Anasayfa » Baskı Sonrası » Dijital Sonlandırma Kaçınılmazdır

Dijital Sonlandırma Kaçınılmazdır

Sedat Onar: Ne kadar iyi bir dijital baskı makinasında baskı yaparsanız yapın eğer o ürünü kaliteli bir şekilde sonlandıramazsanız size vakit, müşteri ve para kaybı olarak geri dönecektir. Dijital sonlandırmayı basit masaüstü makinalar ile çözmek istemek aslında sorunu ileriye ötelemekten başka bir şey değildir.

Pasifik Mümessillik, Müller Martini, GUK, Eurofold katlama, ECO system selefon, Hörauf kapak taslama makinaları ve Duplo markaları ile baskı sonrasında önemli bir tedarikçi. Özellikle dijital baskı sonrasındaki çözümleri de sunan bu markaları temsil eden şirket, dijital baskıcılar için avantajlı ve ileri düzey çözümler sunuyor. Şirketin ürün müdürü Sedat Onar’a pazara bakışını ve çözümleri sorduk:

matbaa&teknik: Dijital sonlandırma ile konvansiyonel sonlandırma arasındaki farkı nasıl açıklarsınız?

Sedat Onar: Dijital baskı kısa süre içerisinde dünyada ve ülkemizde önemli bir yükseliş ve talep artışı yaşadı. Bunun en önemli etkisinin üretim miktarlarının düşmesi olduğunu düşünüyorum. Bilinen konvansiyonel baskılarda baskı öncesi, baskı, baskı sonrası şeklinde yürüyen iş akışını, dijital baskıda baskı ve sonlandırma şeklinde görüyoruz. Bu sayede elde edilmek istenen baskının kısa sürede üretilmesini sağlanmaktadır. Artık müşteriler kendi kullandıkları bilgisayarlarda hazırladıkları dijital dosyaları istedikleri adette ve zamanda üretebilmektedirler. Dijital baskı teknolojisi; konvansiyonel sonlandırma sistemlerinin aksine tüketicilerin ihtiyaçlarına anlık cevap verebildiği için tercih edilmektedir. Diğer bir önemli özellik ise kişileştirilmiş ürünler sunabilmesidir.

Bu sebeplerden yola çıkarak basılan işin adetlerinin az oluşu ve gerektiğinde bir adet bile üretilebilecek kitabın hatasız ve firesiz bir şekilde sonlandırabilmesi için teknolojik olarak donanımlı işten işe geçiş süreleri kısa olan makinalar tercih edilmektedir. Konvansiyonel sonlandırma makinalarında ise genelde üretim kapasiteleri yüksek, ,işten işe geçiş süreleri nispeten uzun makinalar kullanılmaktadır. Dijital sonlandırma sistemlerinde birbirinden farklı ebat ve özelliklerde işlerin birbiri ardına kısa sürede yapılabilmesi ve kişileştirilmiş işlerin yapılabilmesi önemli farklar olarak öne çıkmaktadır.

matbaa&teknik: Dijital baskı yatırımı yapan herkes için dijital sonlandırma şart mıdır?

Sedat Onar: Dijital baskı yatırımı yapan yatırımcının sorması gereken sorular şunlar olmalıdır: Yapacağım yatırım ile ne tür işler yapmayı hedefliyorum? Yatırım yaptığım ya da yapacağım dijital baskı makinasında ne tür işler yapabilirim? Bu sorulara verilen cevaplar sonucunda bence mutlaka bir sonlandırma ünitesi ihtiyacı doğacaktır. Konvansiyonel baskıdan bildiğimiz bir söylem vardır baskıdan değil baskı sonrasından para kazanıyoruz. Fikrimce bu dijital baskı içinde geçerli olan bir söylem çünkü ne kadar iyi bir dijital baskı makinasında baskı yaparsanız yapın eğer o ürünü kaliteli bir şekilde sonlandıramazsanız size vakit, müşteri ve para kaybı olarak geri dönecektir. Dijital sonlandırmayı basit masaüstü makinalar ile çözmek istemek aslında sorunu ileriye ötelemekten başka bir şey değildir.

matbaa&teknik: Dijital sonlandırma inline mı olmalı?

Sedat Onar: Kesinlikle, dijital sonlandırma off line olmalıdır. Özellikle dijital baskı makinalarına adapte edilmiş tel dikiş, katlama, kapak takma v.b. üniteler hem mevcut dijital baskı makinasının hızını hem de üretim verimliliğini düşürmektedir. Üniteler arasında herhangi bir arıza dijital baskıda ya da sonlandırma ünitesinde bütün bir makinanın kullanım dışı olmasına yol açmaktadır. Ayrıca son yıllarda teknolojik gelişmelere paralel sonlandırma ünitelerinde de bir gelişmeye yol açmıştır. Off line yani dijital baskı makinasından ayrı alınan sonlandırma sadece tek bir dijital baskı makinasına değil mevcut  diğer dijital baskı makinalarının sonlandırma ihtiyaçlarını karşılar. Bundan çıkan sonuç her bir dijital baskı makinasının arkasına sonlandırma ünitesi yerine birçok dijital baskı makinasına hizmet verebilen bir tek sonlandırma ünitesidir. Bu yatırımcının hem verimli bir iş yapmasını sağlar hem de yatırım maliyetini azaltır.

matbaa&teknik: Peki, bir de şöyle soralım: Kısa tiraj ve 35×50 ebat için küçük masaüstü sonlandırma makinaları yeterli midir?

Sedat Onar: Masaüstü basit sonlandırma ünitesi ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu makinaların zaman zaman kullanıcılar tarafından rağbet görseler de özellikle kaliteli iş üretimi ve verimli çalışma konularında önemli sıkıntıları olduğunu gözlemliyorum. Özellikle dijital baskı makinası kullanıcıları baskı makinalarına yatırım anlamında yüksek ücretler ödemesine rağmen sonlandırma makinalarında durum tam tersini göstermekte. Yatırım değeri yüksek dijital baskı makinalarının yardımcı ekipmanı sonlandırma makinalarına yeterli önem verilmemektedir. Yatırım değeri, verimliliği ve kaliteli iş üretim kapasitesi düşük masaüstü sonlandırma makinalarına eğilim vardır. Fakat bu makinaları kullanan firmalar zaman geçtikçe bu makinaları ellerinden çıkartıp daha profesyonel kaliteli işler yapabilen teknolojik donanımlı makinalara yönelmişlerdir. Yapmış oldukları bu yatırımlarla müşterilerinden gelen sonlandırma şikayetleri azalmıştır.

matbaa&teknik: Şirketinizin çok sayıda dijital sonlandırma çözümü olduğunu biliyoruz. Başlıklar halinde bazılarını bize anlatır mısınız?

Sedat Onar: Pasifik Mümessillik olarak baskı sonrası sistemlerde Müller Martini, GUK, Eurofold katlama, ECO system selefon, Hörauf kapak taslama makinaları ve Duplo firması ile birlikte üstün kalite ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımız ile gerçekleşecek olan yatırımlarda müşterilerimize hizmet vermek istemekteyiz. Kuruluşundan itibaren özellikle baskı sonrası sistemler konusunda dünyanın önde gelen markalarının Türkiye mümessilliğini yürütmektedir. Pasifik Mümessillik A.Ş. olarak baskı sonrası sistemlerde sektör lideri olduğumuzun bilincindeyiz. Satış ve teknik servis ekibimiz bu konuyu iyi bilen, konulara hakim uzmanlardan oluşmaktadır. Bu ekibimizle müşterilerimize ve baskı sektörüne en iyi hizmeti verdiğimize inanıyoruz. Önümüzdeki yıllarda ofset ve dijital baskı sonrası sistemlerde yatırım hızının, baskı makinaları yatırımları ile birlikte belli bir artış göstereceğine inanıyoruz. Özellikle gözlemlediğimiz matbaalarında artık bünyelerine yüksek hacimli dijital baskı makinalarını kattıklarını görmekteyiz. Bu sebeple, ürün portföyümüzü daha da geliştirerek basım sektöründe ismi duyulmuş, kaliteli ve en iyi markaları temsil etmeye devam etmeyi hedeflemekteyiz. Sektörün lider firması olarak bu konudaki sorumluluğumuzun bilincindeyiz.

Değerli okurlarımıza şirketimizin web sayfasını (http://www.pasifiktrading.com.tr) ziyaret etmelerini ve ilgilendikleri konuları seçerek incelemelerini öneririz.

Duplo firmasının üretmiş olduğu dijital baskı sonrasına ait makina ve ekipmanlar

Duplo’nun çok sayıda baskı sonrası çözümü var. Hepsinden bahsetmek istersek sayfalarca yazmak gerekiyor. Bu sebeple özellikle DC-645, DPB-500 PUR Dubinder ve Dijital Sistem 500/ çözümlerimizi anlatayım:

DC-645
Dijital baskı sonrası için kesim creasing/katlama makinesi
Özellikle dijital baskılı ürünlerin katlanması sırasında oluşan iz ve kağıt çatlamalarını ortadan kaldıran creasing sistemi ile birlikte aynı anda kesim ve katlama işlemini yapabilen DC-645 kesim/katlama/Creasing makinesi dijital baskı sonrası için ideal bir makinedir. Bültenler, tebrik kartları, menüler ve direkt gönderi ürünleri bu makinemiz için ideal ürünler. Özelliklerini ve avantajlarını ise şöyle sıralayabilirim:
İş akış programı
Kolay kullanım ve ayar
Yüksek verimlilik
Yüksek kapasiteli toplama sistemi
Uzun çalışma zamanı
Arttırılmış esneklik

DPB-500 PUR DuBinder
PUR tutkal sistemli kapak takma makinesi
Kitap ve magazin üretiminde sınıfında kendinden söz ettiren sıcak tutkallı DuBinder DPB-500, hem kısa hem de orta ölçekli tirajlarda kullanılabiliyor. Mat, parlak ve dijital  baskılı kağıtlarda mükemmel bir yapıştırma özelliğine sahip olan DuBinder artık PURVersion olarak’ta satışa sunulmaktadır..

Vakumlu yapıştırıcı dosajlama uçları sayesinde DuBinder DPB-500 PUR diğer uçları açık sistemlere göre daha avantajlı: sık tutkal değişimi, yorucu temizlik veya tutkal küvetinin koruyucu kaplaması yenilemesi tarihe karışıyor.

Kullanım bakımından diğer modele göre bir farkı olmayan PUR sayesinde daha ekonomik ve verimli üretim yapılıyor ve pis hava emicisine ihtiyaç duymuyor. DuBinder DPB-500 PUR‘ da saatte 525 Kitap üretim kapasitesine sahip ve maksimum 360 x 320 ila minimum 120 x 120 mm ebat işleyebiliyor. Opsiyonel (pilyaj) ekipmanı sayesinde kulaklıklı kapaklarda takılabiliyor.

Makinanın touchscreen (dokunmatik) olması sayesinde kullanıcının işi kolaylaştırılırken tüm veri girişi Nordson tutkal ısıtıcı bilgilerinin gibi makinanın 35 saniyede program değiştirme imkanını sağlıyor. Aynı yüksek kalitede kitap üretimi için makinayı kullanacak elemanın özel yetiştirilmiş olmasına gerek kalmıyor, cünkü bir düğme ile herşey starta hazır oluyor.

Kitap kalınlığı ölçme ve çift kağıt kontrol sensörleri sayesinde fazla fire vermeden daima kusursuz sonuçlara ulaşılıyor. PUR ile sadece zor kağıtlar değil aynı zamanda toner ve silikona dayanıklı olduğu için Dijital baskı kitaplar içinde mükemmel sonuçlar veriyor.

Digital Sistem5000
Dijital baskı sonrası için yüksek kapasiteli bobin tel dikiş, kırım ve ağız kesim makinesi Dijital baskıda üretilmiş değişken bilgi ürünlerin sayfa sonu tanıma ve opsiyon özellik barkod okuyucu sistem ile birleştirilmiş yüksek iş hacimli bobin tel dikiş kırım ve ağız kesim makinesi, dijital baskı sonrasında mükemmel bir çözümdür.

Eurofold Dijital Baskı Sonrası Çözümleri
İsviçre menşeli Multıgraph firmasının üretmiş olduğu Eurofold katlama makinaları modüler yapısı nedeniyle ileriye dönük bir kağıt katlama makinasıdır. Eurofold katlama makinasında kağıt sürme sistemi, kağıt toplama konveyörü, katlama çantaları, çapraz kırım (çanta veya balta) bağlantısı sonradan ilave edilip istenildiğinde değiştirilebilmektedir.

Eurofold katlama makinaları, büyük ebat katlama makinalarında bulunan bir kaç özelliğin üzerinde bulunması ile dikkat çekmektedir. Eurofold katlama makinalarında, kendi sınıfında bulunan katlama makinalarında bulunmayan çelik poliüretan katlama merdaneleri, katlama merdane kalınlık ayarı gibi, çapraz kırım yapabilme gibi önemli özellikler
bulunmaktadır. Çelik poliüretan katlama merdaneleri değişik gramajda kağıtların yapısına ve merdane aşınmasına imkan vermeyerek kağıtların sürekli ve düzgünce katlanmasını sağlamaktadır. Katlama merdane kalınlık ayarı ise, kalın gramajlı işlerde merdane aralıklarını ayarlayarak merdane yapısına zarar vermeyi önler ve katlamanın sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlar. Eurofold katlama makinalarına manuel yada otomatik çanta, üstten yüklenip alttan kağıdı besleyen vakumlu sistem, yüksek istif kağıt yükleme aparatı, 2 veya 4 çanta manuel yada otomatik olarak ayarlanabilen paralel kırım çantaları ayrıca opsiyon olarak 2 veya 4 çanta çapraz kırım, balta kırım aparatları bağlanabilmektedir.

Eurofold katlama makinaları, 35 x 50 cm kağıt ölçülerinde 45 – 240 g/m2 arasında kağıdı katlayabilmektedir. Minimum kağıt boyutu ise 9 x 12 cm.dir. Katlama hızı ise saatte 30.000 A4/saattir. Makinaya takılan kısa katlama çantası sayesinde 2 cm enine kadar katlama boyutu düşürülebilmektedir. Eurofold katlama makinalarına tutkal aparatı bağlantısı yapılabildiği için tutkallı insert veya broşür işleri de yapılabilmektedir. İstenildiğinde Eurofold katlama makinalarına ilaç prospektüsü katlama aparatı bağlanabilmektedir. Perfore ve pilyaj aparatı bulunan Eurofold katlama makinalarında her türlü el ilanı, broşür, kapak, tutkallı insert ve broşür işlerini rahatlıkla katlayabilirsiniz.

Ayrıca dijital baskıda kalın kağıtların katlanmasında oluşan çatlamaları önleyen sistemle donatılmış otomatik creasing makinalarımız mevcuttur. Creasing işlemi katlama yapılacak erkek ve dişi olarak oluşturulan kalıplar arasında kağıdı sıkıştırarak kağıt liflerini parçalamadan deforme edilme işlemidir.

Eurofold’da 400 gsm kağıtları creasing ve katlama işlemini yapan CF 375 Touchline model makinamız mevcuttur. Bu makinamızın kağıt ölçüsü 375 x 660 cm’dir . İstenildiğinde uzunluk 1050 cm yapılabilmektedir. Aynı zamanda bu makinada perforaj işlemide yapabilirsiniz. Yine 400 gsm kağıtlara zamanlı perfore yapabilen aynı zamanda pilyaj işlemi yapan CP 375 model makinamızda mevcuttur.

Müller Martini’den Dijital Baskı Süreçlerini Tamamlama için Yenilikler ve Dijital Baskı İçin Büyüme Fırsatları – Müller Martini Sigma Line

Matbaacılığın tüm aşamalarında dijital akış artık bir rüya değil. Artık kısa tirajlar da dijital baskı sayesinde ekonomik hale gelmiştir. Kitap üretiminde artan çeşitlilik sayısında bir artış olmasına rağmen, baskılı ürünlerin baskı adetleri azalmaktadır. Bu durum karşısında kısa trajlı ve çok çeşitli işlerde giderek artan zorlu piyasa ortamında basım sektörü için riski en aza indirmek gerekmektedir. Özellikle yayın sektörü için bu rekabetçi pazarda hayatta kalabilmek için finansal risklerini ve stok maliyetlerini azaltmak ve kontrol altında tutmak istemektedirler. Yakın zamana kadar çok düşük tirajlı işler düşük maliyetle üretilemiyordu. Nedeni de klasik tabaka veya web ofset baskı sistemlerinin standart maliyetleriydi. Artık, Müller Martini bu duruma cevap veriyor: Dünyada ilk kez broşür, katalog, finans raporları veya birebir pazarlama ürünlerinin hepsini her aşamada dijital olarak üreten “Book-On-Demand” ( isteğe göre kitap üretimi) çözümünü sunuyor. Belirli aralıklarla tekrar basılması gereken kanun kitapları, kullanma kitapları,kitaplar, süreli yada süresiz yayınlar, ders metinleri, günlükler de yine çok ekonomik olarak üretilebilir.

Özellikle kısa trajlı işler büyüyen bir pazar olup, özellikle entegre mürekkep püskürtmeli baskı sistemleri dijital baskı için ideal bir ortam sunuyor. Inkjet teknolojisi daha önce ofis tipi yazıcılar için kullanılmıştır. Etkileyici güvenilirlik, performans ve kalite sonuçları bu teknoloji ile elde edilmiş ve sayfa başına maliyeti ile ilgili devam eden maliyetlerdeki düşüş ile birlikte bu sistem ağır endüstriyel üretim sistemlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Müller Martini firması gelişen piyasa trendlerini yakından incelemiş ve diğerleri arasından HP, Kodak veya Océ gibi dijital baskı sistemleri üreticileri ile başarılı ortak projeler yapmıştır. Bu deneyim ve inceleme sonucu üretilen SigmaLine dijital kitap üretim sistemi ile son yıllarda başarılı sonuçlar alınmıştır.

Müller Martini SigmaLine, baskılı ürünlerin çok çeşitli ve tam otomasyonlu üretimi için benzersiz sistemi ile yaşanan dijital kitap üretimi sorununu çözdü. Müller Martini Sigma Line, grafik sanatlar sektöründe ilk defa dijital baskı süreçlerini tamamlama ve tam kapsamlı hale getiriyor. Verimli inline sistemi sayesinde, sadece bir makine operatörü
ve tabi tam otomatik üretim süreci tek bir işlemle kesintisiz işlem gerçekleştirilebilir. Bitmiş basılı ürün için PDF aşamasından tüm süreç, sadece birkaç dakika sürer. Bu tutarlı tüm subprocesses birbirine bağlayarak mümkün kısa üretimi yapan son derece hızlı ve verimli çalışır.

Müller Martini geleneksel web sistemi üzerinden kesme, katlama, toplama baskı süreçlerini dijital baskı sonrası olarak entegre etmiştir. Sigma Line sistemine bağlı olarak çalışan Müller Martini Pantera ve Acoro modelleri gibi güçlü kapak takma sistemleri, Primera model tel dikiş sistemi, Diamant MC model sert kapak takma sistemi komple sistem
içine entegre edilmiştir. Bu sistemler daha sonradan da Sigma Line sistemine bağlanabilir. Yeni Sigma Line, siparişe göre çok kısa tirajlı işlerde bile dijital baskıdan ciltleme veya tel dikişe kadar tüm işlemlerin yapılabildiği tamamen entegre ve sanayi tipi dijital ilk üretim hattıdır.

İlk bakışta avantajlarınız:
-Kısa tirajlı işlerin ekonomik üretimi

-JDF kapasitesli etkin iş akışı

-Entegre ve sürekli kontrol

-Baskı öncesi tüm işlemlerden dijital baskı, tel dikiş ve ciltemeye kadar tüm aşamaları kapsayan akıllı ağ

-Tüm sistem boyunca yüksek derecede otomasyon

-Amerikan ciltleme, tel dikiş ve sert kapak için mükemmel çözüm

-Çok vardiyalı çalışmaya uygun endüstriyel sağlamlık

-Tüm baskı sonrası sistemleri daha yüksek hızlı bir sonraki jenerasyon dijital baskı makinalarına uyumlu

-Ticari kalitede ürün

-Hayranlık verecek kadar kolay kullanım
Bu yüksek performanslı sistem hayranlık verecek kadar kolay kullanılır. Web ( bobinden gelen kağıt) çift taraflı olarak basılır, inline olarak tabakalanır, katlanır ve tel dikişi veya ciltlemesi yapılır. Baskı öncesinden gelen iş dosyası yüklendiğinde tüm hat otomatik olarak yeni işe ayarlanır. Müller Martini’nin Sigma Line’ı bu konuda bir devrim yaratmıştır ve herkese yeni iş ufukları ve perspektifi vermektedir.

-Tüm aşamalarda akıllı ağ
Djital baskı zaten yıllardır kullanılmaktadır. Fakat sadece akıllı ağ sistemleri ile baskı ve diğer işlemler bir arada verimli bir şekilde çalışabilir. Sigma Line her bir üretim aşamasını tek bir entegre hat üzerinde baştan sona birleştirir. Bu çözüm sayesinde dünyada ilk kez Müller Martini baskıdan baskı sonrasına kadar olan prosesi çalıştırarak kendini kanıtlamıştır. SigmaLine, JDF ara yazılımı ile baştan sona kontrol sistemi ile donatılmıştır. İş raporlama ve idari bilgiler de dahil olmak
üzere üretim prosesinin tüm fonksiyonlarını koordine eder. Yüksek otomasyon sayesinde çok kısa sürede iş değişikliği ve ayar gerçekleştirilir.

Üretim hattı ve üretilen işle ilgili tüm kritik bilgiler sadece ana ekranda değil tüm yan ekranlarda da devamlı gösterilir. Üretim tam entegre dijital ve bobinden baskı yapan SigmaPress ile başlar. Bu makina, baskı silindirinin her sayfada yeniden değişmesi sayesinde tüm kitabı baştan sona basar. Baskı için endüstri standardı olan formatlar kullanılır. Müller Martini’nin ortak çalıştığı firmaların tüm dijital baskı makinaları kullanılabilir.

Müller Martini SigmaLine otomatik web tansiyon ayar sistemi olan tüm baskı sistemlerine uygundur. Offline konfigürasyonda ise dijital olarak basılan bobinleri web tansiyonu olmadan da kullanabilir.

Primera katlamadan gelen formaların harmanlandığı ve tel dikişinin yapıldığı makinadır. Sistem ayrıca kapak kırım-besleme, numune yapıştırma, kart besleme gibi değişik modüller de eklenerek çok değişik ürünler elde edilebilir.

Tel dikiş sistemi kitaptan kitaba değişen kalınlıkları ard arda dikebilen seçerek tel dikiş mekanizması olan yeni bir sistem uygular. Tam otomatik ayar sistemi Amrys sayesinde de çok kısa ayar süreleri gerçekleştirilir. SigmaCollator, katlanmış formaları biriktirerek bu setleri kapak takma ciltleme makinasına gönderir. Cilt makinası da (Pantera, Acoro) kendini yeni işe göre ayarlayarak sürekli ve kesintisiz operasyon sağlar. Sistem her biri ayrı kalınlıkta ve formatta olan kitapları da tek tek üretebilir.