Anasayfa » Aktüel » Büyüyen Türkiye ve Ambalaj Sektörü

Büyüyen Türkiye ve Ambalaj Sektörü

akif_tatlisu_resimTürkiye Basım Endüstrisine bakıldığında global pazarlara paralel bir durum görülüyor. Ticari matbaacılıktaki durağanlık ve yayın pazarındaki düşüş görülüyor. Konvansiyonel baskı pazarının tamamına bakıldığında ise bir denge söz konusu. Bu dengeyi sağlayan ise ambalaj endüstrisi. Türkiye ambalaj üretimi konusunda hızla büyüyor. Bölgesel konumun değerli olması Türkiye’yi bu konuda avantajlı olmaya götürüyor. Türkiye Ambalaj Sanayiicileri Derneği’nin 2014 Ambalaj Sektörü Raporu bu gerçeği teyid ediyor. Aşağıdaki bilgileri Türkiye Ambalaj Sanayiicileri Derneği’nin 2014 Ambalaj Sektörü Raporu’ndan alıntılayarak yazıyorum:

Global ambalaj pazarı

“Küresel ambalaj endüstrisinin 2016 yılında 820 milyar dolarlık bir ciroya ulaşacağı tahmin edilmektedir (Kaynak: Pira International). Özellikle gelişmekte olan bölge ekonomilerinin de katkısıyla, yıllık ortalama büyümenin yaklaşık %3 civarında olacağı öngörülmektedir. Söz konusu büyüme daha çok kâğıt/karton/oluklu mukavva ve sert (rijit) plastik ambalaj sektörlerinde yaşanırken; 2016 yılına kadar yukarıdaki alt sektörlerde sırasıyla 40 milyar dolar ve 33 milyar dolarlık bir artışın olacağı anlaşılmaktadır.

Kâğıt/karton/oluklu mukavva toplam pazarı, 2010 yılında toplam 210 milyar dolarlık bir büyüklükle, küresel ambalaj sektörünün çoğunluğunu oluşturmaktadır. Pira’nın araştırmasına göre kâğıt/karton/oluklu mukavva ambalaj malzemeleri genel grubu olan bu segment 2016 yılında da liderliğini koruyacak ve 250 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacaktır.”

Türkiye’deki artış rakamları

“Türkiye Ambalaj Sanayi 2013’de üretim miktarını % 8 artırarak 6,9 milyon tona; cirosunu % 15 arttırarak 16,2 milyar dolara çıkarmıştır. Sektör 2011’den beri yıllık %15 ve üzerinde büyüme kat etmiştir. Kağıt ambalaj’da 2013’te 88 bin, Karton ambalajda 568 bin ve oluklu mukavvada ise 1 milyon 879 bin ton üretim yapıldı.”

İhracat artıyor

“Ambalaj sektörü ihracatı TÜİK tarafından yayınlanan 2013 değerlerine göre 3,6 milyar doları geçmiştir. Bunun yanı sıra büyük miktarlarda ambalajında dolu olarak ihraç ürünü ambalajı olarak dolaylı yollardan ihraç edildiği de göz önüne alınmalıdır. Ambalaj Sanayi ihracatı bir önceki yıla göre hacmen %9; değer olarak %17 oranında artmıştır.”

İhracat yapılan ülkeler

“Bölgesel olarak bakıldığında AB pazarı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika, Kafkaslar ve Balkanlar gibi çevre bölgeler güçlü olduğumuz pazarlardır. Türkiye Ambalaj Sektörü ürünleri dünya çapında 183 ülkeye, AB ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmiştir. 2013 yılında Almanya, Irak, İngiltere, Fransa, İran, Hollanda, Azerbaycan, İsrail, İtalya ve Rusya Federasyonu ihracatta ilk 10 sırayı alan ülkelerdir.”

Kişi başı ambalaj tüketimi

“2012 yılında Türkiye’de ambalaj tüketimi yaklaşık 190 $/kişi (Nüfus: 75,6 milyon) olarak hesaplanırken, 2013 yılında ise 210 $/kişi (Nüfus: 76,7 milyon) seviyesine gelmiştir. Plastik ambalaj tüketimi 122 $/kişi ile ilk sırada yer alırken, oluklu mukavva 42 $/kişi, karton ambalaj 13 $/kişi ve kağıt ambalaj 2 $/kişi olarak hesaplanmaktadır (2013).”

akif_tatlısu