Anasayfa » Aktüel » Çiftsan Etiket’e Beş Ödül Birden

Çiftsan Etiket’e Beş Ödül Birden

“Üretkenlik ve özveriyi de doğru ekiple bir araya getirdiğinizde tekrar güzel şeylerin ortaya çıkacağını düşünüyorum.”

ESD tarafından düzenlenen yarışmada beş ödül birden alarak dikkatleri üzerine çeken Çiftsan Etiket Genel Müdürü Hakan Yolgun, ödüllerin teşvik edici olduğunu ve şirketleri adına çıtanın yükseldiğini, söylüyor. Firuzköy’deki üretim tesislerinde ziyaret ettiğimiz Yolgun’a göre gelen ödüller, “daha fazla üretkenlik ve daha fazla özveri” anlamına geliyor:

Üretkenlik ve Özveri

“Biz bu yıl ESD’nin yarışmasına yirmiye yakın etiketle katıldık. Bize hem böyle çok ürünle katılımın hem de bir matbaaya bu kadar çok ödülün verilmesinin ilk kez gerçekleştiği, söylendi. Bütün bunlar bizi hem mutlu hem de motive ediyor. Ve çıtayı yükselttiğimiz için geldiğimiz seviyede kalabilmenin yollarını düşünmeye sevk ediyor. Bu da daha fazla çalışmak, daha fazla üretkenlik ve daha fazla özveri anlamına geliyor. Üretkenlik ve özveriyi de doğru ekiple bir araya getirdiğinizde tekrar güzel şeylerin ortaya çıkacağını düşünüyorum.”

İki Birincilik ve Üç Mansiyon Ödülü

“Toplam beş ödül kazandık. İki adet birinciliğimiz, üç adet de mansiyonumuz var. Kombine baskıda birincilik ödülü aldık. Serigrafide birincilik ve mansiyon ödülü aldık. Bir etiketimiz 6 renk serigrafi baskılı, diğer etiketimiz 7 renk serigrafi baskılı bir etiketti.  Letterpresler ve sıcak yaldız baskıda da mansiyon ödüllerini aldık. Bu yarışmada ilk yılımızdı ve bu başarı bizim için çok önemli. Bunun heyecanını ve sevincini halen yaşıyoruz. Dediğim gibi çıta çok yükseldi artık düşürmemek için neler yapmalıyız, yeni sene için neler yapmalıyız? Bunları planlıyoruz ve organize ediyoruz.”

Türkiye’de Kozmetik Etiketlerinin %28’ini Çiftsan Üretiyor

Çiftsan Etiket, 2007 yılında kurulmuş. Makine parkuru İntegre Ltd. tarafından temsil edilen Smooth baskı makinelerinden oluşuyor. Yolgun, bir semi rotary baskı makinesi ile başladık, diyor: “Şu anda tesislerimizde semi rotary baskı makinelerimiz, yeni ofset baskı makinemiz ve serigrafi makinelerimiz mevcut. Genelde kozmetik ağırlıklı ve temizlik grubu etiketlerini üretiyoruz. Türkiye’deki kozmetik ürünlerinin etiketlerinin yüzde 28’i Çiftsan etiket tarafından üretiliyor. Bu sene alkollü içecek etiketlerini de üretmeye başladık. 2012’nin altıncı ayından itibaren ve bu senenin hedeflerinden bir tanesi içecek etiketlerinde de önemli bir pay sahibi olmak. 4 bin metrekarelik bir tesisimiz var. Yılda yaklaşık 6 milyon metre kare etiket üretimi kapasitesine sahibiz. Yaklaşık otuz personelimiz mevcut. Bütün baskı öncesi hazırlıklar firmamız tarafından yapılıyor. Ağırlıklı olarak ihracat yapan firmalara çalışıyoruz.”

Hedef Herkesin Yapamayacağını Yapmak

Kozmetik ve içecek etiketleri söz konusu olduğunda daha kreatif bir baskı işinden bahsediyoruz. Bu da daha donanımlı ve kaliteye odaklanmış bir üretim demek. Yolgun, teyid ediyor ve “esas amacımız da bu!” diyor:

“Bizim aslında kuruluş amaçlarımızdan bir tanesi de bu. Bu matbaayı kurarken öncelikli olarak düşündüğümüz şey herkesin üretemeyeceği etiketleri üretmek, herkesin ulaşamayacağı kaliteye ulaşmaktı. Buradan hareketle çok spesifik ürünler üretmeye başladık. Ödül aldığımız etiketlerden örnek vereyim. Bunlar, altı renk, yedi renk serigrafi etiketler ve butik işler de değil, gerçekten tirajlı işler. Bunun sektörde bize çok ciddi artı geri dönüşleri oluyor. Çok yukarıda olan markaların altında kalmış, çok daha altında kalmış bütün markaları, etiketlerde kullandığımız baskı teknikleriyle yavaş yavaş yukarıya doğru taşımış olduk.”

 

Ürün Kalitesini Etiketle Vurgulamak

“Bu anlamda özellikle kozmetik olarak çok ciddi bir talep görüyoruz. Örneğin X firmasının maliyetleri göz önünde bulundurarak tek renk kullandığı etiketleri, üç renk serigrafi basılmış ve çok iyi bir markayla yan yana koyduğunuzda hem tasarım hem baskı kalitesi olarak aslında aralarında fark kalmamış. Çünkü ambalajlar genelde birbirlerine yakın, ürün grupları da öyle. En son kazandığımız bir ödülümüz vardı, bir bulaşık deterjanı etiketi, bugün o etiketi ve ürünü çok iyi markalarla kıyasladığınızda, etiket ve ambalaj kalitesi olarak o iyi markalardan bile çok daha fazla öne çıktığını göreceksiniz. Bunun geri dönüşlerini almak bizim için çok güzel. Yaptığımız ürünlerde firmaların satış grafiklerine bakıyoruz ve görüyoruz ki satışlarında çok ciddi artışlar sağlanıyor. Biliyorsunuz etiket bir kimlik. Ürünün kimliği. Ambalajın ve etiketin kaliteli olması demek ürünü müşteriye daha güvenilir kılıyor. Biz burada devreye giriyoruz. Tasarımların bir çoğunu da kendi bünyemizde yapıyoruz. Profesyonel bir ekibimiz var, bu konuya çok hakimiz.”

Siz Bu Etiketleri Nasıl Basıyorsunuz?

“Makine yatırımlarında bir araya geldiğim birçok markadan, “Siz bu etiketleri bu makineyle nasıl üretiyorsunuz?” yorumları alıyorum, hala inanamayanlar var. Bunlar bizim baskı öncesine ne kadar hakim olduğumuzu gösteriyor. Bu iş sadece makineyle de bitmiyor, üretimin her kademesiyle ilgili. Biz bu tesiste hem baskıya hem de baskı öncesine hakimiz. Firmamızın en büyük artılarından bir tanesi bu. Sadece burayı yönetmek değil, işin baskı öncesi, baskı sonrası, satışı ve tedariği, kısacası her şeyine hakimiz. Böyle olunca da işler sorunsuz devam ediyor ve açıkçası güzel şeyler ortaya çıkıyor.”

Çiftsan Etiket’i ve Hakan Yolgun’u vizyonu için tebrik ederiz. Ve tabii ödülleri için de. Çiftsan şimdi de FINAT’ın yarışmasına hazırlanıyor. Ümidimiz Çiftsan Etiket gibi matbaalarımızın sayısının ve sadece ulusal değil uluslar arası başarılarının da artması.