Anasayfa » Aktüel » Blanket Uzmanı Rubbexx, Türkiye’de

Blanket Uzmanı Rubbexx, Türkiye’de

Timur Sakancı: “Blanket anlamında ve kauçuk konusunda tüm Avrupa ve Almanya’da da olduğu gibi artık Türkiye’de de bir uzman olduğunu göstermek istiyoruz.”

Almanya’da bulunan baskı blanketleri üreticisi ve tedarikçisi Rubbexx, Türkiye pazarında gördüğü ilgiyi perçinlemek üzere geçtiğimiz yıl yaptığı yatırımla Türkiye ofisini kurdu. Timur Sakancı tarafından kurulan Türkiye ofisinde hızlı bir gelişme kaydeden şirket yeni yatırımlar yaparak hizmet çerçevesini geliştirmeye devam ediyor. Bir yıldan kısa zamanda önemli bir başarı yakalayan şirketin Türkiye Genel Müdürü Sakancı, sorularımızı cevaplandırdı:

MATBAA&TEKNİK: Timur Bey, önce sizden Rubbexx şirketini bir dinleyelim.

Timur Sakancı: Rubbexx’i çok kısa anlatmak gerekir ise Avrupa’nın blanket uzmanı veya blanket doktoru diyebiliriz. Almanya ve Avrupa’da blanket konusunda çözüm ortağı olarak bilinen ilk adres Rubbexx.

2010 yılında kurulan şirketimiz aslında sektörümüzdeki başka firmalar ile kıyaslanırsa çok daha genç bir şirket sayılır. Fakat bu kısa zaman dilimi içerisinde şirketimizin bu kadar pozitif bir yerde durması, hem şirket kurucuların hem de çalışanlarının, blanket sektöründe daha öncede uzun yıllar geçirdikleri için büyük bir tecrübeye sahip olmalarından kaynaklanıyor diyebiliriz.

timur_sakanci_rubbexx

MATBAA&TEKNİK: Rubbexx’in üretim kapasitesi nedir?

Timur Sakancı: Merkezimizde günde 500-600 blanket kesilip hazır çıtalanabiliyor. Bu rakam ay’da 12 bin blankete kadar artabiliyor. Bu rakamlara ulaşabilen başka bir çıtalama merkezi şuan Avrupa’da yok. Ayrıca herzaman hazır çıtalı tuttuğumuz bin adet blanket stokumuz da mevcut.

Rubbexx

MATBAA&TEKNİK: Rubbexx’in çalıştığı pazarlar hangileri?

Timur Sakancı: Almanya’daki firmamızın satışını %50 Almanya %50 ihracat olarak ayırabiliriz.

Türkiye şubemiz, Amerika ve Fransa’dan sonra bu anlamda üçüncü girişim. Türkiye’deki yatırımımız ile amacımız hem Türkiye hem de Orta Doğu bölgesindeki müşterilerimize daha hızlı ve iyi hizmet vermek. Hizmetimizi sadece blanket olarak görmemek lazım, kullanılan çıta ve teknolojisi de Türkiye’de bir ilk.

MATBAA&TEKNİK: RUBBEXX Türkiye’yi anlatır mısınız?
Timur Sakancı: Rubbexx Türkiye, Haziran 2016 ayında kuruldu ve faaliyete başladı. Kurulduğu günden bu yana da hızla büyüyor. Zaten başından beri profesyonel matbaalar ile çalıştığımız için, bizim de büyümemiz devam ediyor.
Satış rakamlarımızın yükseliyor olması ve müşterilerimize daha hızlı çözüm sunabilmemiz adına, Merkezimizin Türkiye’ye bir çıtalama tesisi kurmaya karar verdi. Rubbexx için bu tesis Türkiye ve Orta Doğu Bölgesinin Çıtalama Merkezi olacak.
Bu çıtalama tesisi tabii ki Almanya merkezimizde de kullanılan son teknolojiyi kullanacak. Az önce söylediğim gibi sadece blanket olarak görmemek lazım, kullanılan çıta ve teknolojisi de Türkiye’de bir ilk. Üretim hattının en geç Mart sonuna kadar bitmesini bekliyoruz. Bu bağlamda tabii olarak ekibimiz de genişleyecektir.

MATBAA&TEKNİK: RUBBEXX’in öne çıkan özellikleri nelerdir?

Timur Sakancı: Rubbexx olarak işimiz sadece blanket ve buna bağlı olan malzeme (Presbant ve Yıkama bezi gibi). Bundan dolayı blanket anlamında çok geniş bir yelpazemiz bulunmaktadır. Sadece ofset baskıda kullanılabilecek 70-80 çeşit baskı blanket serilerimiz var. Bunların içerisinde özel baskılar için formüle edilip üretilen blanket serilerimiz mevcut, metal ambalaj, IML gibi. Blanket haricinde sadece blanket ile direk bağlantılı olan malzemeleri satıyoruz. Altına konulan Presbant mesela. Burada Marks3zet firması ile birlikte çalışıyoruz. Marks3zet Presbantların Avrupa’daki en büyük bayiisiyiz.

Ürün gamutumuzda ayrıca yıkama bezleri var. Yine kendimiz için özel ürettiğimiz RX AQUA serimiz Türkiye’de satılıyor. Ve tabiki Lak için özel kullanılan lak blanket ve kalıpları mevcut. Bu ürünleri Türkiye de henüz çok bilen yok fakat kullananlar çok memnun.

Bizim maalesef ülkemizde kullanılan eski baskı blanketleri lak üniteye takma gibi bir alışkanlığımız var. Fakat lak ve baskı blanketleri ayırmak lazım. Lak’ı transfer etmek için özel üretilen blanket ve kalıplar var. Özellikle lak kalıpları Avrupa’da bir devrim gerçekleştirdi. Bu malzemeler baskı kalitesini ciddi anlamda yükseltiyor.

rubbexx_resim3

MATBAA&TEKNİK: RUBBEXX Türkiye’nin hedefleri, var olmayı hedeflediği pazarlar neler?

Timur Sakancı: Blanket anlamında ve kauçuk konusunda tüm Avrupa ve Almanya’da da olduğu gibi artık Türkiye’de de bir uzman olduğunu göstermek istiyoruz.

Yani Türkiyenin herhangi bir yerinde blanket ile ilgili soru veya sıkıntısı olan bir matbaanın ilk aklına gelen isim RUBBEXX olmasını istiyoruz. Almanya ve Avrupa’da bunu kısa bir sürede başarabildik, Türkiye’de de inşallah başaracağız.

#RubbexxTurkiye #Rubbexx #Blanket #TimurSakanci #Citalama #RxAQUA #LakBlanketi #PresBant #YikamaBezi #Marks3zet

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*