Anasayfa » Aktüel » BOBST AluBond®: Yüksek Düzeyde Metal Tutunmasında Bir Atılım

BOBST AluBond®: Yüksek Düzeyde Metal Tutunmasında Bir Atılım

BOBST AluBond® prosesi,  vakum metalizasyon süresince yüksek düzeyde metal kaplaması ve yüzey enerjisi sağlıyor.

De-lamination nedeniyle zayıf metal kaplaması ortak bir sorun

Geleneksel metalizasyon, plazma işlemi ile birlikte, zayıf metal-polimer malzeme bağlanması ile sonuçlanabilir. Bu durum de-lamination’a neden olur ve ambalaj problemleri ortaya çıkar ve bu da ürünlerin reddedilmesi ve saygınlığın kaybedilmesi ile sonuçlanır.

Sorunun bir kısmı, metal tarafından yüzey enerjisinin düşük olması. Bu durum aynı zamanda zayıf laminasyon bağlanmasında da bir etken. İşlevsel ihtiyaçlara uygun bir laminasyon soyulma mukavemeti gereken daha karmaşık ambalaj yapılarına ihtiyaç duyulması nedeniyle, metalize filmde metal tutunmasının daha yüksek seviyelerde olması konusunda endüstride artan bir talep mevcut.

BOBST AluBond® kimyasal olarak işlenmiş filmlere olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor

BOBST, ambalaj endüstrisindeki bu ortak soruna değinmek amacıyla kimyasal olarak işlenmiş filmlere olan ihtiyacı ortadan kaldırarak vakum metalizasyona yenilikçi bir yaklaşım geliştirdi.

Benzersiz metalizasyon prosesi BOBST AluBond® ile her türlü malzemede yüksek bağlama kuvvetine ulaşıldı. Bu gelişmiş metal tutunma teknolojisinde 5N/15mm’ye kadar metal yapışma değerlerine ulaşılabiliyor.

BOBST AluBond® Nedir?

BOBST AluBond® prosesi, birinci sınıf bağlama kuvveti özellikleri sunan bir metal tabakası oluşturan ilk alüminyum partikülün kimyasal tutunmasını teşvik eden in-line bir hibrit kaplama teknolojisi.

Alüminyum kaplama ile polimer yüzey arasında doğrudan kimyasal bağlar olduğunda, çok yüksek yapışmaya ulaşılır. İlk tutunma tabakasının oluşturulması ile daha fazla kimyasal bağlanma, laminasyon bağlanma gücünü arttırıyor ve bu da laminasyon, ekstrüzyon ve kaplama prosesleri esnasında daha yüksek performansa ulaşılmasını sağlıyor. Böylece, ambalaj hataları önleniyor.

Metal Yapışması ve Tutunmada Artış

BOBST AluBond®’un alüminyum vakum metalizasyon esnasında en yaygın kullanılan malzemelerde (PET, BOPP, CPP ve PE) metal bağlanma gücünü ve metal yapışmasını çok fazla arttırdığı görüldü.

Buna ilave olarak, BOBST AluBond®’un dyne seviyesini korumakta kayda değer miktarda artışa neden olduğu, bunun da baskı esnasında mürekkebin ıslanmasını arttırdığı ve laminasyon esnasında yapısal dengeyi iyileştirdiği görüldü. BOBST AluBond®, uzun bir süre boyunca metalize filmlerde yüzey enerjisi stabilitesini genişleterek katma değer oluşturuyor ve konvörting öncesinde ilave yüzey işleme, yani, korona tazeleme ihtiyacını ortadan kaldırabiliyor.

Ambalajlarınız için gerekli raf ömrünü sağlamak için BOBST AluBond® yüksek metal yapışma işlemini kullanarak laminat yapısındaki bariyer özelliklerini koruyabilirsiniz. Bu yenilikçi proses hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve BOBST K5 EXPERT’de gerçekleştiğini görmek için animasyonlu videoya bir göz atın – www.bobst.com/k5expert

#BOBST #AluBond #Metalizasyon #BobstExpert #BobstAluBond