hızlı çalışan ve hassasiyet gerektiren makinalarda Avrupa, Japon ve Amerikan menşeli makinaları getiriyoruz. Bazı modellere 3 yıla kadar garanti de verebiliyoruz. Eğer elektriğinizde oynama yoksa, operatör hatası yapmazsanız , Uchida, Morgana ve Rhin-o- Tuff 15-20 yıl problemsiz çalışır.

Şirketimiz portföyünde en göze çarpan makinalar şunlardır :

Uchida Aerocut ve Uchida Aerocut Quatro: drupa’da büyük ilgi gören servo motor ayarlı Aerocut ile hiçbir kaset değiştirmeden 50×55 mm’den 365×520 mm’ ye kadar her ölçüde kart ve kartviziti kesebilir, crease yapabilir ve perfore yapabilirsiniz. İstenirse Ai-plug programı yardımıyla sonsuz sayıda kesim şablonu üretebilir, bu şablonları baskı şablonuna dönüştürebilirsiniz. Aerocut hem performansıyla hem de fiyatıyla otomatik kart kesimi konusunda en iyi çözümü sunmaktadır.

Uchida Aerofold Katlama Makinası: 330×488 mm ebadı, vakumlu besleme sistemi, tam otomatik katlama ayarları ve çok uygun fiyatı ile Aerofold dijital basımevleri için çok iyi bir çözüm sunmaktadır.

Morgana Autocreaser 33 PRO ve Autocreaser 50 PRO: Dijital basım dünyasına creasing teknolojisini ilk tanıtan firma olan Morgana, sonsuz garanti verdiği crease kalıbı, bir oyuncak gibi kullanması eğlenceli olan grafik ekranı ve hiçbir ustalık gerektirmeyen, saatte 8.500 kapasiteli, 33cm ve 50cm enindeki makinaları ile bu konudaki liderliğini sürdürmektedir.

Morgana Digibook PUR tutkallı Kapak takma makinaları: Çok özel profilli freze ve çentik bıçaklarının kağıt içindeki lifleri dışarı çıkararak tutkalın daha iyi nüfuz etmesini sağlayan teknolojisi ile Digibook model makinaları yakından tanıdığınızda diğer makinalardan farkını ve üstünlüklerini daha iyi anlayabileceksiniz.

Morgana Docufold Katlama ve Perfore Makinası: 12 yıldır çok popüler olan Morgana Major’ün daha gelişmiş ve tam otomatik modeli olan Docufold 365×675 mm ebadı ve yine çok kolay kullanım özellikleri ile emsalsiz bir makinadır

Rhin-O-Tuff ONYX serisi Spiral Delik Delme Makinaları: Rhin-O-Tuff gerçek anlamda erkek/dişi kalıp ile bir defada en kalın dökümanı delen dünyanın en sağlam makinasıdır. Makinaya 3 yıl garanti verilmektedir. Teknoset’in makinaları hakkında detaylı bilgi almak isteyenler ”www.teknoset.com.tr” internet sitesinden ”Digital Sonlandırma” konu başlığı altındaki dosyayı açarak bilgi edinebilirler.

2 yorum

  1. masa üstü dijital renkli 35X50 baskı makinaları satın almayı düşünüyorum nasıl yardımcı olursunuz.

  2. Renkli dijital baskı makinası almam için yardımcı olurmusunuz