Anasayfa » Ambalaj » CCE International 2017 Uzmanları Münih’te Topladı
M. Akif Tatlısu, MATBAA&TEKNİK

CCE International 2017 Uzmanları Münih’te Topladı

Avrupa’nın Oluklu ve Karton Ambalaj Endüstrisini hedef alan tek Fuarının üçüncüsü CCE International 2017, 21-23 Mart 2017 tarihleri arasında Münih’te düzenlendi. Oluklu ve karton ambalaj üretimi ve dönüştürülmesi için çeşitli makineler, aksesuarlar ve hizmetler keşfetmek amacıyla fuara, 65 ülkeden toplam 2 bin 130 ziyaretçi geldi. Net 4 bin 700 m2’lik fuar alanında 23 ülkeden gelen 150 kadar katılımcı teknik yeniliklerini sergiledi.   

CCE International üçüncü kez düzenlendi. Oluklu kutu imalatına yönelik olarak düzenlenen ve genel ambalaj fuarları ile kıyaslandığında çok küçük görünen bu fuar gelişim göstermeye devam ediyor ve aslında bence uluslararası büyük oyuncular tarafından da halen deneniyor. Öncelikle fuarın sadece üç gün olması devasa ölçülü makinelerin kurulumuna müsait olmaması en önemli etken. Bu kadar kısa bir süre içinde oluklu hatlarının da yer aldığı bir fuar hayal etmek cok mümkün değil gerçekten. Ancak katılımcı sayısı ve odaklanma noktalarına bakıldığında işi oluklu işlemek olan herkes için mutlaka görülmesi gereken bir fuar olarak kayıtlara geçiyor. CCE International, eşzamanlı ICE Europe ile birlikte MATBAA&TEKNİK’in de ikinci kez katıldığı bir fuar. Ve aslında ICE Europe için yazdığımız yorumdaki bedesten benzetmesinin hilafına aslında herkesin gidip görmesi gereken bir fuar. Hele hele oluklu sektöründeki büyümeyi göz ardı edemeyenler için. Özellikle dijital baskı makina üreticilerinin ilgisi çeken CCE International bu yöndeki büyümeyi de destekler durumda. Çünkü konvert işi konvansiyonel ya da dijital baskı ayırt etmeksizin şart alan.

CCE International’da da dijital rüzgarı vardı

Oluklu ambalaj baskısı ve sonlandırmasının odak noktasına alındığı CCE International fuarında dijital baskı 2015’de olduğu gibi yine önemli bir alan kaplıyordu, tıpkı herhangi bir baskı fuarında olduğu gibi. Tüm dijital baskı tedarikçileri vardı diyemeyiz ve tüm makina çözümlerinin sergilendiğini de. Ancak üç günlük bir fuar için bu makul karşılanabilir bir durum. Tedarikçiler öncelikle dijital baskının yapabilirliğine ve uygulamalara odaklanan bir sergileme yöntemi seçmişlerdi ve bu katılımcılardan biri de FujiFilm’di.

ice_cce_2017_2-(62)

Fujifilm farklı olarak iki ayrı alanda görünün iki inkjet baskı çözümünün oluklu ambalaj ve display ve karton kutu üretiminde nasıl eşleştirilebileceğini vurgulayan bir sergileme yaptı. FujiFilm standında aynı görseller ile Jetpress 720S’de basılmış küçük karton kutular ve geniş format OnsetX serisinde basılmış büyük displayler sergilendi. İki farklı baskı çözümünün aynı renk değerlerini yakalayabildiğini ve FujiFilm çözümlerinin toplam müşteri memnuniyeti için nasıl eşleştirilebildiği gösteriliyordu.

Fujifilm Türkiye Dijital Baskı Ürün Müdürü Murat Özkıray, şirketin inkjet konusundaki uzmanlığına dikkat çekerek özellikle kurumsal müşterilere ait özel renklerin farklı işlerde aynı değerlerde FujiFilm ekipmanları sayesinde basılabilirliğine vurgu yaptı.

ice_cce_2017_1-(21)

FujiFilm gibi uygulamalar odaklanmış bir diğer katılımcı da HP idi. HP standında hem Indigo hem de Scitex hem de PageWide alanlarından uygulamalar ve tanıtımlar bulmak mümkündü. Onların dile ile PrePrint ve PostPrint hepsi bir arada idi.

Bir diğer dijital baskı çözüm sunucusu ise Durst idi. Durst Delta WT 250 baskı makinasi ile fuarda yer aldı. Tabii makinanin zaten bir Alman şirketine satılmış olması şirketin işini kolaylaştırmıştı, diye düşünmemek elde değil. Durst’un daha detaylı bir basın açıklaması var diğer sayfalarda okuyabilirsiniz. Dijital baskı ve özellikle inkjet konusunda bir özel çözüm daha vardı ancak bu yazıyı yazdığımız tarih itibariyle halen biraz daha kendimize saklamamız gereken bir çözümdü. Öyle yapacağız. Yakında bu dehşetli makinayi yine bu sayfalarda okuyabilirsiniz.

ice_cce_2017_1-(26)

Son olarak ESKO’dan da bahsetmek gerek. Fuardan tam bir hafta sonra Belçika Gent’te gerçekleşen basın konferansı dolayısıyla yazacağımız haberde detaylarını bulabileceğiniz drupa 2016 sunumu CDI Crystal 5080 kalıp pozlama cihazı hakkında bilgileri Jan De Roeck’ten aldık. Tekrar olmasın geliştirilmiş detayları yine ESKO haberimizden okuyabilirsiniz. Gelelim fuarın tek Türk katılımcısına ve aslında birçokları için en önemli katılımcısına. Birçokları derken bizi kastetmiyorum. Tüm ülkelerden gelen tüm ziyaretçilerin hatta organizatörün gözdesi olan Türk katılımcı, Duran Makina.

ice_cce_2017_2-(44)

Herkesin gözdesi Duran Makina

Duran Makina CCE International’da drupa 2016’da olduğu gibi Omega Katlama Yapıştırma Makinalarını üretim sürecinde takip eden ve özellikle oluklu kutu üretiminde önemli bir gereksinime çözüm getiren bir sunum yapıyordu. Omega Allpro 165 ile fuara katılan Duran Makina, oluklu ambalaj üreten firmalar için Omega’ları destekleyen paketleme makinaları ve konveyör sistemleri üreten Hollanda’lı Van den Bos STS şirketi ile 400 metrekarelik prestijli bir standda kelimenin tam anlamı ile şov yaptı. Yabancı delegasyonun müşterileri ile de şenlenen Duran Makina standı ve sergilemeye ilişkin Duran Makina Satış ve Pazarlama Direktörü Pınar Küçükaras, şunları söyledi:

ice_cce_2017_2-(22)

“Tüm fuar katılımlarımızda olduğu gibi yurt dışında bizi temsil eden firmalar da fuarda bizimle birlikteler ve kendi ülkelerinden gelen ziyaretçileri bizimle birlikte ağırladılar. Bizim için son derece başarılı geçen drupa 2016 fua­rında da yaptığımız gibi, CCE standımızda da bir proje ortağımızın makinalarına yer verdik. Hollanda’dan Van den Bos STS uzun zamandır birlikte çok başarılı projelere imza attığımız Hollanda – Belçika ve Almanya temsilcimiz ve bu fuarda da bizimle birlikteler. Van den Bos STS, özel tasarım çözümlerinin yanı sıra uygun fiyatları ile kendi alanların­da önemli bir atılım yaptı. Almanya’da ve İrlanda’da oluklu ambalaj katlama yapıştırması için birbirinden farklı modellerde Omega’lar seçen müşterilerimizin fabrikalarına yüksek verimlilik sağlayan sistemler kurdular. Bu fuarda da Omega Allpro 165 makinamızı takip eden bir toplama, konveyör ve paletleme sistemini bizimle birlikte sundular. Bu ortak çözüm oluklu konvert işleminde bizim çözümümüzü tamamlayarak önemli bir verimlilik getiriyor ve bir ihtiyacı tamamen ortadan kaldırıyor. Hızlı ve daha az operatör müdahalesi. Büyük ilgi gördüğünü siz de takip edebiliyorsunuz. Sonuçlarının da Omega markasının daha da yükselebilmesi yolunda adımlarımızı sıklaştıracak biçimde gelişeceğine inanıyoruz”

Mack Brooks Exhibitions İdari Müdürü Nicola Hamann ise fuar ile ilgili şunları söyledi: “Bu yılki CCE International bir kere daha, tüm dünyadaki oluklu ve karton ambalaj endüstrisi için çok özel bir buluşma noktası oldu. Fuardaki genel atmosfer çok olumluydu. En son yapılan etkinlik kadar fazla ziyaretçi gelmemesine rağmen, CCE International Avrupa’da oluklu ve karton ambalaj endüstrisine özel bir ticaret fuarı olarak sahip olduğu konumu güçlendirdi. Fuarın sergi alanı öncekine oranla %4 arttırıldı. Katılımcı firmaların çoğu stant alanlarını arttırdı, yeni ve geliştirilmiş makine ve sistemlerinin canlı gösterimlerine özel özen gösterdi.”

Bu yılki CCE International’ın ziyaretçileri, oluklu ve karton ambalaj üretimi ve dönüştürülmesi ile ilgili tüm alanlarda en son teknoloji ve endüstri trendleri ile ilgili kapsamlı bir bakış açısına sahip oldu. Buna ilave olarak, fuarda yapılan bir açık seminerde oluklu ve karton ambalaj uygulamaları için dijital baskı ile ilgili değerli bilgiler sunuldu.

Fuar analizinde ziyaretçilere, etkinlikteki temel ilgi alanları hakkında sorular soruldu. Elde edilen sonuçlar, ziyaretçilerin yüksek düzeyde uzmanlaşmış endüstri uzmanları olduğunu ve oluklu dönüştürme ekipmanları, oluklu hatları, baskı ekipmanları, makine ve tesis kontrolü, karton ambalaj işleme ekipmanları, ham maddeler ve bunların yanı sıra malzeme taşıma ve depolamanın temel ilgi alanları olduğunu ortaya koydu.

CCE International 2017’deki ziyaretçilerin çoğunluğu oluklu tesislerinden geldi. Diğerleri ise karton ambalaj dönüştürücüleri, ambalaj tasarımcıları, oluklu tabakacılar, ticaret acentaları ve sert karton imalatçılarıydı. Ziyaretçilerin ait oldukları en önemli endüstriyel sektörler oluklu, ambalaj, karton, baskı, yiyecek ve içecek, elektrikli ve elektronik cihazlar, nakliye ve lojistik, mobilya, ilaç ve kozmetikti.

CCE International’daki uluslararası katılım bir kere daha çok yüksek seviyeye ulaştı. Fuar ziyaretçilerinin %69’u ile katılımcılarının %75’i Almanya dışından geldi. Ziyaretçilerin ise büyük çoğunluğu Almanya’dan geldi ve onu İtalya, Büyük Britanya, Fransa, Polonya, İspanya, Avusturya, Hollanda ve İsviçre takip etti.

10.uncu Uluslararası Converting Fuarı ile ayı yerde zamanda düzenlenen ICE Europe 2017, CCE katılımcıları ile ziyaretçileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Toplam 429 katılımcı, kağıt, film ve foil converting sektörü için düzenlenen lider ticaret fuarında, 11 bin m2 alanda ürünlerini ve hizmetlerini sergiledi. Fuara 68 ülkeden toplam 6 bin 850 ziyaretçi geldi.

CCE International fuarındaki katılımcılardan alına geri bildirimler, bu yılki fuar katılımcılarının çoğunun, 12-12 Mart 2019 tarihleri arasında Oluklu ve Karton Endüstrisi için Almanya’da (Yine Münih’te) düzenlenecek olan uluslararası bir fuar olan bir sonraki CCE International’a katılmayı planladıklarını gösteriyor.

 

#Oluklu #Corrugated #CCEinternational #Ambalaj #DuranMakina #PinarKucukaras #NicolaHamann #Converting #ESKO #FujiFilm #HP #Dijital #DijitalAmbalaj #MuratOzkiray #CDICrystal5080 #JanDeRoeck