Anasayfa » drupa 2016 » Dijital ve Konvansiyoneldeki Yenilikler Bir Aradaydı

Dijital ve Konvansiyoneldeki Yenilikler Bir Aradaydı

Komori Türkiye Temsilcisi Aras Grup Genel Müdürü Hamdi Kaymak, drupa sonrası değerlendirmelerini Sedat Karadayı’ya anlattı. “Fuarda temsilciliğini yaptığımız firmaların birçoğunda yeni teknolojiler sergilendi. Dijital makineler ve konvansiyonel makinelerdeki yeni teknolojileri hep birlikte görme imkanımız oldu.” diyen Kaymak’ın Aras Grup tarafından temsil edilen şirketlere ilişkin verdiği bilgiler şöyle:

MATBAA&TEKNİK: Aras Grup olarak drupa’da hangi temsilciliklerle yer aldınız?

Hamdi Kaymak: Aras grup olarak 2016 drupa’ya  10 kişilik bir ekiple gittik ve  fuarın başından sonuna kadar fuardaydık. Aras Makina olarak temsilciliğini yaptığımız, kendi alanların da teknoloji liderliği yapmakta olan 18 üretici firmamızın standlarında Türkiye’den gelen sektör temsilcilerine yeni teknolojilerin tanıtımında yardımcı olmaya çalıştık. Başta ofset baskı makinelerinde teknoloji liderliğini yapan KOMORI olmak üzere, BasysPrint Konvansiyonel CtCP sistemleri, Canon Dijital baskı sistemleri, Screen Dijital Baskı sistemleri, Baldwin Kurutucu sistemleri, Zhengrun otomotik taslama makineleri , Kluge Varak yaldız Gofre kesim yapıştırma ve dosya yapma makineleri, Sanwa Otomotik kesim makineleri, Wen Chyuan Tam otomatik selefon ve UV Lak makineleri, SBL Otomatik kesim ve varak makineleri, MBO Katlama Makineleri, Baumann giyotin sistemleri, SMYTH İplik dikiş makineleri, Honner Tel dikiş makineleri, Ketchview Otomotik Serigrafi Baskı makineleri, Rotatek bobin ofset baskı makineleri, Labelman Etiket baskı makineleri, KYMC Flekso ve Rotogravür baskı makineleri standlarında bulunduk. Tüm temsilcisi olduğumuz şirketler drupa süresince kendi standlarında tanıtımlar gerçekleştirdiler. drupa 2016 çok önemli bir fuar. Fuara önem katan nedenlerin başında birçok üretici firmanın yeni teknolojilerini uzun yıllardır ilk olarak bu fuarda sergilemeleri.

MATBAA&TEKNİK: drupa fuarından beklentileriniz ve sergilenen ürünler hakkında bilgi verir misiniz ?

Hamdi Kaymak: drupa 2016 fuarına dünyadaki genel ekonomik sıkıntılar ve sektörle ilgili zorlukları da göz önünde bulunduran bir beklentiyle gittik. Önceki fuarlarda yapılan satış anlaşmalarının bu fuarda daha düşük seviye de olacağını ön görmüştük. Gerçekten de fuar süresince yapılan görüşmeler ve proje sonlandırmaları önceki fuarlarda gerçekleşen rakamların altında kaldı. Aras Grup olarak drupa fuarı temsilciliğini yaptığımız teknolojilerin toplu olarak sergilenmesi anlamında bizim için çok önemli. Fuarda temsilciliğini yaptığımız firmaların birçoğunda yeni teknolojiler sergilendi. Dijital makineler ve konvansiyonel makinelerdeki yeni teknolojileri hep birlikte görme imkanımız oldu. Yeni teknolojileri iki başlık altında tanımlamak gerekiyor. Birincisi şu an zaten üretilmekte olan makinaların geliştirilmiş, yeni fonksiyonlar eklenmiş versiyonları, diğeri de ilk defa bu fuarda sergilenen tamamen yeni model olarak lansmanları yapılan makineler. Sektör temsilcileri drupa’da her iki anlamda bir çok yeni teknolojiyi bir arada görme imkanı bulmuş oldu.

Komori başta olmak üzere bizim temsilcisi olduğumuz üreticilerin çoğunluğu bu fuarda yeni teknolojilerini sergiledi

hamdi_kaymak_komoriKomori standındaki yenilikler

Komori drupa 2016’da hem konvansiyonel hem de dijital teknolojilerde yeni makinelerini sergiledi. Bunların iki tanesi dijital baskı makinesi. B2 formatında Impremia IS29 inkjet ve LANDA ile geliştirdiği B1 formatında su bazlı mürekkeple baskı yapan NS40 dijital baskı makineleri. Yine drupa’da en çok ilgi çeken makilerimizden biri de 4+4 çevirme yapmadan ön arka, 1mm kalınlığa kadar baskı yapan ofset baskı makinemiz oldu. Çevirme yapmadan tek makas payıyla, minimum fire ile 18 bin hızda her türlü malzemeye baskı yapabilen ve patenti Komori’ye ait olan rakipsiz bir teknoloji.

Özellikle ticari satışına drupa fuarı ile başlayan Impremia IS29 inkjet baskı makinesi 1200 x 1200 dpi çözünürlükte her türlü baskı malzemesine herhangi bir ön kaplama olmadan en yüksek kalitede baskı yapma iddiasını taşıyan sınıfının en dikkat çeken makinesi. Fuarda farklı malzemeler üzerine 3000 tabaka/saat hızında baskı demoları gerçekleştirdi. Yine NS40 su bazlı nano mürekkep kullanan baskı makinesinde kağıt, karton, PVC, vb. bir çok farklı malzemeye canlı demolarda baskılar gerçekleştirerek müşteriyle buluşmuş oldu. 2015 yılı sonunda Avrupa’da lansmanını yaptığımız GX karton baskı makinesi konvansiyonel baskı makineleri içinde en çok dikkat çeken baskı makinesi olma iddiasını drupa’da kanıtlamış oldu. 750 x1050 mm formatında 18 bin tabaka/saat baskı hızında özellikle yüksek tirajlı, yüksek kalitede, yüksek verimlilikteki baskıları hedefleyen, kamera kontrol sistemi dahil tüm otomasyonları standart olarak sunan bir makine.

Bu fuarda Komori’nin mesajı  ‘’Biz rengi biliyoruz, biz baskıyı biliyoruz. Dolayısiyla 100 yıllık baskı sektörü deneyimimizle hem konvansiyonel hem de dijital baskıda en iyisini ve en yüksek üretkenlikle üretmeye adayız!’’ oldu.

Screen, Horizon ve diğerleri

Bahsettiğimiz gibi temsilciliğini yaptığımız firmaların çoğunluğunda yeni makineler sergilendi. Screen, renk ve baskı sektöründe 70 yıldan fazladır teknoloji üreten bir firma. İnkjet dijital baskının geldiği seviye Screen baskı makinelerinde sergilendi. Yine Screen güvenlik mürekkebi baskısı da yapabilen makinesinin lansmanını fuarda gerçekleştirdi. Bunun yanında fuarda baskı sonrası da ciddi anlamda bir talep olduğunu söylemek mümkün. Temsilciliğini yaptığımız Horizon firması fuar organizasyon firmasının da açıkladığı üzere m2 düşen ziyaretçi anlamında en kalabalık standlardan bir tanesi idi. Çünkü hem konvansiyonel matbaacılar için hem de dijital yatırım yapan matbaacılar için baskı sonrasında ilk tercih, dünyada pazar payı %60’ların üzerinde olan Horizon firması. Horizon katlama, kapak takma, tek dikiş harman sistemleri ve tüm dijital sonrası otomasyonlarına yönelik tüm makinelerini fuarda sergileme imkanı buldu. Fuarda yine sergilenen bazı makinelerin fuar sonrasında Türkiye’ye kurulmak üzere anlaşma da sağlandı. Bunlardan birincisi FANGBANG otomatik kağıt çanta makinesiydi. Tabaka olarak girişi yapılan tabakadan otomatik olarak kağıt sapı da takarak bitmiş çanta üretebilen bir makine. Diğer makine ise ZHENGRUN firmasının üretimini yaptığı otomatik kutu taslama makinesi. Büyük ilgi toplayan bu iki teknoloji de kısa süre içinde Türkiye’de kurulup, üretime başlayacaklar.

aras_grup_drupa2016MATBAA&TEKNİK: 2016 drupa fuarın kapsamının hangi alanda olduğunu düşünüyorsunuz?

Hamdi Kaymak: drupa fuarında en fazla yenilik ve yeni makine lansmanının dijital baskı alanında olduğunu gözlemledik. Hem dijital baskı makinesi üreten üreticiler hem de konvansiyonel üretici olup dijital alan da faaliyet gösteren firmaların bu fuarda ağırlıklı olarak dijital makine sunumlarının daha çok ilgi topladığını düşünüyorum. Yine konvansiyonel üretim yapan ve birçok yeni otomasyonu üzerinde standart olarak sunan baskı makineleri de büyük ilgi topladı. KOMORI standında sergilenen Lithrone RP baskı makinesi, çevirme yapmadan 1 mm kalınlıktaki malzemeye 18 tabaka/saat hızında ön-arka baskı yaparak verimlilikte konvansiyonel teknolojilerin geldiği yeri göstermesi anlamında büyük ilgi topladı.

#ArasGrup #Komori #ofset #dijitalbaski #drupa2016 #HamdiKaymak #SerkanAraz