Anasayfa » Dijital » Darıca Kopyalama HP Pagewide 8000XL ile Şimdi Çok Hızlı

Darıca Kopyalama HP Pagewide 8000XL ile Şimdi Çok Hızlı

İrfan Kavak: “Ulaşılabilecek en yüksek hıza sahibiz”

Kocaeli Darıca bulunan Darıca Kopyalama Şirketi son olarak HP PageWide 8000 XL yatırımı gerçekleştirdi. HP bayisi BNK Grup desteği ile yatırımı gerçekleştirilen HP PageWide 8000, dakikada 30 adet A1 baskı hızı ile tam bir baskı canavarı. En hızlı mono LED yazıcıdan %60 daha hızlı bu baskı çözümünün yatırımı dolayısıyla Darıca Kopyalama’dan İrfan Kavak sorularımızı cevaplandırdı. Kavak, ikinci bir PageWide yatırımı için hazırlandıklarını söylüyor ve ekliyor: “Bugüne kadar pazarda satışı yapılan geniş format makineler içerisinde ulaşılabilecek en yüksek hıza sahibiz”

Öncelikle yeni yatırımınız hayırlı olsun. Okuyucularımız için şirketinizin ve şahsi özgeçmişinizden bahseder misiniz?

İrfan Kavak: Darıca Kopyalama 2013 tarihinde kurulmuş bir şirket. Kocaeli’nin Darıca ilçesinde küçük bir baskı merkezi olarak işe başladık, zamanla doğru ve zamanında yatırımlarla müşterilerimizin tüm baskı ihtiyaçlarını zamanında ve kaliteli bir şekilde karşılıyoruz. Şu anda tek ofis ile çalışmaya devam ediyoruz. 2017 planlarımızda 2 yeni şube ile işimizi büyütme hedefindeyiz. Hedeflerimizden ilk ’ini gerçekleştirmek adına geçtiğimiz günlerde Gebze’de 900m2 kapalı alana sahip yeni bir baskı merkezi yatırımını gerçekleştirmenin gururunu yaşamaktayız. Eylül ayı başı itibariyle yeni baskı merkezimiz ile bugüne kadar Darıca’da elde etmeyi başardığımız müşteri memnuniyetimizi Gebze’de de arttırarak yolumuza devam etme hedefindeyiz.

Bir kopyalama Merkezi olarak hedef kitlenizden bahseder misiniz? Elbette son kullanıcı anlamında perakende müşterileriniz muhakkak vardır. Bunun yanı sıra özel projeleriniz, kurumsal müşterileriniz ve üretiminiz ve çalışma bölgeniz hakkında bilgi verir misiniz? Ne tür basılı malzemeler üretirsiniz ve bu üretimler için hangi makinaları tercih etmektesiniz?

İrfan Kavak: Elbette. Güçlü bir perakende müşteri tabanımızın olması gayet memnun edici olmasının yanı sıra esasen iş hacmimizin oransal olarak çoğu kurumsal müşterilerimizden oluşmaktadır. Kurumsal müşterilerimiz arasında mühendislik, yapı ve mimarlık firmaları daha aktif şekilde yer almaktadır. Bildiğiniz gibi inşaat sektörü ülkemizin dinamik ve önde gelen sektörlerinden biri konumundadır ve bu sektörde her şey en başta hayal etme, kurgulama ve bunları projelendirme gibi süreçler ile ilerlemektedir. Bu bağlamda baktığımızda yapı ve mühendislik sektöründeki her projede biz baskı sektörü tedarikçilerin katkısı tartışılmaz konumdadır. Çünkü yapı sektöründe işin doğası gereği projelerin basılı görselleri, projenin sağlıklı ve doğru işlem süreci ile ilerlemesinde kritik önem arz etmektedir.

darica_09_16-(1)

Mevcut ekipman parkurumuz ile müşterilerimizin çok çeşitli baskı ve promosyon ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Geniş format baskılar ise genel baskı hacmimizin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Yapı ve inşaat sektörüne baktığımızda yapılan projeler esasen firmalar için birer yatırımdır ve bu yatırımların geri dönüşüm hızı hayati önem taşımaktadır. Gelişen teknolojiler ve yöntemler ile projelerin tamamlanma süreçleri geçtiğimiz 10 yıla baktığımızda bugün çok daha hızlı sonuçlanmasını sağlamakta ve buda basılı görsele ihtiyacın talebini hız anlamında zorlamaktadır. Bizlerde en son yaptığımız yatırımlar ile müşterilerimizin geniş format baskı ihtiyaçlarına en hızlı yanıtı kaliteden ödün vermeden yanıt verebilmek için

Darıca Kopyalama ’da HP’nin son teknolojisi Pagewide 8000 XL yatırımını yapmış bulunuyoruz, bunun dışında ise mevcutta bir dış mekân baskı makinamız bulunmaktadır. HP Pagewide XL’tan önce, iç mekân baskılar için siyah-beyaz led makinelerimiz ve yine iç mekan için renkli geniş formatlı bir yazıcımız vardı, HP Pagewide 8000XL sayesinde tüm makinalarımızda yapmış olduğumuz işi tek bir makine ile çok yüksek hızlarda, kaliteden ödün vermeden yapabiliyor olmamız sayesinde hem işlememizde yerden kazanım sağlamış olduk hem de işlerimizi rakiplerimize göre çok daha hızlı teslim edebilir hale gelmiş olduk.

Son olarak, HP PageWide ile çok hızlı bir baskı imkânı elde ettiniz! Örneklemek gerekirse, bu baskı çözümünde bizi en çok etkileyen özellik hızıydı, sizin HP Pagewide XL’i tercih sebebiniz ne oldu? Nasıl bir katma değer sağladığını düşünüyorsunuz?

İrfan Kavak: Müşterilerimizin en öncelikli talepleri işlerin çok hızlı şekilde teslim edilmesi, nitekim zaman unsuru herkes için çok kısıtlı ve para kadar değerli.  Eski makinelerimiz ile (sayısını ne kadar arttırırsam arttırayım) talep edilen bu hıza yetişmemiz mümkün olmuyordu. Özellikle uzun çizim dosyalarının basılması ve çoğaltılmasında çok büyük zorluklar yaşıyordum. Bunun yanı sıra ofisimizin içi tamamen makinalar ve kâğıtlarla dolup taşıyordu. Müşterilerin baskı taleplerinin hazırlanması başlı başına bir işlem gerektirmektedir. Baskı öncesi hazırlık ayrı bir dert, basılan işlerin harmanlanması ve istiflenmesi ayrı bir dertti.

Bunun yanı sıra müşterilerin gönderdikleri dosyalardan bazıları renkli ise başka bir harmanlama sorunu yaşıyorduk. Fakat şimdi tüm bu problemlerimin hepsini tek makinede sorunsuz ve hızlı bir şekilde gidermekteyiz. Sizin de bahsettiğiniz gibi ana tercih nedenimiz öncelikle tabii ki hız, bugüne kadar pazarda satışı yapılan geniş format makineler içerisinde ulaşılabilecek en yüksek hıza sahibiz, üstelik renkli ya da siyah baskı alıyor olmamız baskı hızında bir kayba sebep olmuyor. Bunun yanında uzun çizim dosyalarının baskılarında bir limiti olmaması hem kâğıt kaybını azaltmamıza hem de vakitten ve işçilikten tasarruf etmemizi sağladı. Şu anda 175 metrelik bir rulo ’ya kesintisiz baskı alabiliyoruz, üstelik farklı boyutlardaki paftaların bir seferde SmartStream adlı yazılım sayesinde dizimi ve gönderimi çok basit hale geldi ve baskı öncesi hazırlık, çıktı harmanlama ve karma setleri oluşturmamızda inanılmaz avantaj sağladı.  Bunun yanı sıra, makinanın 1 metrelik baskı genişliği sayesinde 70×100 ya da 50×70 poster baskılarımı da aynı makinede kolaylıkla alabiliyor olmamız, baskı hacmimizi sadece çizgisel baskılarla sınırlı tutmamamıza yardımcı olmakta. Bu makine sayesinde farklı birçok kâğıt türüne baskıyı hızlı bir şekilde alabiliyoruz, üstelik HP’nin kullandığı pigment mürekkepler sayesinde çok dayanıklı baskılar elde edebilmekteyiz.

Müşterilerinizden aldığınız öncelikli talep nedir? Yüksek kaliteli baskı, çok hızlı teslim,  uzun ömürlü baskılar, çevreye duyarlı baskılar, yeşil mürekkep ve baskı cihazı kullanmanız gibi taleplerin hangisi önceliklidir? Bu istekler çerçevesinde HP tercihiniz hakkında açıklama yapar mısınız?

İrfan Kavak: Müşterilerimizin önceliklerinden bir tanesi biraz önce belirttiğim gibi hız, müşterilerimize daha önceden işlerinin boyutuna, renkli/ siyah-beyaz olmasına göre uzun teslim süreleri sunmaktayken şimdi bu süreleri minimuma indirmiş durumdayız. Hız’ın yanı sıra kalite de eşit önceliğe sahip aslında. Geçmişe kıyasla müşterilerimizin gözünde şu anda çok farklı bir konum elde etmiş olduk. Renkli ya da siyah beyaz baskılar aynı yüksek kalitede basılıyor ki mimari çizimlerde çizgi kalınlıklarının her paftada aynı olması çok önemlidir. Daha önce renkli ve siyah beyaz baskıları farklı makine ve farklı teknolojiler ile yapıyorduk, dolayısıyla ürettiğimiz baskıların kaliteleri ve çizgi kalınlıkları birbirlerinden çok farklı oluyordu. Şimdi bu sorunumuzu HP’nin Pagewide XL teknolojisi sayesinde gidermiş olduk. Bunlara ek olarak yine bahsettiğim gibi, pigment mürekkepler sayesinde baskılarımız uzun ömürlü olması, LED/Lazer yazıcılarda bulunan fırın, ısıtıcı gibi ünitelerin HP ’de bulunmaması sayesinde enerji harcaması inanılmaz oranda düşük. HP’nin bu teknolojisini sayesinde hem zaman hem enerji tasarrufunu maksimize etmiş durumdayız..

Eklemek istedikleriniz…

İrfan Kavak: Son olarak bu verimli röportaj için sizlere çok teşekkür ederim. Ayrıca önümüzdeki günlerde Gebze’de açılışını yapacağımız yeni baskı merkezimiz için de ikinci HP Pagewide 8000 XL yatırımı daha yapmış olmanın heyecanı içerisinde olduğumuzu paylaşmak isterim.

#HP #PageWide8000 #PageWide #DaricaKopyalama #BNKGrup #İrfanKavak #KopyalamaMerkezi #HizliKopyalama