Anasayfa » Ambalaj » Britanya’da Bira Satışı Patlıyor, Ya Ambalajı?

Britanya’da Bira Satışı Patlıyor, Ya Ambalajı?

“Kişiselleştirilmiş dijital baskı, ambalaj endüstrisinde değişime sebep oldu ve bugün bildiğimiz haline getirdi. Tonejet’in doğrudan teneke üzerine baskı yapma özelliği sayesinde üretilen kişiselleştirilmiş, tek kullanımlık teneke kutular alüminyum teneke ambalajında devrim yapan bir adım. Alkolsüz içeceklerden ve enerji içeceklerinden önceden karıştırılmış alkollü kokteyllere kadar, teneke kutudaki tüm içecekler ve hatta alkollüler için de!”

Birleşik Krallık’taki küçük, bağımsız bira üretim endüstrisinde meydana gelen artışta hiçbir yavaşlama işareti yok. Britanya’da açılan yeni bir bira işletmesi olan Siba tarafından yapılan son bildirime göre, altı günde bir bağımsız bira üreticisinden biriyle her iki günde bir üretim seviyelerini, satışları ve ciroyu gelecek iki yılda iki katına çıkarmayı planlıyor. Bu trend, bira ve pub pazarları ile Britanya ekonomisini canlandırıyor. Bu sektörlerde şu anda 869 bin kadar iş mevcut.

Birleşik Krallık’ta ve tüm dünyada düzenlenen çok sayıda etkinlik ve festival ile birlikte, el yapımı bira patlamasını kaçırmak neredeyse imkansız. Britanya’da ayrıca faaliyet gösteren “el yapımı bira kulüpleri” de bulunuyor ve buralarda bira içenler ücret karşılığında aylık özenle seçilmiş el yapımı bira tedarik ediyor ve biralar kapılarına teslim ediliyor.

Siba’nın raporunda üretilen biranın %56’sının serbest ticaret yapan (bira işletmesi olmayan) publara tedarik edildiği belirtiliyor. Raporda ayrıca, üyeler tarafından satılan tüm biranın % 80’inden fazlasının bira işletmesinin 40 mil civarında satıldığı ifade ediliyor. Şu anda bunların % 17’si bira ihracatı yaparken % 53’ü daha bunu yapmayı düşünüyor. Rekabetin böyle fazla olduğu ve hem üretim hem de satış seviyelerinin arttırılmasının planlandığı bir piyasada, bira işletmelerinin çoğunun 2015 yılında sermaye yatırımı yapmış olması ve %13’ünün üretimi genişletmek, ekipmanlarını modernize ve nakliye iyileştirmeleri yapmak amacıyla 100 bin pound üzerinde yatırım yapması şaşırtıcı değil. Pek çok bira işletmesi yeni pazarlara girilmesine ve ihracata yardımcı olması amacıyla biralarını tenekelere dolduruyor.

Büyümekte olan bir piyasanın rekabetçi olması çok doğal. Bağımsız el yapımı bira işletmeleri bu hızlı büyümenin tadını çıkarmaya devam ederken daha büyük bira işletmecileri, birleşmeler ve satın almalar aracılığı ile sermaye yatırımları yapma arayışında. Bunu, 2016 yılının başında AB InBev’nin ürününü şişeler ve fıçıların yanı sıra tenekelere de dolduran Birleşik Krallık merkezli Camden Town Brewery’i devralması ile birlikte gördük.

“Küçük ya da büyük bira üreticilerinin küçük hacimli bira üretiminde, rekabetçi bir pazarda, bu tip ambalaj yeniliğinin marka tanıma üretmesi garanti edilmektedir.”

Broad Green Partnerships, Martijn van Buuren

Teneke kutuların çok popüler hale geldiği inkar edilemez ancak, hala küçük miktarlı teneke ürün serilerinde, büyük miktarlılar ile aynı baskı kalitesi elde edilemiyor. Bunun nedeni, geleneksel süreçler ve tedarikçilerin ekonomik kırılma noktası. Minimum sipariş miktarı 150 bin teneke ve uzun teslimat süreleri küçük, bağımsız bira işletmelerinin (grup boyutu 10 bin – 50 bin arasında) akışkanlığı hızlı büyüme potansiyeli karşısında engel oluşturuyor.

Şimdiye kadar, tenekelere doldurulan, küçük gruplar halinde yapılan bira üretiminin tek alternatifi, geleneksel şekilde üretilen tenekelerde önemli miktarda ilave maliyetle dolaylı etiket baskısı kullanılmasıydı. Yeni dijital teneke baskı teknolojisi, tamamen yeni bir fırsatlar dünyası açarken, bu sorunlara değiniyor. İster el yapımı bira ister alkolsüz el yapımı içecek olsun, içecek tenekesi dekorasyonu için dijital baskı teknolojisi üreticilerin başarılı olmak için ihtiyaç duydukları çeşitliliği, esnekliği ve seçenekleri sunabiliyor. Aslında, sınırlı edisyon aromalandırıcıların veya tek sefere mahsus özel bira üreticilerinin popülerliği arttıkça, ambalajlar markanın öne çıkmasına yardımcı olabiliyor.

Tonejet ile doğrudan tenekeye yapılan dijital baskı, tenekeler için etiket baskısı yapılmasından yaklaşık 20 kat daha az maliyetli.

Dijital baskının doğası ve minimum sipariş miktarının bir adet olması sayesinde, bira işletmelerine neredeyse sınırsız kişiselleştirme fırsatı sunuluyor. Bununla da kalınmıyor, teknoloji sayesinde bir günde çok sayıda grup baskısı yapılabildiği için ürünün piyasaya ulaşma süresi de azalıyor. Bu da bira işletmelerinin mevsimlik trendlere daha hızlı cevap vermesine veya üretim yapmasına imkan sağlıyor ve önemli içecek markaları etkinliklere veya sosyal medya kampanyalarına daha kolay hazırlanabiliyor ve onlara yeni işletme fırsatları açılıyor.

Tonejet gibi yazıcı üreticileri tarafından sunulan doğru kişisel ambalaj, basit bir finansal yatırımcı olarak veya bireysel dijital baskı operasyonları kurarken, çeşitli zanaat içecek ambalajı işletme modelleri için önemli yatırım fırsatlarını ortaya çıkarmanın anahtarıdır.

ABD’de, küçük gruplar halinde üretilen içecekler, yaklaşık 20 yıldır, bira hazır olduğunda bira işletmesinde tenekeleme hizmeti sunan çeşitli mobil tenekeleme şirketleri tarafından tenekelere dolduruluyor. Örneğin, Tonejet’in Kuzey Amerika’daki yeni bir müşterisi bir teneke baskı şirketi kuruyor, boş tenekeleri satın alıyor ve yerel el yapımı bira işletmeler için küçük miktarlı işlerin baskısını yapıyor. Bu işte hiçbir sipariş kısıtlaması yok, Sistem kurulmadan önce bile sipariş defteri birkaç ay önceden doluydu. Talepleri karşılamak için ikinci bir sisteme yatırım yapmaları bekleniyor!

Birleşik Krallık’ta, markalaşamaya ve müşteri iletişimine odaklanmada artış görülüyor, küçük veya büyük bira işletmeleri, içecek üreticileri, baskı üreticileri veya potansiyel yatırımcılar için ise bu tür teneke dolum işlemlerinde büyük bir potansiyel mevcut.

“Dijital baskı varlığının finansmanının anahtarı, ekipmanın gelir üretme potansiyelinin ve bir varlık finansmanı şirketine sunduğu güvenliğin anlaşılmasıdır. İmalatçı ile birlikte çalışmak, bu sürece önemli bir bağlantı sunuyor. Paragon Bank iş finansında, baskı endüstrisine finansman çözümleri sunan ve bu tür bir üretimde çok fazla deneyime sahip olan endüstri uzmanlarından oluşan özel bir ekibimiz var.”

                                                                                                   Paul Eversfield, Paragon Bank.

Referanslar:

 *Siba’dan (Siba üyeleri):

http://toolbox.siba.co.uk/documents/Facts%20and%20Figures/SIBAMembersSurvey2016.pdf

Wall Street Gazetesi

http://www.wsj.com/articles/sabmiller-ab-inbev-agree-on-deal-in-principle-1444717547

https://www.beer52.com/

 

#Tonejet #TenekeKutu #KutuBaskisi #DijitalBaski #Dijital #inkjet #KutuBira #Britain #inkjet #Print4Life