Anasayfa » Baskı Sonrası » Dijital Baskılarınız İçin Sonlandırma Çözümleri

Dijital Baskılarınız İçin Sonlandırma Çözümleri

Horizon, Hohner, SMYTH ve Zechini markalarımızla ile basılmış bir işin istenilen ciltleme sistemine göre manuel, yarı otomatik ve tam otomatik çözümler sağlamaktayız. Harmanlı tel dikiş ve kapak takma sistemleri ile ilgili yoğun talep bulunmakta Ankara, Bursa, Kayseri, İzmir, Trabzon ve İstanbul’da çalışan sistemlerimiz mevcut bulunmaktadır.

Burhan Kuturman, Satış Müdürü, Aras Grup

Basım endüstrimizin son yıllarda üretilen modern dijital baskı makinaları ile gerek konvansiyonel, gerekse dijital sonlandırma makinalarının tam anlamıyla baş edebildiğini henüz söyleyemeyiz. Daha önceki sistemle örneğin profesyonel yüksek hızlı, yüksek tirajlı ofset baskılı işlerini yüksek hızlarda baskı sonrası işlemlerini çözümleyebilmekti. Burada kâğıt, belirli bir kalitede, düz ve statik elektrikten arındırılmış durumdadır. Dijital baskı sonlandırma için üretilen modern katlama makinaları ise daha yavaş çalışmakta fakat kıvrılmış ve statik elektrik yüklü tabakaları rahatlıkla işleyebilmektedir. Önemli olan nokta kısa tirajlar ile baş edebilmektir.

Ülkemizde her ne kadar profil oluşturulduğunda kitap okuyorum dense de yaklaşık az çoğunluk da kitap okuyanımız ve dergi tüketenimiz bulunmakta. Dolayısıyla yayıncılarda geçmiş dönemlerde kitap stokları ciddi maliyet oluşturmaktaydı ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçoğu ihtiyaca yönelik üretimler gerçekleşmektedir.

Horizon, Hohner,  SMYTH ve Zechini markalarımızla ile basılmış bir işin istenilen ciltleme sistemine göre manuel, yarı otomatik ve tam otomatik çözümler sağlamaktayız. Harmanlı tel dikiş ve kapak takma sistemleri ile ilgili yoğun talep bulunmakta Ankara, Bursa, Kayseri, İzmir, Trabzon ve İstanbul’da çalışan sistemlerimiz mevcut bulunmaktadır.

Horizon baskı sonlandırma çözümleri

Baskı sonrası sistemlerinde Horizon makinelerimiz ile ihtiyaçları karşılayıp en doğru çözümleri sunmaktayız. Bu çözümler, katlama, harmanlama ve kapak takma üç ağız kesim işlemlerini yüksek otomasyon ile kaliteli üretim yapılmasını sağlar.

 

Horizon Dijital Kapak Takma SistemiÜretim çeşitlerine ve hacimlerine göre makine yapılandırmaları oluşturabilmekteyiz. Bu da doğru iş için doğru makine konfigrasyonu sunmamızı sağlar. Yüksek kapasiteli kitap üretimi için Horizon CABS yumuşak kapak hattı ile ofsetten gelen işlerinizi ve dijital baskı makinesi ile eş zamanlı veya Hunkeler sistemleri ile basılmış bobinlerin ciltleme işlemlerini yapabilmekteyiz. Horizon HT-1000V Üç ağızlı kesim makinesi ile değişken kitap formatlarını otomatik ayarlarak hızlı, profesyonel ve kaliteli üretim sunar.

 

Horizon CABS + Hunkeler Kitap Takma Hattı

 

Esnek mükemmel ciltleme çözümü hem ofset hem de dijital baskılarınızı ihtiyaçlarınıza göre işleyebilir. AF-566F dijital + PSX-56 katlama ve istif çıkış ile CABS4000S kapak takma sistemi taşıyıcı bant ara yüz sistemi ile yapılandırılmıştır. Ofset baskıda katlanmış işleri harman istasyonunda toplayarak kesim işlemine devam ettirir. Dijital baskı için baskılı bobinler kitap bloğunu tamamlamak için kesim ve katlama işlemlerine sırasıyla gönderildikten sonra CABS4000S kapak takma ve üç ağız kesim sistemine aktarımı gerçekleştirir.

 

 

Horizon BQ470 Kapak Takma + AF566F Katlama + Hunkeler – Yarı Otomatik Kitap Ciltleme Çözümü

 

Horizon BQ470 ile yapılandırılmış mükemmel ciltleme üretim sistemi dijital baskı ortamlarını sürekli besleme için tasarlanmıştır. Az adetli kitap talebi artarken uzun çalışma süreleri azalmaktadır, yayıncılar daha etkili üretim sistemlerine ihtiyaç duymaktadır. İş akış sistemini yöneterek farklı ebat ve sayfa sayılardaki kitapları otomatik ayar değişimi ile operatör müdahalesi olmadan ciltleme işlemi gerçekleştirmiş olur. Operatörün sadece otomatik sırt ölçerine formaları veya sayfaları yerleştirmesi yeterlidir.

Kaliteli ve en ekonomik olarak çözüm sağladğmğz sistemimiz ise Ho rizonBQ-270 tek çene kapak takma makinemizdir. Bu makinemiz ile kapak beslem ünitemize pilyaj ve kırım yapmadan yükleme yaparız. Horizon BQ-270 kapak takma makinemiz ile standart sunulan otomatik kumpas kitap iç bloğunu otomatik ölçümünü yaparak kapak pilyaj ve kırım ayarları, çene açıklığı ve yan sürme tutkalı genişliğini makine otamatik ayarlamış olur. Bu makinemiz ile saatte 350 net kitap üretimi sağlaya bilmekteyiz.

 

 

Kapağı takılan kitapların kesimi için Horizon HT-30C az adetli işlerimizi kolay kullanımı ve hızlı ebat değişiklikleri yapabildiğimiz kitap kesim makinesidir. Üç ağızlı kesim makinelerine göre yatırım maliyeti oldukça ekonomik olan Horizon HT-30C kitap kesim makinesi giyotin ile kesilen kitaplara göre daha kaliteli ve amacına uygun makinedir. Giyotin makineleri düz kâğıt kesimi için kullanılır ve kesim bıçakları kâğıt kesim sistemine göre geliştirilmiştir. Kitap

kesiminde giyotin bıçaklarınız zarar görür ve kitap sırtlarında yırtılmalar ve kitap kapak yüzeyinde pres izi olur. Çeşitli yöntemler ile pres izi giderilmektedir. Fakat giyotin ile kitap kesimi ile kaliteli bir kitap elde edemeyiz. Sadece kitap kalitesi ile ilgili değil operatör çok fazla zaman kaybetmektedir Horizon HT-30C kesim makinemiz kitapları yüklendiği asansörden isteğe bağlı tekli veya çoklu alarak kaliteli kesim işlemini otomatik ve seri bir şekilde gerçekleştirir.

 

 

Horizon StitchLiner 6000 Tel dikiş hattımız ile bobinden satte 6 bin adet kitapçık üretmemiz mümkündür. Bobin çözücüden sonra tabakalanan sayfalar toplama ünitesinde birleştirilir kendinden kapaklı veya kapak ekleme ünitesi ile kapak besleyerek katlama ve pilyaj ünitesine geçer daha sonra dikiş ünititesinde düz dikiş veya omega dikişi yapılarak üç ağızlı kesim makinesi aktarılarak saatte 6 bin adet tel dikişli kitapçık üretimi sağlanmış olur.

İplik Dikiş Makinelerinde Dünya Devi SMYTH

Smyth’ ın kitaplar için iplik dikiş makineleri üretimi 1879’da Mr.David McConnell Smyth (1833-1907) 1882’de ilk patentini Hatford/A.B.D.’de aldığında başladı.

Mr.David McConnell kapak takma makinelerinde gönül vermiş bir mucitti. Aynı yıl A.B.D.’de Smyth Manufacturing Company di Hartford kuruldu. Kapak takma makinelerinde dikiş makinelerinin kullanılması kayda değer bir gelişim sağladı. Eğik iğnelerin kapak takma makinelerine dahil edilmesiyle dikiş makineleri üretiminde muazzam bir artış görüldü. Bu teknik özellik Smyth’ın 46 yıl boyunca fark edilmesini sağladı ve 1928’e kadar devam etti. Bu tarihte Smyth ilk düz iğneli yarı-otomatik dikiş makinesini piyasaya sürdü ve anında piyasadan geri dönüşleri toplamaya başladı.1941’de yüksek hıza gelen taleplere karşılık olarak iki düz iğneli makineler piyasaya sürüldü ve birkaç yıl sonra 1945’te de tam otomatik modeller piyasaya sürüldü.

 

 

SMYTH Günümüzde Dijital ve yüksek kapasiteli üretim kapasitesine sahip makineleri ile ihtiyaca yönelik hizmet verebilmektedir.

DX-70 Plus modeli otomatik tabaka beslemeli olup dijital ve az adetli işlerin iplik dikiş işlemlerini gerçekleştirmek için tasarlanmış makinesidir. Aparatlı besleme sonrasında formalar otomatik katlanıp 360x520mm forma ebatlarına kadar otomatik iplik dikişini sağlamaktadır.

Dijital baskı yatırımı yapanlar için dijital sonlandırma bir zorunluluktur. Çünkü dijital kâğıt katlama sırasında çok kolay çatlayabilmektedir. Bu nedenle iyi bir pilyaj ve katlama makinası yatırımı yapmak ve bu problemlerin üstesinden gelmek önemlidir. Hangi sistem olursa olsun, bir dijital baskı makinası kullanan işletmelerin, dijital sonlandırma makinaları yatırımı yapması gerekmektedir. Dijital baskı makinası yatırımı yapmış olan matbaalar müşterilerine tüm iş gruplarında hizmet verebilmek teslim sürelerini azaltmak ve daha hızlı cevap verip kendi üretim planlarını iş yoğunluklarına göre konvansiyonel baskı ve dijital olarak gruplamaktadırlar.

Matbaalar kendi bünyelerinde bulunan profesyonel baskı sonrası makinelerde çözmekteler bunlar kırım, tel dikiş, yumuşak kapak ve sert kapak olarak dijital baskıya entegre edilmiş durumda. Yalnız düşük adetlerde bu makinelerde işin ayarlanması uzun sürmektedir ve maliyeti daha yüksek olmaktadır.

In-line, near-line, olarak adlandırdığımız sistemler üretim hacmi ve ürün özelliklerine göre farklılık gösterir önemli olan doğru işe doğru baskı sonu çözümünü sağlanmalıdır.

 

#Ciltleme #Smyth #Hohner #Horizon #BurhanKuturman