Anasayfa » Ambalaj » drupa Sonrası Taze Bir Başlangıç Zamanı

drupa Sonrası Taze Bir Başlangıç Zamanı

Ferrostaal Türkiye Satış Yöneticisi Ersel Oflu, drupa’da temsil ettikleri şirketlere dair bilgileri MATBAA&TEKNİK için kaleme aldı. “Bizim için fuar Almanya’da bitti ama Türkiye’de başladı” diyen Oflu’nun verdiği bilgiler şöyle:

Düşüş trendini tersine çevirmek

“drupa16 tüm matbaa ve ambalaj dünyasının yakından takip ettiği ve katılım gerçekleştirdiği önemli bir fuar. Hem trendlerin belirlendiği ve hem de takip edildiği bir fuar. Katılımcı sayısı olarak geçmiş yıllara oranla daha düşük bir yoğunluk göze çarptı. Yine de tüm dünyadan katılımcılar özellikle dijital baskı sistemlerine ve dijitalize baskı süreçlerine yüksek ilgi gösterdiler. Türk ziyaretçi sayısının gayet yüksek olduğunu düşünüyorum: Özellikle Türkiye’nin dört bir yanından çok farklı büyüklüklerde firma sahibi ve yetkilisini fuarda görme şansımız oldu. Tüm dünyada matbaacılık bir düşüş trendine girmiş görünüyor ve üreticiler bu trendi tersine döndürmek için önemli ve yüksek maliyetli çabalar gösteriyor.”

Beş şirketin yenilikleri

“drupa 16’da mümessilliğini yaptığımız firmalardan Steinemann, Gietz, BEL, Brausse ve Petratto firmalarının standlarında bulunarak Türkiye’den misafirlerimizi ağırlamaya çalıştık.”

Steinemann AG- İsviçre

“Steinemann drupa16’da Heidelberg’in de bulunduğu Hall1’de yeni ürünü D-Max’i tanıttı. D-Max temel itibarı ile aşina olduğumuz Colibri UV lak makinasının yenilenmiş ve dijitalize olmuş hali. Birçok Steinemann finishing makinasında görmeye alıştığımız istasyonlara sahip: Tabaka Besleme Ünitesi ( KBA ya da Heidelberg ), Tabaka Temizleme / Calendar Ünitesi, Pozalama ve Register Ünitesi, Dijital Inkjet Lak Ünitesi, IR ve UV Kurutma Üniteleri, Kontrol Paneli ve Kumanda Ünitesi, Çıkış Ünitesi. Birçok opsiyonel ve ek modül içerebilen makine aynı zamanda konvansiyonel UV lak için de kullanılabilir. 780×1080 ebadındaki makine B1 formatta saatte 7.000’e kadar baskı kapasitesine sahip olup kağıt, karton, plastik ve lamine malzemelere baskı yapabilmekte.

D-Max’in temel üretim felsefesi  “düşük baskı tirajlı (2.000 tabakaya kadar) yüksek iş adetleri (günlük 20-30 iş)”: kalıp işçiliğini ve maliyetlerini tamamen ortadan kaldıran D-max aynı tabaka üzerinde farklı alanlara farklı lak miktarları uygulayabilen 600 dpi’lık yüksek inkjet baskı kalitesi ve değişken data baskı kabiliyetiyle çok cazip.

Dünyaca ünlük İsviçreli lak üreticisi Schmid-Rhyner AG ile geliştirilen D-max sistemi yüksek katma değerli ürünleri ve toplam kalite ve maliyet avantajları ile yüksek görünen yatırım maliyetlerini çok rahat karşılayabilecek imkanlar sunuyor.”

Gietz AG – İsviçre

gietz“Varak yaldız ve güvenlik baskı üzerine dünya lideri olan Gietz AG drupa16’da ürün portföyünün büyük bir kısmını sergiledi: Varak yaldız makinaları, tabakadan tabakaya, FSA 870 Classic ve FSA 1060 Foil Commander; Flexible Ambalaj ve Hologram Baskı alanında, bobinden bobine, Rofo910 plus; Karton Ambalaj alanında konik karton ve oluklu kutu üretiminde, HTF 940 kutu kurma makinası.

FSA 870 serisi daha önce Türkiye’de kurulumları gerçekleşen makineler: Son kurulum Sade Ofset Ambalaj’a gerçekleştirilen bu makine 600×870 ebadında olup tek geçişte gofre ve varak uygulamasını mükemmel şekilde gerçekleştirmektedir. Opsiyonel olarak 5 dikey 3 yatay bobine kadar uygulama yapılan FSA 870 hologram ve kesim işlemlerini de gerçekleştirmektedir.

FSA 1060 serisi 760×1060 ebadında olup teknolojisi, patentli özel uygulamaları ve verimliliği ile alanında dünyanın en performanslı makinasıdır.

Gietz AG’nın yeniden ürün portföyünde yer alanHTF 940 serisi, özellikle son yıllarda artan fast food ve bağlamında gıda kodekslerince talep gören konik kutu sektöründe gerek yüksek İsviçre mekanik teknolojisi gerekse kolay ayarlanabilir kullanıcı dostu yapısıyla fuarda yoğun ilgi gördü.”

BEL Computer Systems – Yunanistan

bel
“Son iki yıldır işbirliği içinde olduğumuz komşu Yunanistan’dan BEL firması basım sektörüne özel uygulaması OVERPRINT ile drupa16’da yer aldı. En yoğun ve ilgi gören standlarımızdan olan BEL’de Türkiye’den birçok yerli firmaya DEMO’lar gerçekleştirdik. BEL nu konuda çok deneyimli bir firma ve birlikte güçlü bir hizmet altyapısı oluşturuyoruz. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde OVERPRINT Print MIS’in Türkiye’de orta seviye ve üzerinde birçok matbaanın gündeminde olacak.”

BRAUSSE – Çin

“Bobst Group bünyesine dahil olan BRAUSSE ile yeniden işbirliğine başladık ve hemen akabinde başlayan drupa16’da oldukça hareketli ve ilgiye mazhar bir fuar yaşadık. drupa16 süresince Brausse standında 1050Fi kesim ve varak yaldız, 1060ER tam otomatik kesim-ayıklama-boşaltma ve TA1100 serisi tam otomatik kutu yapıştırma makinaları sergilendi.

Fuar süresince bu üç makinada üretim gerçekleştirilerek ürünler ziyaretçilerle paylaşıldı.

Brausse Kesim-Ayıklama, Varak Yaldız ve Kutu Yapıştırma makinaları gelişmiş mekanik yapıları, yüksek otomasyon ve ekipman kalitesi ve tüm bunların yanında rekabetçi ticari şartlarıyla üzerinde ısrarla duracağımız ürünlerin başında geliyorlar.”

PETRATTO – İtalya

petratto-(1)“Petratto bu fuarda, Türkiye’de de çok sayıda kurulmuş olan, pliyaj, katlama-yapıştırma, bantlama ve zarf makinalarının yanında sergilediği birçok yeni makina ile kalabalık bir fuar geçirdi. Bu yeni makinalar 50 x 70 kesim makinaları ve lazer kesim makinaları.

PDF74 serisi kesim makinaları B2 formatta uygun fiyatı ve kaliteli yapısıyla fuar süresince gerçekleştirilen operasyonlarda çok iyi performans gösterdi. Fiyat/Performans oranı çok yüksek olan PDF74 küçük ebatta olan pazar açığı giderebilecek kalitede bir ürün.”

Taze bir başlangıç yapma zamanı

“drupa16’nın en bariz nihai sonucu herkes için bir silkelenme ve taze başlangıç yapma şansı. Bizim için fuar Almanya’da bitti ama Türkiye’de başladı. Tek handikap bu bitimin Ramazan’a denk gelmesi: Bu heyecanı daha enerjik yaşamak gerekir. Çalışmalar ve koşuşturmalar sakin de olsa ilerliyor. Bayram sonrası, biraz da tatiller sonrası drupa16 boyunca yapılan ümitvar konuşmaların ve anlaşmaların realize olmasını bekliyorum.”

#ferrostaal #ferrostaalTurkiye #ErsinSahin #ErselOflu #Brause #Petratto #BEL #Steinemann #drupa2016