Anasayfa » Ambalaj » Böttcher Türkiye Büyümeye Devam Edecek

Böttcher Türkiye Büyümeye Devam Edecek

“Böttcher, Türkiye’nin bölgesindeki konumunu, sanayi potansiyelini biliyor ve Türkiye’ ye inanıyor. Henüz potansiyelimizin tamamı ortaya çıkmış değil.”

Merdane üretici Böttcher, Türkiye’ye yatırım yaptıktan sonra pazardaki büyüme ivmesini artırarak çalışmalarını sürdürdü. Bugün Tuzla Kimya Sanayiicileri Organize Sanayii Bölgesindeki fabrikasında üretimini sürdüren şirket, üretim alanı ile büyürken 2017’ye de hem istihdam hem de üretim ve satış anlamında büyüme hedefleri ile giriyor. Böttcher Türkiye Genel Müdürü Ozan Karaca, Genel Müdür Yardımcı Serdar Özer, Pazarlama Müdürü Emel Özer ve Satış Müdürü Mehmet Özenler ile bir araya geldik ve şirketin mevcut durum ve hedeflerine ilişkin sorularımıza cevap aradık. Ozan Karaca, 1725 yılından bu yana devam eden kalite çizgisine vurgu yaptı. Ofsetteki küçülmeye dikkat çeken Karaca, konvansiyonel ofsetin ise daha hızlı küçüldüğünü, anlattı:

MATBAA&TEKNİK: Böttcher Türkiye’nin geçen yıllar içinde pazarda aldığı konum nedir?

ozan_karaca

Ozan Karaca: Böttcher olarak biz orijinal merdane üreticisiyiz ve bu konuda dünya lideriyiz.  Böttcher merdanelerini kullanan tüm operatörlerden alacağınız değerlendirme kesin ve net çizgidedir. Biz bu yorumun değişmemesi adına kalitemizi değerlendiriyor ve 1725 yılından beri aynı çizgide devam etmesi adına çalışıyoruz.

Serdar Özer: Böttcher pazarda üst segment sınıfta yer alıyor. Bizden beklenen yüksek kalite beklentisi ve merdanelerin baskıya katma değer sağlaması. Bu nedenledir ki Böttcher denildiği zaman akla uzun ömürlü, kaliteli merdaneler gelmektedir. Ve yine bu nedenle pazar payımızla ilgili bir kaygımız hiçbir zaman olmadı.

MATBAA&TEKNİK: Eklenen yeni ürünler ile portföyünüzün son durumu nedir?

serdar_ozer

Serdar Özer: Pazardaki son gelişmelerle birlikte Böttcher olarak H-UV/LE-UV baskı uygulamalarına uygun merdane, kimyasal, baskı blanketleri çözümleri sunmaktayız.

Yine lak blanketleri alanında PVC tabanlı, plotterda kesilebilen, kolay soyulabilen lak blanketlerinin satışına da başladık. Bu blanketler makinaya takılma süresi açısından büyük zaman tasarrufu sağlamakta ve kullanım ömrü de uzun olmaktadır.

Ayrıca ambalaj pazarındaki gelişmelerle birlikte Böttcher olarak sleeve/merdane, presörler , kauçuk flekso klişesi, montaj sleeve’leri üreterek kalitemizi esnek ambalaj pazarında da kanıtlıyoruz. Yine esnek ambalaj üretiminde kullanılan laminasyon hatlarında kullanılan merdanelerin de üretimini yapmaktayız.

mehmet_ozenler

Mehmet Özenler: Baskı altı materyalin fiziksel özellikleri ve kullanılan kimyasalların özellikleri gereği metal ofset baskı makinelerinde kullanılacak merdane ve silindir kaplamalarının adapte edilmesi gerekiyor. Yeni bir poliüretan formülasyonu sayesinde merdane ve lak silindirlerinde şişme direncini yüksek oranda arttırıp taşlama gereksinimini minimuma indirip basılabilir tabaka sayısını arttırmayı başardık. 2 parçalı içecek kutusu üretimi alanında ise yeni bir kauçuk merdane geliştirdik, Avrupa genelinde yaptığımız saha testlerinde merdane ömürlerinin uzadığına, renk farklılıklarının ve firelerin önemli oranda azaldığına dair müşteri geri dönüşleri aldık.

MATBAA&TEKNİK: Tedarik tarafındaki malum agresif rekabet hakkındaki görüşleriniz neler?

Ozan Karaca: Tedarikçi sayısındaki artış pazarın ihtiyacından çok fazla. Fiyatlar beş sene öncesinin fiyatlarının da gerisinde. Vade riskleri çok fazla. Kısa -orta vade de kapanacak firmalar olacaktır. Rekabet nedeniyle oluşan düşük fiyatlar matbaacılar için bir avantaj sağlamıyor, aksine kalitelerini düşürerek dezavantaj oluşturmaktadır.

MATBAA&TEKNİK: Konvansiyel ofsete bakış açınız geleceği hakkındaki görüşleriniz ve pazarın büyüme ya da küçülme durumuna bakışınız nedir?

Ozan Karaca: Ofset pazarı genelde küçülüyor, konvansiyonel ofset ise daha fazla küçülüyor. Bunun nedeni ise UV/Kombi baskının ofset içindeki payının büyümesi. Dijital baskı zannedildiği gibi tehdit değil ofset pazarı için. Henüz çok küçük bir payı var ve ne kadar hızlı büyüse de ofset baskının yerini almasına daha çok zaman var.

Ticari baskıda endüstriyel anlamda baskı yapan büyük 1-2 firma piyasada küçük ve orta ölçekli onlarca firmanın kapanmasına sebep olabilir. Avrupa’da bu yaşanıyor. Büyük ebat makinaları olan ve internet üzerinden satış yapan firmalar yüzünden 35×50 pazarı yok oldu.

emel_ozer

MATBAA&TEKNİK: Böttcher şirketinin Türkiye yatırımı hakkında görüşleri nelerdir ve tabii bu yatırımlar sonucu istenilen hedeflere ulaşmakta sağlanan başarı nedir?

Emel Özer: Böttcher, Türkiye’nin bölgesindeki konumunu, sanayi potansiyelini biliyor ve Türkiye’ ye inanıyor. Henüz potansiyelimizin tamamı ortaya çıkmış değil. Böttcher Türkiye’deki yatırımını sadece ofset baskı pazarı için yapmadı. Endüstriyel alanda ve daha birçok alanda merdaneler kullanılıyor. Bizim amacımız ambalaj (karton, esnek ve metal) ve teknik merdane alanlarına yönelerek burada kullanılan merdanelerin üretimini yapmak. Yatırımımızı bunu göz önüne alarak yaptık ve artık yavaş yavaş geri dönüşler başladı. Bu hızlanarak devam edecek. İlerisi için de yine aynı anlayışla yatırımımızı genişletme düşüncemiz var.

MATBAA&TEKNİK: Böttcher Türkiye ile ilgili en yeni genel bilgileri paylaşır mısınız? İstihdam, üretim alanı, üretim kapasitesi, ihracat ve ithalat rakamları gibi.

Emel Özer: Şu an Böttcher Türkiye olarak 18 kişiyiz. Bu rakam 2017 içinde 23’e çıkması planlanıyor. Bin 500m2 üretim alanı olmak üzere toplam 2000 m2 alanda hizmet vermekteyiz. 2017 için öngördüğümüz bir büyüme hedefi var. Yaklaşık yüzde 25 oranında büyümek istiyoruz.

#böttcher #Boettcher #BoettcherTurkiye #OzanKaraca #Merdane #Sleeve #SerdarOzer #EmelOzer #MehmetOzenler