Anasayfa » Aktüel » Daha Az Donanım, Daha Akıllı Kontrol

Daha Az Donanım, Daha Akıllı Kontrol

Mediaprint donanım yenileme projesi yayın endüstrisinde büyük ilgi gördü

Avrupa’nın en büyük matbaalarından biri olan Mediaprint, Q.I. Press Controls ve EAE’dan yatırım yaptığı teknoloji ile geleceğe hazırlanıyor. Son iki yıldan beri gazete endüstrisi Mediaprint’in Viyana projesini yakından takip ediyor. Matbaa yeni QIPC kontrol sistemleri kurulumu yaptı ve Koenig & Bauer mekanik yenilenmeyi üstlendi ve EAE tamamen kontrol elektroniklerini ve yazılım mimarisini değiştirdi ve sonucu görmeleri için sekiz farklı ülkeden 30’un üzerinde gazete matbaacıları EAE’nın bugüne kadar en büyük donanım projesini Viyana’ya davet edildi.

Mediaprint 2001 ve 2002 de toplam 13 KBA Commander gazete baskı makinelerini Avusturya’nın üç bölgesinde kurdu. Mediaprint, Kronen-Zeitung ve Kurier’in yayıncıları için (950 bin kopyanın biraz altında olan kombine baskı işi) bir kapsamlı bir donanım yatırımına karar verdi.

39 baskı kulesi Q.I. Press Controls’in mevcut IDS-3D kapalı devre densite kontrolü ile donatıldı. Mevcut ABB kontrol ve planlama sistemi EAE şirketinin kontrol elemanlarıyla ve VIP Dispo/Mail/Statistic ve Print Image yazılım paketleriyle değiştiriliyor.

Avusturyalı baskı tesisi ilave olarak yeni EAE Desk 7 kontrol masasının ilk kullanıcısı oldu. Viyana-Inzersdorf sitesindeki sekiz baskı makinesinin üçü tamamen güncellendi ve Mediaprinte başlangıç tecrübelerinin hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip.

Etkinliğe katılanlar konuşmalar ve canlı üretimin bir karışımıyla EAE yazılım modüllerinin nasıl çalıştığına dair sunumunu değerlendirdiler. EAE’nın satıştan sorumlu başkan yardımcısı Bernhard Schmiedeberg, özellikle kontrol mimarisinin nasıl basitleştirildiğinin altını çizdi, öyle ki her baskı kulesinin şimdi onbir yerine bir PLC’ye ihtiyaç duyduğunu, söyledi.

Projenin EAE kısmı Şubat 2017’de faaliyete geçti ve 13 web baskı makinesinin değişimi tamamlandı. Viyana’daki sekiz baskı makinelerinden birinin on hafta boyunca üretimden çıkarılabilmesi gerçeği ile gelişemeye yardım edilmiştir.

Bu aynı zamanda proje üzerine bütün mühendislerin eğitilmesine imkân sağladı. Böylece Salzburg’daki son iki hattın tamamen değiştirilmesinin mümkün. Mediaprint’teki tüm bu zorlu süreç değerli bir tanıtım malzemesi olarak kabul edilebilir. Koenig & Bauer, Q.I. Press Controls ve EAE’nin birlikte çalışabileceği göstermenin yanı sıra Desk 7 operasyonunun üretim şartları altında olduğunu kanıtlıyor ve Mediaprint adına on milyonlarca euro tasarrufunu teyid ediyor. Mediaprint ‘in personeliyle konuşma fırsatının avantajını alan sadece Axel Springer, Funke, News Printers veya CPP gibi şirketlerin temsilcileri değildi. QIPC ve EAE Başkanı Menno Jansen, EAE Genel Müdürü Jörg Westphal ile beraber Viyana’da Desk 7 ve VIP yazılımın kullanıcılarından dinleyenler oldu.

Menno Jansen ilk adım olarak yeni kontrol masasının mevcut versiyonunu görüyor. Jansen, etkinlikteki konuşması sadece akıllı nemlendirme kontrol ile mürekkep sarfiyatında azalma gibi en son QIPC gelişmelerini kapsamıyordu. Bunların dışında, geleceğin kontrol masasına odaklanan Jansen, Desk 7’nin yüksek çözünürlüklü 4k ekranı bir bakışta renkli sinyaller ve akıllı grafiklerle baskı durumu hakkında bilgi sağlayan gösterge tablosunu da dikkat çekiyordu.

QIPC-EAE için kontrol masasına ait bu beklentiler sadece birkaç ay ötede bulunuyor. Bu fonksiyonlar Amsterdam’da devam eden bir donanım yenileme projesinde gerçek birer opsiyon olacak. Hollanda müşterisi De Persgroep Mediaprint’deki kontrol masa sayısı sadece üçten ikiye düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda bir Desk 7 ile iki baskı hattını kontrol edecek.

#QIPressControl #EAE #DereliGraphic #BoraErdem #BaskiKontrol #GazeteBaski #Mediaprint