Anasayfa » Makale » Bobinden Bobine UV Ofset Baskı Sistemleri

Bobinden Bobine UV Ofset Baskı Sistemleri

Ümit Falay, Teknik Destek Uzmanı, hubergroup Türkiye

Narrow web (dar ebat web) baskı sistemleri yapışkanlı etiket gibi küçük  ebatlı baskı işlerinde wide web (geniş ebat web) baskı sistemlerine göre büyük  avantajlar sunuyor.

Dar ebat web baskı sistemleri uygun üretim maliyetleri, düşük baskı fireleri, düşük kullanım alanı gereksinimleriyle fiyat avantajı sağladığı gibi aynı zamanda küçük ebatlı işlerin baskı kontrolünü kolaylaştırarak stabil baskı  yapma imkanı sağlıyor.  Flekso baskı sistemleri, letterpress baskı sistemleri ve bobinden bobine UV ofset baskı sitemleri ve dijital baskı sistemlerinin dar ebat web baskı makineleri mevcut. Bu sistemlerin tamamında kağıt ve kağıt dışındaki emici olmayan şeffaf ve opak baskı yüzeylerine baskı yapmak mümkün. Son zamanlarda bobinden bobine UV ofset makineleri dar ebat web baskı sistemlerinde ön plana çıkıyor.

Bobinden bobine UV ofset baskı makineleri flekso ve letterpress baskı sistemlerine göre kalıp maliyetinin düşük olması ve ofset baskının yüksek kalitesiyle avantaj sağlıyor.  Bobinden bobine UV ofset baskı sisteminin opsiyonelliği, işe giriş maliyetinin düşük  olması özellikle kısa tirajlı işlerde dijital baskının rakibi olmasını sağlıyor. Bobinden bobine UV ofset makinelerinde aynı makinede flekso ve serigrafi gibi birkaç baskı sisteminin aynı anda kullanılabildiği kombine makineler mevcut. Özellikle şeffaf malzemelerin baskısı için gerekli olan beyaz zeminin baskısında en iyi sonuçları serigrafi baskıdan sonra flekso mürekkepleri sağlıyor. Bu nedenle genel olarak birinci ünite flekso ünitesi, sonraki 4-5 ünite ofset baskı ünitesi olarak makine opsiyonel üretilebiliyor. Sonrasında yine bir flekso ünitesiyle UV lak kaplaması anilox merdane vasıtasyla uygulanabiliyor. Baskı sonrasına konumlandırılan özel kesim üniteleriyle bobin olarak baskısı yapılan etiket ürünleri yarım kesim yapılarak kalite kontrol ve dilimleme işlemlerine hazır hale getiriliyor.

Semi rotary (yarı rotatif) dizayn edilen bobinden bobine UV ofset makineleri full rotary  (tam rotatif) baskı sistemlerinden farklı olarak makinenin kalıp silindirinin ebadından bağımsız olarak, basılacak işin ebadına uygun ayarlanmasını sağlıyor. Baskı silindirin ebadını tam tur atması yerine basılacak işin ebadından fazla kısım bobinde geri sarılarak çalışan yarı rotatif sistemler, standart ebatlara uymayan baskılı işlerde oluşabilecek firenin önüne geçiyor.

Bobinden bobine UV baskı sistemlerinde kağıt dışındaki PVC, PE, PP ve OPP gibi emici olmayan plastik yüzeylere baskı yapıldığı için bu tür  yüzeylerde mürekkebin, lakın ve tutkalın tutunabilmesi için korona işlemine tabi tutulurlar. Korona, işlenecek yüzeye elektrik kıvılcımları göndererek yüzeyin pürüzlenmesini sağlayan işleme denir. Emici olmayan baskı altı malzemelerinin, üretildiklerinde doğal yüzey gerilimleri düşüktür ve değişkenlik gösterir.

Örneğin PVC 39mN/m, PE (polietilen) 31mN/m yüzey gerilimine sahiptir. Baskı yapılacak malzemenin yüzey gerilimi, mürekkebin yüzey geriliminden düşük ise mürekkep düzgün yayılamaz, damlacık olarak yüzeyde kalır. Mürekkebin baskı altı malzemesi üzerine tutunması (adezyon) mümkün olmaz. Bu durum mürekkebin tırnak testiyle, bant testiyle baskı altı malzemesinden çıkmasına veya herhangi bir mekanik sürtünmede dağılmasına, bulaşmasına neden olur. UV ofset baskıları için güvenli yapışma yüzey gerilimi 38mN/m dir. Koronanın yeterli olmadığı durumlarda yeniden korona işlemine tabi tutularak çözüm üretilebileceği gibi primer lak baskısı yapılarak da sağlıklı bir baskı yüzeyi oluşturulabilir.

hubergroup olarak yeni geliştirdiğimiz NewV Poly Premium (UP5000) mürekkep serimiz ile UV tabaka ofset ve bobinden bobine UV ofset sistemlerinde PE, PET, PP BOPP, PVC, PS ve ETC gibi baskı altı malzemeleri üzerinde yüksek tutunabilirliğiyle sorunsuz bir baskı gerçekleştirme imkanı sağlıyor. Yüksek pigment oranı sayesinde daha az mürekkep film kalınlığıyla emici olmayan yüzeylerde çok kritik olan, yüksek sürtünme direnci özelliği sayesinde baskı sonrası aşamalarda yaşanan, mekanik sürtünmelere bağlı aşınma ve çizilme gibi problemler yaşanmıyor.

NewV Poly Premium mürekkep serimizin formülasyonu PE, PET, PP BOPP, PVC, PS ve ETC gibi emici olmayan yüzeylerde çok başarılı sonuçlar elde edilmesini sağladığı gibi, düşük viskozitesi ve basılabilirlik özellikleriyle kağıt ve  karton üzerinde de sorunsuz baskı yapma imkanını sağlıyor. NewV Poly Premium mürekkep serimiz ofset baskı sisteminde kullanılabilen tüm baskı altı malzemeri üzerinde, mürekkep serisi değişikliği yapmadan mükemmel sonuçlara ulaşmamızı sağlıyor.

Daha fazla bilgi almak için kalite@hubergroup.com mail adresimiz aracılığıyla, hubergroup Türkiye Teknik Uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

 

#NewVPolyPremium #Murekkep #huberGroup #UmitFalay #UV #Ofset