Anasayfa » Dijital » Dijital Baskıdan Beklenen Ofset Performansı Artık Mümkün
Elektroser
Turgut Karcı

Dijital Baskıdan Beklenen Ofset Performansı Artık Mümkün

Turgut Karcı, İş Geliştirme Müdürü, Elektroser Ltd Şti.

60 yıldan uzun bir süredir grafik sanatlar alanında faaliyet gösteren Kyoto, Japonya merkezli SCREEN firması, alanındaki uzmanlığını zaman içinde dijital baskıya da aktardı. Ticari alanda, bobin hızlı değişken veri basımı ile başlayan dijital baskı serüveni, bu sistemlerin yüksek kalitede üretim temelli ticari ofset baskı üreticilerini hedeflemesi ile devam etmektedir. Bu hedefin temel sebebi elbette müşteri ihtiyaçlarının değişmesinden kaynaklanmaktadır.

Müşterilerin yani analog ticari baskı üreticilerinin baskı ihtiyaçları ise hızlı teslimat, baskı tirajlarının daha geniş bir aralıkta maliyet verimliliğine sahip olmasıdır. Kalite zaten ön koşuldur ve basılı işin, iletişim malzemesi olarak daha etkin olmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Tüm bu gelişmeler ışığında SCREEN firmasının gelecek planlaması, baskıların inkjet (mürekkep püskürtme) dijital baskı sistemleri ile gerçekleştirilmesi üzerine kurgulanmaktadır.

SCREEN firmasının mevcuttaki dijital baskı sistemleri ticari baskılar, etiket baskıları ve ambalaj ve geniş format baskılar için kullanılmaktadır.

Bu yazımızda anlatacağımız ve SCREEN firması tarafından ticari baskılar grubu için üretilmiş dijital baskı makine sistemi, kalite ve güvenilirlik için piyasada güçlü bir itibar kurmuştur. SCREEN’in firma itibarını kazandığı görüntüleme teknolojileri üzerine baskı öncesi sistemleri ve dijital baskı çözümleri, bugün tecrübeli otomasyon anlayışı ile aynı kaliteyi inşa etmektedir. Bu tecrübeli otomasyon ve kalite anlayışı sayesinde SCREEN, endüstrimize en düşük toplam sahip olma maliyetini sunmaktadır.

TruepressJet 520NX kaliteli yüksek hızlı baskı için büyüyen talebi karşılamak için geliştirilmiş, bobin beslemeli, tek geçiş, mürekkep püskürtme(inkjet) dijital baskı makinesidir. Epson’un son versiyon çok-tonlu Piezo DOD – (Drop-On-Demand) baskı kafalarının ve su bazlı mürekkeplerinin kullanımı, değişik çeşitteki kağıt stoklarında yüksek kalite ve güvenle sonuçlanmaktadır.

Bobin besleme sistemi sayesinde kullanıcılarına yüksek hız ve yüksek hacimli işlerin yönetiminde esneklik sağlamaktadır. Dakikada ön-arka 2.000 A4 sayfa veya 150 metre baskı hızı ve 520 mm baskı genişliği ile TruepressJet 520NX; değişken veri, gazete, Kitap ve Kullanım Kılavuzu ile doğrudan posta basımı için uygun yüksek hacimli üretkenlik seviyesini verirken bu çeşit bir üretim performansında mevcut kalite seviyesini çok aşmak için tasarlandı.

Renk yönetimi alanında SCREEN firmasının sahip olduğu geçmişten gelen görüntüleme teknolojileri üzerine uzmanlığı sayesinde baskı makinesi sistemi, EQUIOS adındaki kendi yazılım sistemini kullanmaktadır. Bu yazılım CMS(renk yönetim sistemi) olmasının yanında, Adobe® PDF Print Engine® 2 kullanımı sayesinde değişken veri için hızlı bir RIP çözümü olmaktadır. Yazılımın içindeki akıllı montaj sistemi, TransPromo ve doğrudan posta uygulamalarında değil, aynı zamanda kitap, gazete ve uyarlama kitaplar gibi yazı destekleyen uygulamalardaki değişken veri baskısı uygulama alanını genişletir. Kitap ve Kullanma kılavuzu üretimi ile baskı sonrasında ekipmanlarda gerekli olabilecek barkod ve aksesuarların üretimini mümkün kılar. RIP ve mekanik aksamın uyumu sayesinde 1200 x 1200 dpi çözünürlükler elde edilebilmektedir ve bu sayede ofset baskı kalitesi yakalanabilmektedir.

Özellikle Yayıncılık alanında ihtiyaç duyulan renkli ve kaliteli işler TruepressJet 520NX dijital baskı makinesinin üretkenlik seviyesinde kolay bir operasyon ile çözülebilmektedir. Baskı sistemi, piyasada bilinen sonlandırma markaları ile in-line veya off-line hat kurulması sonucu, analog baskı ve sonlandırma sistemlerindeki birçok işlem sürecini bir arada yapabilmektedir. Bu sayede operasyonel çıktı miktarını artırıp maliyeti düşürmektedir.

40-250g/m² kağıtlara baskı yapabilen sistemde su-bazlı mürekkep kullanımı sayesinde baskı maliyetleri de çok düşük olup konvansiyonel ofset üretimlerle başabaş üretim noktası yüksek seviyededir. İşin niteliğine göre 5000 adet gibi yüksek tirajlar dahi hızlıca basılmaktadır.

Yatırım maliyetleri, benzer bir operasyonu sağlamada yapılacak toplam konvansiyonel – analog sistem yatırımlarından daha düşük tutardadır.

Sonuç olarak toplam sahip olma ve birim üretim maliyeti konvansiyonel sistemlere göre çok daha düşük seviyede olmaktadır.

Bu şartlar altında, mevcut işlerin tirajlarındaki düşüş, baskı pazarındaki iş çeşitliliğinin artması ve hızlı teslim gereklilikleri, üreticilerin farklı bir modele yönelmesini gerektirmektedir. Bunu yaparken en önemli konuların başında mevcut sisteme ilave yük getirmeden maliyetlerin düşürülmesinden faydalanabilmek gelmektedir.

SCREEN TruepressJet 520NX tüm bu avantajlara sahip bir sistemdir ve üreticilerin gözdesi olmaktadır.

#Screen #Elektroser #TurgutKarci #TruepressJet #DijitalBaski #inkjet #bobinBeslemeDijital #TicariBaski #OfsetKalitesi