Anasayfa » Aktüel » Checkpoint’ten Büyük Atılım!

Checkpoint’ten Büyük Atılım!

15 sene önce ABB Etiket olarak başlayan yolculuğu 5 Nisan günü yeni üretim tesisinin açılışıyla taçlandıran Checkpoint, tesise yaptığı yatırım ve makine parkuruyla dikkat çekiyor.

CCL ev ve kişisel bakım, yiyecek ve içecek, sağlık ve uzmanlık, otomotiv ve elektronik gibi alanlarda perakende ve yeni pazarlara yenilikçi çözümler sunan dünyanın en iyi etiket tedarikçisi olarak dikkat çekiyor. 1951 yılından bu yana sektörde varlığını sürdüren CCL, bugün global ölçekte bir şirket olmanın haklı gururunu yaşıyor. Dünya üzerinde 167 operasyon noktası olan CLL şirketinin 60 binden fazla çalışanı bulunuyor. Bu operasyon noktaları 6 kıtada 39 ülke olarak belirtiliyor. Global anlamda 2017 cirosu yaklaşık olarak 45 milyar civarında olan ve biri Kanada diğeri Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere iki tane merkezi bulunan CCL’in Merkez ofisinde 12 kişi çalışıyor.

 

Checkpoint ile profesyonel güvenlik hizmeti!

Checkpoint’in açılış töreninde ilk konuşmayı yapan EMEA bölgesi Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Erik Cardinaal burada olmaktan çok mutlu ve gururlu olduğunu, Checkpoint Türkiye ekibinin başarılı bir işe imza attığını söyledi. Cardinaal konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Checkpoint, CCL bünyesine katıldı. 2016 yılında Inovia da CCL bünyesine dahil oldu.  Inovia, paketli etiket ve güvenlik sektörüne çok katmanlı ürün tedariki yapan dünya markalarından birisidir. Checkpoint ise teknoloji odaklı stok yönetimi, perakende sektörüne RFID tabanlı çözümler sunan dünya lideri kuruluşlar arasındadır. 87 bin Kanada Doları operasyonel kazanç sağlandı. Bir tanesi İstanbul’da olmak üzere dünyada 10 adet üretim tesisi bulunuyor.”

Önümüzdeki yıl 50. yılını kutlamaya hazırlanan Checkpoint, sektördeki köklü firmalar arasında yer alıyor.

Akıllı etiket çözümleri dikkat çekiyor

Yılda 60 bin kurulumla 35 ülkede mağazalardaki kurulum sistemleri alanında hizmet veren Checkpoint’in 400’den fazla servis noktası bulunuyor. RF ve RFID tabanlı güvenlik sistemleri ve okuyucuları etiketleri alanında da geniş bir hizmet ağı bulunmaktadır. Cardinaal, herhangi bir üründe RFID sistemli etiket bulunduğunda, müşteri ödeme yapmadan çıktığı takdirde alarm verdiği için müşterilerine hırsızlık durumları karşısında oldukça güvenli bir sistem sunduklarını belirtti.

Checkpoint, akıllı etiket çözümleri ile ilgili markaların takip edilebilirliğini arttırmakta büyük katkı sağlıyor. Global sipariş takip sistemi mevcut. Global ölçekte üretim gerçekleştiriliyor. Müşterilere kreatif tarafta destek verebilmek için büyük bir dizayn ekibiyle hizmet sunuluyor.

Yenilenen ve değişen yüzüyle müşterilerin karşısında olmaktan gurur duyduklarını ifade eden Checkpoint Genel Müdürü Murat Zahal ise yatırım sürecini şöyle anlattı:

“Yıllardır müşterilerimize en hızlı, en güvenilir, en az maliyetle ve yüksek performansla çözümler sunduğumuz bu yolculuğun önemli bir kilometre taşını bugün sizlerle birlikte paylaşmak bizler için gurur vericidir. Checkpoint Türkiye olarak geçen yılarda yapmış olduğumuz detaylı değerlendirmeler ve sizlerden gelen geri bildirimlerle çalışma parkurumuzu güçlendirecek, çalışanların çalışma şartlarını iyileştirecek ve müşterilere daha iyi hizmet sunabileceğimiz yeni tesisimizi Eylül 2017 ile Mart 2018 tarihleri arasında hayata geçirmiş bulunmaktayız. CCL ile birleşmemizin ardından kapasite alt yapımız önümüzdeki yılları karşılamada yeterli gelmiyordu. Ekipman altyapımız, zaman içerisinde gelişen teknolojik ihtiyaçlara cevap verebilmek için yenilenmeye ihtiyaç duyuyordu. Aynı zamanda üretim portföyümüzü geliştirme anlamında eski tesisimiz bizi desteklemiyordu. Çalışanlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak alt yapımız eski tesiste sınırlıydı. Tüm bunları değerlendirerek şirketimizin üst düzeyinin desteğini alarak yatırım kararı aldık.”

Zahal dijital baskı makine yatırımlarından da bahsederek güncel teknoloji ile en yenilikçi etiket üretimlerinidesteklerini de sözlerine ekledi.

RFID hattına yüzde 100 kapasite yatırımı yapılacak

Müşterilere en hızlı hizmeti sunabilmek için yeni tesislerinde kumaşa üzerine laminasyon makinesini de kurduklarını ve böylelikle büyük markalarında ihtiyaçlarına cevap verdiklerini belirten Murta Zahal, Haziran ayında RFID programı hattına yüzde 100 kapasite artırımı yapacaklarını paylaştı.

Bu yıl yüze 30 büyüme yakalamayı hedeflediklerini belirten Zahal, dokuma alanında yatırım yaparak, hem teknolojik anlamda hem de hizmet tarafında piyasanın beklentilerinin üzerine geçmeyi planladıklarını söyledi.

Şirket prensibi olarak üç boyutlu dinleme ilkesini benimsediklerini de sözlerine ekleyen Zahal, şöyle anlattı: “Üç boyutlu dinleme sisteminde biz üç sesi baz alıyoruz. Bunlardan biri piyasanın sesidir. ‘Piyasa nereye, ne şekilde gidiyor? Markalar nereye yöneliyor? Markalar tedarik şekillerini nasıl yönlendiriyorlar?’ gibi soruların cevaplarını arayarak, piyasanın sesine daima kulak veriyoruz. İkincisi müşterilerimizin sesidir. Bizimle birebir kontak halinde olan müşterilerimizin beklentileri ve talepleri bu anlamda bizim için önemlidir. Üçüncüsü ise çalışanımızın sesidir. Bizim yönümüzü aynı anda dinlediğimiz bu üç ses belirlemektedir. Bunların ışığında gitmek istediğimiz yol daima ileriye gitmektir.”

24Diğer bir yatırım ise, jakarlı dokuma!

 

Hali hazırda 105 kişilik çalışanıyla büyüme yolunda hızla ilerleyen Checkpoint, 10 kişilik bir ekiple teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor, işin Ar-Ge tarafına eğilim gösteriyor.

Avrupa ve Uzak Doğu’da teknolojik gelişmelere destek olan ekiplerin de olduğunu belirten Murat Zahal, “Checkpoint olarak günümüzde lider olduğumuz alan RF ve RFID’dir. Bunlar aynı zamanda akıllı etiketlerdir. Checkpoint’in yatırımlarını biraz daha kısıtlı tuttuğu alan olan dokumaya yönelik global bir yatırımın hazırlığı içerisindeyiz. Uzak Doğu ve Türkiye’de bu yatırım hayata geçirilecek. CCL birleşmesiyle dijital baskı teknolojisinde de önümüz açıldı. Gelişen dijital baskı teknolojilerinin bize yansımasını çok daha fazla görmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Jakarlı dokuma konusunda iki büyük üreticiden biri ile el sıkışmaya hazırlandıklarını da anlatan Zahal, “Bu iş birliğiyle en yeni ve teknolojik sistemde üretim yapıyor olacağız. Aynı zamanda RFID alanında da çalışmaya başlamış durumdayız. Farklılık kalite ve hız konusunda belli olacaktır. Perakendenin geneline baktığımızda, çoğalan alışveriş merkezleri ve mağaza sayıları maliyetleri çok ciddi arttırmış durumdadır. RFID hem iş gücü tasarrufu hem de doğru kontrol sağlayabilmek adına hem istatistiksel datayı hem de finansal datayı kontrol etmede önemli bir uygulamadır. Zaman içerisinde hem RFID maliyetleri daha makul hale geliyor. Çünkü uygulama için altyapının da kurulması gerekiyor. Bizim şirket olarak diğer bir avantajımız RFID’yi sadece etiket olarak değil sistemsel olarak müşteriye veriyoruz. Kurulum ve yazılım tarafına da destek sağlanıyor” dedi.

hubergroup tarafından sürdürülen ‘Meslek Lisesi Sektör Meselesi’ programına önem veren Checkpoint, eğitime destek çalışmalarını da sosyal sorumluluk projeleri altında önemli bir çalışma olarak zikrediyor.

Son olarak sektörde eğitimli kesime daha fazla yer vermek gerektiğine inandığını belirten Murat Zahal, öte yandan tesise yaptıkları flekso baskı yatırımını da lokal kaynaklarla üretim yapmak adına gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

——————————–

Murat Zahal Kimdir?

Teknolojiye yatırım yapan ve teknolojiyi üreten Checkpoint şirketinde Genel Müdürlük görevini sürdüren Murat Zahal, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisi bölümünü mezunu. Çok farklı sektörlerde görev alan Zahal, 2008 yılında tüketici sektörü ile tanışmış. Zahal, bir süre Dubai’de çalışmalar yaptı, profesyonel hayatına 3 yıl ara vererek, kendi işi olan danışmanlık şirketi yürüttü. Sonrasında Checkpoint ile tanışan Zahal’ı şirketin hırslı yapısı ve geleceğe dönük planları çok etkilemiş ve bu şirketin bir parçası olmaya karar vermiş. Bugün Checkpoint için -iyi ki dediğini her fırsatta dile getiren Zahal, sektörde başarılı bir profil çiziyor. Müşterilerin gerçek anlamda ihtiyaçlarına cevap verebilmeyi prensip edinen Zahal, birlikte hareket etmek ve ekip olmanın başarıda önemli bir etken olduğunun bilinciyle hareket ediyor.

 

 

#Checkpoint #MuratZahal #Etiket #RFID #CCL #ErikCardinaal