Anasayfa » Dijital » Dijital Baskı Piyasası 2018’de 187.7 Milyar Dolar Hacmine Ulaşacak

Dijital Baskı Piyasası 2018’de 187.7 Milyar Dolar Hacmine Ulaşacak

DigiTALVSOFSETDijital baskı piyasası analizi, sektörün 2013 yılındaki 131.5 milyar dolarlık değerinin 2018 yılında 187.7 milyar dolara ulaşacağını, yani yıllık %7.4 hızla büyüyeceğini öngörüyor.

Dijital baskı trendleri, toplam baskı piyasası payının 2008’deki %9.8’den yükselme göstererek 2018’de %20.6’ya ulaşacağını ve inkjetin elektrofotoğrafiden daha hızlı gelişeceğini gösteriyor. Tüm ofset süreçlerinin değer payları, ancak özellikle web ofsetin payı düşecek.

Smithers Pira’nın yeni çalışması ‘2018’de Ofsetin Geleceği Dijital Baskıya Karşı’da dijital ve ofset baskı arasındaki direkt rekabetin baskı hizmeti tedarikçilerinin günlük hayatı olduğu anlatılıyor.

2008’de tüm dijital baskı, değer açısından ofset piyasasının %18.5’inden azına denk geldi, 2018 yılında dünya çapında ofset sektörünün neredeyse %50’sine ulaşacak ve daha olgun baskı bölgelerinde daha da yükselecek. Dijitalin, ofset hacmi içindeki payı daha düşük ve dijital baskıda ofsete göre daha yüksek maliyetler oluyor. Tüm ofset baskıların hacmi 2008 ile 2018 arasında dünya çapında %10.2 oranında düşerken dijital baskı hacminin %68.1 oranında yükselme göstereceği tahmin ediliyor.

Ofset ve dijital süreçlerin ekonomisi gelişmeye devam ediyor. Verimlilik ve güvenilirlik anlamında dijital baskı trendlerinde yaşanan iyileşmeler dijital baskıyı daha yüksek tirajlarda daha maliyet etkin haline getiriyor. Dijital baskı çok hızlı üretilebiliyor, kalıp hazırlamaya zaman harcanmıyor, işlerin dönüşüm süresi düşüyor. Giderek daha fazla matbaa, verimi optimize etmek ve birim maliyetlerini minimuma indirmek için üretim hatlarına dijital yazıcı ya da baskı makinesi ekleyecek.

 

Smithers Pira, dijital baskı trendlerinin, inkjet teknolojisi liderliğinde 2013 ile 2018 arasında endüstride güçlü bir büyüme sağlayacağını öngörüyor.

Dijital baskı piyasası analizi endüstrinin baskı alıcıların değişen taleplerine daha uygun olduğunu ve daha da önemlisi baskı son kullanıcılarına ofsetten daha çekici geldiğini gösteriyor. Gerçekleştirilen araştırma daha düşük tiraj uzunlukları ve daha hızlı iş dönüşüm için sürekli devam eden talepleri ortaya koyuyor.

 

Smithers Pira’ya göre tüm ofset baskının ortalama satış fiyatı 2008’de 1000 tane A4 baskı için 11.43 dolardan 2018’de %11.1 oranında düşerek 10.16 dolar olacak. Durum dijital için biraz daha farklı çünkü ortalama fiyatlar artacak. 2008’de 1000 baskı 92.48 dolarken 2018’de 119.53 dolar olacak.

 

Ofset ve dijital baskının maliyet yapısı birbirinden farklı. Dijital baskının düşük ön hazırlık maliyeti varken kopya başına maliyeti analog baskı metotlarına göre daha yüksek. Süreçlerin maliyetini karşılaştırmak, matbaaların üretim için en uygun süreci seçebilmesi için son derece faydalı bir araç. Değişken veri baskısı gibi dijitali ortaya koyacak özellikler de mevcut.

Tiraj uzunluğunda devam eden düşüşler, dijital teknolojinin birçok ofset şirketi tarafından kabulünün sebebi. Smithers Pira’nın dijital baskı piyasası analizi bu faktörü ortaya koyuyor ve dijital baskı teknolojisindeki diğer gelişmeleri ele alıyor ve bunların dijital baskının kabulündeki en önemli sebepler olduğunu iddia ediyor. Geniş kapsamlı araştırmalara dayanan Ofsetin Geleceği Dijital Baskıya Karşı, pazardaki yenilikler, son teknolojiler, endüstrinin itici güçleri ve dijital baskı trendleri hakkında bilgiler içeriyor. Dijital (inkjet ve elektrofotoğrafi) ve ofset (tabaka, gazete ve ticari web) imkânlarını karşılaştırıyor ve kantitatif piyasa tahminleri veriyor. Ayrıca baskı süreci, son kullanım sektörü ve coğrafi bölge ve ülkeye göre kapsamlı dijital baskı piyasası analizi sunuyor.

#smitherspira #dijitalbaski #dijital #inkjet #elektrofotografi