Anasayfa » Aktüel » Çok mu Konvansiyonelsiniz?

Çok mu Konvansiyonelsiniz?

Sıkıldınız mı bu dijital sohbetinden?

Geçtiğimiz aylarda bir abonemiz aradı. Ya derginin adını değiştirin ya da matbaacılıkla ilgili haberlerinizin sayısını artırın, diyordu.

Haklısınız, endüstrimiz şehirden şehire, bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor. Halen 4 renkli 70×100 bir ofset makinenin heyecan uyandırdığı pazarlar olabilir. Ya da 5+lak bir 50 x70’in. Talep ne ise arz da o kadardır.

Peki biz niye bu kadar uzun süredir ve detaylı bir şekilde dijitali dilimize doladık?

Mayıs sayımızda demiştik ki bu drupa, değişim #drupa’sıdır. İlkbahar #drupa’sıdır. Şimdi hem biraz detaya inelim hem de niçin bu kadar dijitalciyiz onu açıklayalım:

Dijital baskının ilk halkası olduğuna inanılan Landa, yeni ve ticari makinesi ile Salon 9’da.

Kişisel fikrimdir, Türkiye’ye dijital baskıyı getiren Xerox, Salon 8B’de. Konica Minolta’da orada.

İstanbul’daki ilk dijital baskı makinesinin üreticisi olan Xeikon, deli fişek Trillium ile Salon 8A’da. Oce ile güçlenen Canon da öyle.

Matbaacıların en sevdiği (matbaacıların sıklıkla satın aldığı bir çözüm) marka olan HP, Salon 17’de.

Velev ki konvansiyonelcisiniz ve direkt 1nci salona Heidelberg’e gideceksiniz. Fuji, Heidelberg ortak yapımı 70 x 100 Primefire 106’yı göreceksiniz. Tabii onunla birlikte Versafire CP ve CV’yi, Omnifire 250’i de. Moraliniz mi bozuldu ise 16ncı salona gidin. KBA’da da sizi bir dijital çözüm bekliyor. RotaJet. Çok mu kızdınız, 15nci salona gidin Komori’ye. Hani şu Türkiye’nin son dönemde en çok satan ofset baskı makine üreticisine. Sizi orada da Impremia karşılayacak. Ryobi’ye (yeni ismi ile RMGT) giderim ben de. Aa, orada da Miyakoshi’nin 50×70’i mi var? Bari biraz kalıp CtP göreyim dediniz Fujifilm’e gittiniz. Salon 8B. JetPress 720S ile karşılaşacaksınız. Çıktınız 5nci salona Kodak’a gittiniz de ne olacak peki? Prosper’i mi daha ilgi çekici bulacaksınız yoksa Ultrastream’i mi?

Elbette dijital, konvansiyonel için bir kabus değil. Halen konvansiyonele yönelik önemli geliştirme adımları var. Bakmayın siz bana, Heidelberg de KBA da Komori de manroland da Ryobi de önemli ofset makineleri ve yenilikleri sergileyecekler. Kodak’da ve Fuji’de ve dahi Agfa’da daha yeşil bir baskıyı getirecek kimyasalsızlar, daha hızlı ve geniş CtP’ler, Duran Makina’da geliştirilmiş komplike katlama yapıştırmalar, Bobst’ta harika kesim makineleri hatta diğer standlarda rotogravürler, fleksolar, Müller Martini’de, Duplo’da, Polar’da yeni ve harika sonlandırmalar, konvansiyonel ve UV mürekkepler de var. Aslında sıkı bir konvansiyelci iseniz sizi mutlu edecek bir basım endüstrisi bulabilirsiniz, drupa’ya gitmemiş olsanız da.

Oysa bizim dijitali dilimize dolamış olmamızın en önemli sebebi dijitalin sürekli ve devasa adımlarla gelişmesi ve iddiaların tersine konvansiyonelden ciddi ciddi pazar kapıyor olması. Yoksa ofset devleri Heidelberg, KBA, Komori, neden dijitale bu kadar yatırım yapıyor olsunlar? Hatta Flint Group mesela, niçin gidip Xeikon’u satın alsın? Geleni görmek mi lazım yoksa kapıyı kilitleyip arkasına masa sandalye mi koymak lazım?

Mesele şu: Talep ne? Talebi karşılayacak teknoloji hangisi? Karar sizin bizim işimiz ise sadece topladıklarımızı size servis etmek. Hem nalından hem mıhından.

Çok seveceğiniz makineler geliyor. Ofset besleme, ofset çıkış ama inkjet baskı. Korkmayın, tedarikçinizdeki kağıtlara basabilirsiniz, hem de ne baskı. Çok mu konvansiyonelcisiniz? Sizin için hibrid görünümle dijital baskı makineleri geliyor. Usta sorunu da yaşamayacağınız güzel baskı makineleri. Konvansiyonel yenilikler mi? Onlar saatleri değil dakikaları bile kıymetli, günün her anı baskı yapmak zorunda olan, on bin, yüz bin tirajların tedarikçisi ve tam otomasyonla en yüksek kaliteli ve sıfır hatalı ihracat baskılarını üretecek matbaalar ve ambalajcılar için.

6 Haziran’da 11 Ay’ın Sultanına Merhaba, diyeceğiz. Bu kıymetli günlerin getireceği bereketin işlerinize de yansıması ve Temmuz ayında Ramazan Bayramı ile ve onun bereketi ile şenlenen bir Türk Basım Endüstrisi ile bayramlaşmak üzere…

Saygılarımla

akif_tatlısu

 

 

#akiftatlisu #drupa #drupa16 #dijitalbaski #ofset #kodak #ricoh #Xerox #canon #HPindigo #nipson #landa #Ramazan #ramazanbayrami #matbaa #baski #inkjet #toner #xeikon #flintgroup #heidelberg #KBA #manroland #komori #impreia #brenva