Anasayfa » Aktüel » Borsa İstanbul Kavaklı MTAL’de Okul Sanayi İşbirliği Projesi Tamamlandı

Borsa İstanbul Kavaklı MTAL’de Okul Sanayi İşbirliği Projesi Tamamlandı

Aslında tamamlandı dememek lazım çünkü halen yapılabilecekler var ve bunun başında dijital baskı laboratuvarı geliyor. Hem de inkjet ve toner tabanlı olmak üzere iki ayrı parçada. Ama biz şimdi endüstrimizde çok az kişinin haberdar olduğu bu çok keyifli projeyi anlatalım.

En sondan başlarsak projenin tamamı sekiz laboratuvar, bir eğitim salonu ve bir kütüphaneyi kapsıyor. Sondan devam edelim niçin Borsa İstanbul Kavaklı? Çünkü okulumuz diğer okullarla kıyaslamaya gerek bile yok 15 ay önce sıfır teçhizata sahipken Okul Sanayi el ele vererek en baştan dizayn imkânı vardı ve en önemlisi Okul tarafı yani Okul Müdürümüz Sanayi desteğine kapılarını açmıştı.

Başa dönüp sırasıyla neler yaptık ona bakarsak;

Çatı kuruluş olarak BASEV ile protokol imzası

Projelendirme, işbirliği oluşturma ve bunu duyurma için MATBAA&TEKNİK VE Dijital Teknik dergileri ile protokol imzası

Resmi ödeneklerle iki laboratuvar kurulumu kararı PC ve Mac

Selahattin Aygüler Fotograf Stüdyosu kurulumu

Grafik Atelyesi geniş format baskı makine ve malzemeleri tedariği

Şafak Okaygün Ofset baskı Laboratuvarı kurulumu

Eğitim salonu oluşturulması (burada resmi ödenekler ile Aras Grup ve TOYO Ink desteği kullanıldı)

Üretim Atelyesi kurulumu (Resmi ödenekler ile birlikte İntermak ve Eraysan’ın hibeleri ile)

Ahmet Dereli Baskı Öncesi Laboratuvarı kurulumu

Kütüphane oluşturulması (Resmi ödeneklere ilaveten farklı şirketlerin kitap bağışları)

Resmi ödenekler ile ikinci PC laboratuvarı kurulumu (Yeni açılan Bilişim Bölümü için)

Resmi ödeneklerle renkli A3 dijital baskı makinesi tedariği

Ali Duran Kartonaj Atelyesi kurulumu

Tüm bu projeyi İl Milli Eğitim Müdürümüzün de katılımıyla Şubat’ın ikinci haftasında resmi bir açılış ve protokol imzaları ile taçlandıracağız. Hepsini aşağıda sıralayacağımız destekçilerimizin dışında en önemli proje mimarı Okul Müdürü Esra Garip. Çünkü Garip, bize kuşkuyla yaklaşıp -aman sessizce görev süremi rahat bir odada doldurayım diyebilirdi, demedi. Bir bilişim öğretmeni olarak -bana ne basım endüstrisinin mavi yaka ihtiyacından diyebilirdi, demedi. -Hemen bir döner sermaye kuralım üç beş aylık katkısı yapsın diyebilirdi, -eğitim önce gelir dedi. Biz ortaya fikir koydukça, endüstrimiz destek verdikçe o da bize yolları açtı. Hepsi yukarıda da göreceğiniz gibi sadece destekçilerin işi değil. Önemli oranda Bakanlık ödeneği de kullanıldı. O ödenekleri alabilmenin de çok kolay olmadığını kendi muavinlik zamanımdan bilirim.

Özetle tam bir Okul Sanayi İşbirliği oldu. Şimdi keyfini çıkarma zamanı. Bu arada eğitim aralıksız devam etmeli. Yani uzmanı olduğunuz konu her ne ise öğrencilerimize aktaracağınız bilgiler için eğitim salonumuz her daim sanayinin hizmetinde.

Tüm katkıda bulunanlar:

#AcarGroup #Asteks #ArasGrup #Bakon #DereliGraphic #DuranMakina #EFI #Eraysan #FESPA #Folpa #GeneralOSGB #hubergroup #İntermak #İstanbulReklam #MatKağıtçılık #Matkim #Melisa Matbaa #MerintaşEtiket #MetEtiket #OKI #OmaksAmbalaj #ÖzçelikMücellithanesi #PasifikMümessillik #PMSEnerji #SDSReklam #SelahattinAygüler #Signİstanbul #SummaTürkiye #TOYOInk #Tüyap #YeditepeOfset

#BorsaIstanbulKavakli #MilliEgitim #EsraGarip #OmerFarukYelkenci #MeslekiTeknikEgitim #MatbaaEgitimi #BasimSanayiEgitimVakfi #MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #KolayAboneOl

2 yorum

 1. pınar göztepe

  Keşke matbaa öğretmeni atamaları da artsa da bizlerde öğrencilerimizle buluşup bilgilerimizi aktarabilsek. Lütfen MEBe matbaa öğretmeni atamalarının artması konusunda bize yardımcı olun sesimizi duyurun lütfen. Matbaa öğretmen adayları için 20 kontejyan istiyoruz..

  • Elbette Bakanlığınız daha çok öğretmen ataması yapabilmek için isteklidir. Bu, her yıl içinde yapılan atamalardan görülebilmektedir ancak sizin için kadro açılamamasının sebebi mevcut kadroların zaten dolu olmasındandır. Özellikle artık emeklilik zamanı gelmiş öğretmenlerimiz başta olmak olmak üzere amacı devlete kapağı atmaktan başka bir şey olmayan ve atandıkları okulda problem doğurmaktan başka bir işe yaramayan, öğrencileri yetiştirmekten aciz, makine kullanmayı bilmeyen, yeni teknolojiye uzak ve bihaber, hiç bir piyasa bilgisi olmayan, meslekî yeterliliğe haiz olmayan müsveddelerin görevden uzaklaştırılması gerekmektedir.
   Asıl problem olan Teknik Öğretmenlerin uygulamalı meslekî yeterlilik sınavına tabî olmadan KPSS puanı ile kültür öğretmeni gibi atanmasıdır. Çünkü matbaacılık eğitimi sadece bilginin paylaşıldığı bir eğitim değildir. Bu durumu yorum yazdığınız habere konu olan okulda maalesef yakından gördük. Millî Eğitim Bakanlığımızdan talebimiz mevcut kadroların sayısının artırılması ve yeniden teknisyen kadroları verilmesidir ve yukarıda belirttiğim gibi Üniversitelerin sanayi ile birlikte yapacağı Meslekî Yeterlilik Sınavlarının ihdas edilmesidir.
   Öğretmenlik için hevesli sizin gibi adaylar için de en kısa zamanda bu yolun açılmasını dileriz. #MlliEgitim #MeslekiTeknikEgitim #TeknikOgretmen #MatbaaEgitimi
   Saygılarımızla