Anasayfa » Aktüel » Borsa İstanbul Öğrencileri Teknik Gezileri Devam Ediyor

Borsa İstanbul Öğrencileri Teknik Gezileri Devam Ediyor

Borsa İstanbul Kavaklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Matbaa teknolojileri 10ncu sınıf öğrencileri bilgilerini pekiştirecek teknik gezilerine devam ediyor.

Beylikdüzü Kavaklı’da bulunan Borsa İstanbul Kavaklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Matbaa Teknolojileri öğrencileri teknik gezilerine devam ediyor. Birinci sömestri Yeditepe Ofset ve Özçelik Mücellithanesi gezileri ile tamamlayan öğrenciler, geçtiğimiz ay ikinci sömestr’in başlaması ile iki önemli ziyaret daha yaptılar.

İlk ziyaret TOYO Matbaa Mürekkeplerinin Esenyurt’ta bulunan Renk Yapım Merkezi’ne gerçekleştirildi. Yaşar Group bünyesinde bulunan ve Türkiye’nin ilk baskı mürekkepleri üreticisi olan DYO Matbaa Mürekkepleri’nin Manisa Organiza Sanayiideki fabrikasında üretim yapan ve geçtiğimiz yıl şirketin %75’ini alarak mürekkep konusundaki know-how’ını ülkemize taşıyan her tür baskı tekniği için matbaa mürekkebi ve yardımcı maddeleri üreten ve çok geniş bir ürün paletine sahip olan TOYO Matbaa Mürekkepleri Manisa’da 2010 yılında kurduğu yeni fabrikanın yanı sıra İstanbul ve Ankara’da bulunan Renk Merkezlerinde üretimlerini gerçekleştiriyor. Türkiye genelinde 42 bayisi ve 4 şehirde satış ofisi bulunuyor.

Toyo’da Mürekkep nasıl üretilir?

borsa_istanbul_toyo

Renk Yapım Üniteleri Müdürü Refah Özdemir’in rehberliğinde yapılan gezide öğrenciler mürekkep üretimini ve özel renk yapımını yerinde gördüler. Meslek derslerinde mürekkep konusunu teorik olarak işleyen ve üretimi videolar üzerinden gören öğrenciler, bu dersin ardından yaptıkları mürekkep ezme ve karıştırma, renk çemberi uygulamasının ardından TOYO Matbaa Mürekkepleri Renk yapım Merkezi’nde öğretmenleri Ali Erzen ile birlikte gerçek bir mürekkep üretimini gözlemlediler. Öğrenciler ile bizzat ilgilenen Özdemir, mürekkep yapımının tüm aşamalarını anlatırken öğrenciler de okuldaki uygulamada parmak baskısı ile deneyimledikleri mürekkepleri ilk karıştırma kazanlarında ve büyük ambalajları içinde gösterdi. Özdemir, konvansiyonel mürekkeplerin ve özel renklerin yapımının yanı sıra gelişen bir trend olarak UV bazlı mürekkepler hakkında da öğrencilere bilgi verdi.

Merintaş Etiket’te flekso deneyimi

borsa_istanbul_merintas

İkinci gezi yine Beylikdüzü’nde bulunan Merintaş Etiket şirketine yapıldı. 1990’dan bu yana hizmet veren şirket, 2005 yılından bu yana kendinden yapışkanlı ve çok renkli etiket üretimi alanında hizmet veriyor. Merintaş Etiket üretim parkurunda flexo, letterpress, serigraf, varak yaldız gibi baskı teknikleri kullanılarak her türlü malzemeye baskı yapabiliyor. Şirket yöneticilerinden Cevdet Toruş, rehberliğinde yapılan bu gezide ise öğrenciler flekso üretimini baskı öncesinden konvörting’e kadar uçtan uca bir teknik olarak gözlemlediler. Gezi şirketin baskı hazırlık bölümünde başladı. Film, kalıp üretimlerini yakından izleyen öğrencilere flekso baskının temel bilgilerini anlatan Toruş, bölüm seçmenin eşiğinde olan öğrenciler için ofset ve flekso baskı operatörlüğünün incelikleri ve üretim farklılıkları konusunda önemli ip uçları verdi. Eğitim baskı atölyesinde üretimi bizzat izleyerek devam ederken bobinden bobine dar en baskının farklılıklarını ve sleeveleri yakından gören öğrenciler için de özel bir teknik gezi oldu.

Konuyla ilgili olarak MATBAA&TEKNİK’e bilgi veren Toruş, geleceğin mavi yakalıları olan gençlerin en doğru bilgilerle donatılması için tüm baskı sektörünün el birliği ile çalışması gerektiğini, söyledi. Şirket olarak bu gezinin en az öğrenciler kadar kendileri için de önemli olduğunu söyleyen Toruş, geleceğe yatırım yapma duygusunu yaşadıklarını, öğrencilerin ilgisinin de gelecek açısından önemli bir bilgi verdiğini, anlattı.

esra_garip

Bu okul eski teknolojilere kapalı

Borsa İstanbul Kavaklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdiresi Esra Garip ise yeni bir okul olarak yenilikleri benimseyeceklerini Okulu asla geçmiş teknoloji ile beslenen bir eğitim kurumu haline sokmak istemediklerini, söylüyor. Garip, göreve başladığı günden bu yana üretimden kaldırılmış, pazardaki etkinliğini kaybetmiş eski ofset ve tipo makinelerini okula sokmamak için gayret ettiklerini, sektörün okula yapacağı en büyük katkının öğrencileri on yıl sonrasının teknolojilerine hazırlamak için gereken bilgi ve teknoloji ile donatılması hususunda yardımcı olması gerektiğini, anlatıyor.

Devletin Mesleki ve Teknik eğitime verdiği önemin altını çizen Garip, okulunun piyasaya ucuz iş gücü yetiştiren değil en iyi matbaa eğitimi veren ve Devletin 2071 vizyonuna yakışır öğrenciler yetiştiren bir okul olabilmesi vizyonu ile ağır ama emin adımlarla ilerlediklerini, anlatıyor. Garip, öğrencilerin en yetkin biçimde eğitim alabilmeleri için üretim sahalarını açan ve okul ile imzaladıkları protokoller ile direkt olarak okul yönetimine destek veren ve kendilerine yardımcı olan tüm tedarikçi ve matbaacılar ile özellikle BASEV’e teşekkür ediyor.

#Borsaİstanbul #Eğitim #Matbaa #EsraGarip #Kavakli #KavakliMeslekiTeknikAnadoluLisesi #BASEV

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*