Anasayfa » Ambalaj » Dijital Baskıda Flekso’ya Meydan Okuyor

Dijital Baskıda Flekso’ya Meydan Okuyor

Orkun Kayal, Satış Müdürü, IMEKS GRUP

Türkiye’de Imeks Grup mümessilliğinde yer alan DURST’un yeni amiral gemisi TAU 330 RSC (Çözünürlük- Hız – Renk) ile dijital UV inkjet etiket ve ambalaj baskıda devrim yapıyor. Tek geçişte kapatıcı opak beyaz baskı 330mm. maksimum baskı genişliği, dakikada 78 metre maksimum baskı hızı, 1200x 1200 dpi’de keskin metin, grafik ve görüntülerin ince ayrıntılarını ortaya çıkartan baskı kalitesi ve minimum fire ile üretimde verimliliği saatte ortalama1.485 m² ye çıkarmayı başarıyor.
Baskıda mürekkep maliyetlerini en aza indirmeye yönelik tasarlanmış yüksek pigmentli mürekkeplerle, 8 renk istasyonuna sahip TAU330 (CMYK + W+ OVG) renk yelpazesi ile olağanüstü flekso görünümlü baskı kalitesinin yanında akıllı renk yönetimi ile panton skalasının % 98’e yakınını yakalayabilmektedir.
Ayrıca TAU 330 serisi için geliştirilen yazılım ve iş akışı programları sayesinde baskı öncesi ve baskıda yüksek kalite ve verimlilik için en üst düzey hedeflenmiştir.

Durst Verimlilik Arttırma Teknolojileri

  • Yüksek opaklığa sahip beyaz mürekkep

Yüksek opasite seviyesine sahip DURST Beyaz mürekkepi özellikle şeffaf ve metalize baskılı uygulamalarda kalitede ciddi fark yaratmaktadır.

  • Orange, violet & green renk opsiyonları

Tau 330 sistemlerinde  CMYK’ye ek olarak “Orange” ve “Violet” renk mürekkeplerin ilavesiyle Pantone renk kataloğunun %90’ına kadar renkleri karşılayabilmektedir. “Green” mürekkep seçeneğinin gelmesiyle de pantone kataloğunun %98’ine kadar renkleri karşılaması mümkün kılınmıştır.

  • Düşük migrasyonlu mürekkep

Özellikle gıda ve ilaç sektörü (blister ambalaj için alüminyum folyo, alüminyum kapak, yoğurt, kozmetik, kutulu gıda vb.) kullanımında dolaylı gıda teması için dünyada bilinen en sıkı gereksinimleri (EUPIA, Nestle, Swiss Ordinance) karşılayan düşük migrasyonlu mürekkep, Tau 330 serisi sistemler için baskı kalitesine yönelik optimize edilmiştir.

  • Soğutma merdanesi ve inert gaz odası

Özellikle ısıya hassas ve film/alüminyum folyo üzerine baskı yapılmasını sağlayan bu opsiyon, düşük migrasyonlu mürekkeple beraber esnek ambalaj (20 mikron kalınlığına kadar malzeme kullanılma olanağı) sektörü uygulamalarına bir kapı açıcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle gıda ve ilaç sektörü gereksinimi olarak, baskılı film ve folyo üzerinde UV mürekkebin sabitlemesi sonrası oluşabilecek mürekkep kokusunu ciddi oranda azaltmaktadır. Bu sayede sistemin çok daha geniş bir yelpazede ve esnek uygulamalar için kullanılması sağlanmaktadır.

  • Kameralı kalite kontrol sistemi

Sisteme entegre edilmiş olarak kullanılan videolu kalite kontrol sistemi yüksek baskı kalitesi, ve üretim güvenliği sağlamaktadır. Bu sayede ilave bir işleme gerek kalmadan ve tek operatörle hem baskı sistemi ve hem de yüksek seviyede baskı sonrası kalite kontrolü sağlayan sistem birlikte kullanılmakta ve büyük avantaj sağlamaktadır.

  • Baskı malzemesi temizleme çözümü

Özellikle sentetik/plastik, düşük kalınlıktaki baskı altı malzemelerin statik nedeniyle üzerlerinde tuttukları toz ve atık parçacıkların temizlenmesi önemli bir ihtiyaçtır. Bu işlem sayesinde çok düşük kalınlıkta yüksekliği olan baskı mürekkebinin ve dolayısıyla baskının bozulması önlenmektedir.

  • Korona

Koronanın bulunmadığı ya da yetersiz olduğu durumlarda mürekkebin tutunabilmesi için korona uygulaması yapılmalıdır. Bu sayede baskı öncesi özellikle yüzey tansiyonu tüm film yüzeyinde eşit hale gelir ve maksimum kalite ile maksimum verim alınması sağlanır.

  • Değişken Veri Opsiyonu

Değişken renkler, değişken görseller, seri numaraları, barkod ve diğer değişkenlerin baskısına imkan sağlar.

  • InSetter

Baskısız ve kesilmiş boş etiket stoklarının üzerine baskı yapılmasına ve ön baskısı tamamlanmış olan basılı ve kesilmiş etiketlere özellikle değişken veri uygulamaları baskı işlemi uygulanabilmektedir.

Özellikle etiket ve esnek ambalaj da düşük ve orta tirajlı işlerinizde DURST’un UV Inkjet Dijital Baskı teknolojisinde geldiği son nokta, baskı ve sonlandırma süreçlerinde kullanıcı dostu komple çözümleri sayesinde firmanızın dijital baskıdaki geleceğini bugünden şekillendirebilirsiniz.

 

#Durst #Tau #ImeksGrup #OrkunKayral #DijitalEtiket #Etiket #Dijital