Anasayfa » Ambalaj » BOBST Baskı Teknolojileri

BOBST Baskı Teknolojileri

COMPETENCE 18’de ziyaretçiler etkinlikte ilk defa baskı teknolojilerindeki BOBST uzmanlığın tam bir yelpazesini gördüler. BOBST, en kapsamlı teknolojilerle etiketler, esnek ve karton ambalaj ve oluklu baskısı (gravür, flekso ve injekt dahil entegre baskı ile birlikte) için çözümler üretiyor. Çözümler arasında bobinden bobine, bobinden tabakaya ve tabakadan tabakaya baskı çözümleri mevcut.

Entegre BOBST çözümleri ise tek geçişte bobinden tabakaya veya şekilli kesime veya etiketlere ulaşma imkanı sunmakta. Bu seçeneklerin geniş yelpazesi BOBST’u  etiketler, esnek ve karton ambalaj ve oluklu mukavva segmentlerinde bütün uygulamaları kapsayan tek üretici haline getiriyor. Böylelikle şirket geniş mühendislik kabiliyeti ve değerli çözümleri ile ambalaj matbaacılarının bir numaralı ortağı haline geliyor ve küresel ambalajda liderliğini ilan etme hakkı kazanıyor.

Stratejik Ürünler Pazarlama Direktörü Federico D’Annunzio, “Biz her zaman pazar trendlerini ele aldık ve müşterilerimizden ihtiyaçlar ve sıkıntılar üzerine ürün geliştirdik ve sunduk,” diyor:

“Aynı zamanda yeni yenilik gelişmelerini beklenen pazar değişiminin ve geleneksel tasarımdan uzaklaşan ve baskı sanayinin geleceğini inşa eden konseptlerin uygulanması rekoruna da sahibiz” diye ekliyor.

Akıllı değişim – Extended Color Gamut System

BOBST zorluklarla karşılaşan marka sahiplerinin ve müşteri ihtiyaçlarının sorunlarını çözmeye odaklanmış durumda. Mesela ambalaj sanayinde sabit renk paleti baskısının oyun değiştiren uygulayıcılığına yönelik hareketini başlatanlardan biri oldu.

Bu baskı öncesinden nihai ürüne kadar entegre dijital üretim iş akışının çerçevesi içinde başarılmış bir hareket.

“Bu teknik ve kâr oluşturan bakış açısı ile pazar taleplerinin gelişimini desteklemek için artan bir şekilde daha hızlı üretim, daha kısa hazırlık süreleri, yalın üretim ve kaynakların korunması giderek daha fazla sürecek,” denilen açıklamada şu bilgilere yer veriliyor:

Genişletilmiş renk gamının temel avantajları özetle şunlar:

  • Baskı tesislerinin veya baskı operatörlerinin farklı kabiliyetlerine, coğrafik bölgeye bakmaksızın marka sahiplerinin Dünya çapında ambalajlarının mükemmel renk uyumunu garanti etmektedir.
  • Pantone skalasının %85’e kadar basılabilmesi ile spot renklerin kocaman envanterini muhafaza etmeye ihtiyaç bulunmamaktadır. Spot renkler ancak çok gerekli olduğunda ilave edilebilmektedir.
  • Renk eşleştirme, baskı ünitesi yıkama ve mürekkep değişimi için ihtiyaç olmadığı gibi, işyerine zaman kazandırmaktadır.
  • Baskı altı malzemelerin, mürekkeplerin ve solventlerin tüketimini önemli ölçüde azaltmaktadır.
  • Daha yüksek hatlar sayesinde daha iyi bir baskı kalitesi sunmaktadır ve sürekli çalışma imkânı kazandırmaktadır.
  • Ambalajın pazara sunulması ve amortismanı hızlandırmaktadır.

BOBST, 2013 yılında en devrimci konseptlerinden birini başlattı

REVO Dijital Flekso projesi, bobin beslemeli dar, web inline flekso baskılara uygun. Lider sanayi partnerlerinin bir teknoloji takımı içinde geliştirilen, REVO anahtar teslimi 7-renk ile Genişletilmiş Renk Gamı baskı işlemi etiketler, esnek ve karton ambalaj üretim için uygun olarak dijital iş akışlarını başarılı oldu. REVO sarf malzemeleri, donanım ve yazılım ekipman ve cihazları için sabit ortaklarla kapalı bir devre komplike bir çözüm.

BOBST 2017’de ise, BOBST THQ (Très Haute Qualité) FlexoCloud teknolojisini oluklu mukavva sonlandırması için sabit bir renk paletini tanıttı. Bütün spot renkler proses renklerinden gerçekleştirildi ve baskı paletleriyle entegre süreç bulunuyor ve özel tedarikçilerden mürekkepler ve koordineli üretim için bir bulut uygulaması bulunuyor. THQ teknolojisi aynı zamanda marka sahipleri için gerekli olan yeni ve eşsiz güvenlik özellikleri temin ediyor.

Federico D’Annunzio, “BOBST’un aynı zamanda Grup seviyesinde kendisini adamış olduğu sabit renk palet baskısına yönelik sanayi hareketinin başlatanı olduğu açıklamasını yaparak sözlerine şöyle devam ediyor; “Tüm sürecin bir standardizasyonu için uygun olmayan bazı sanayi segmentlerinin karakteristiklerinin ışığında ambalajcılar için en iyi tam sonuçlar sunan çözümlerin teminiyle gelişmeye devam ediyoruz,” diyor.

BOBST bu sebeple 2018’de ECG (Extended Color Gamut) sisteminin BOBST geniş-en Cl flekso baskı makineleri için de açık bir sistem olduğunu duyurdu. D’Annunzio, “En son 20SEVEN CI flekso baskı makinemiz daima optimal olarak çalışan ECG işlemini yapmaya, onu solvent bazlı veya su bazlı mürekkepler ve farklı baskı öncesi tedarikçiler ile ilgilendik. Bunun için, Genişletilmiş Renk Gamı işlemini kullanan BOBST CI flekso baskılarında sonuçların kalitesini müşterilerimize sağlayabilecek tedarikçiler için bir test sertifika sistemi tanıttık,” diyerek sözlerini tamamladı.

 

#Bobst #REVO #Flekso #ECG #20SEVEN #Baski #Ambalaj #Etiket #FedericoD’Annunzio #Competence18