Anasayfa » Baskı Sonrası » Duplo’dan İki Yeni Sonlandırma Çözümü
Duplo’dan İki Yeni Sonlandırma Çözümü

Duplo’dan İki Yeni Sonlandırma Çözümü

 

Duplo’dan İki Yeni Sonlandırma Çözümü

Automated Precision House bünyesinde oluşturulan eğitim ve demo alanlarında sergilenen bu iki yeni çözüm tel dikiş ve PUR  kapak takma makinasından oluşuyor. Bu iki yeni çözüm ile ilgili olarak matbaa&teknik’e konuşan Pasifik Mümessillik’ten Serdar Tokel, bu iki yeni ürünün Duplo’nun dijital sonlandırmaya olan yaklaşımının en iyi göstergesi olduğunu söylüyor. Duplo Ürün Müdürü Sedat Onar ise yeni ürünlere ilişkin dergimize şunları söyledi: “Yeni DBMi, seçmeli harman yapma özelliği ile ön plana çıkıyor. Bu full otomatik bu tel dikiş makinesi, aslında yüksek tirajlı üretim için uygun olmasına rağmen seçmeli harman imkanı ile talebe göre cilt yapmayı sağlıyor. Böylelikle farklı sayfalar içeren ama toplamda yüksek tiraja sahip kitapçıklar üretebilirsiniz. Süratli şekilde işten işe geçiş imkanı veriyor ve saatte 4 bin 500 A5 kitapçık üretebiliyor.”

 

120 sayfa kalınlığa kadar kitapların üretilebildiği bu yenilikçi makine piyasadaki diğer makinelerden daha hassas üretim yapıyor.
Günümüzün yoğun matbaaları için tasarlanmış olan ve iki, üç veya dört  adet dikiş   kafası ile akıllı kağıt besleme özellikli en fazla altı adet DSC-10/60i  vakumlu harman ünitesi bulunan sistem, mevcut tel dikiş piyasası için çok yönlü ve esnek çözümler sunuyor. Duplo International’da Grafik Sanatlar Ürün pazarlama Müdürü olan Terry Wafer, çok çeşitli ürünleri işleyebilmenin yanı sıra her harmanl istasyonu içindeki havanın ve vakumun akışını ve gücünü kontrol edebildiklerini, bunun da sistemin en önemli özelliği olduğunu belirtti.

 

Son derece kullanıcı dostu olan DBMi Vakumlu tabaka harman ve Bobin tel dikiş kırım üç ağızlı bıçak  Sistemi bütünüyle bir GUI (Grafiksel Kullanıcı Arayüzü) PC kontrol ünitesi tarafından kontrol ediliyor. Bu da, tek bir operatörün pek çok parametreyi tek bir yerden ayarlayabilmesi anlamına geliyor. Bu nedenle de hem kısa tirajlı dijital baskılar hem de daha uzun ofset baskı sonrası uygulamaları için cazip bir çözüm.
DBMi Dikiş Sisteminin önemli bir özelliği de hızı. İsteğe bağlı DKT-200  üç ağız bıçak ve  ara kesim bıçakları ile saatte 9 bin adede kadar A5 kitap elde edilebilir. Daha önceden hafızaya alınan işler neredeyse anında geri çağrılabilir ve işten işe geçiş ayarlama süresi 60 saniye veya daha azdır. Depolanan bilgiler arasında her kitap için pilyaj yüksekliği ve katlama boşluğu kalınlığı da bulunur.
Duplo International Genel başkanı Robin Greenhalgh, Duplo’nun mevcut tam otomatik kitapçık hazırlama makinelerini bütünleyen DMBi Sisteminin, müşterilerine tel dikişleri profesyonelce yapılmış ürünler sunmalarına olanak sağladığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Müşterilerimize sunduğumuz ürünler arasında giderek popülerliği artan yatay A4 kitapçıklar da bulunuyor. Yenilikçi DBMi Sistemi, matbaacılara çok çeşitli özellikler sunarak işletmelerini büyütmelerinekar ve verimliliklerini arttırmalarına imkan sağlayacak.”

Duplo International Yeni Kompakt PUR Kapak Takma Makinesini Piyasaya Sürüyor
Duplo International, kompakt bir PUR  kapak takma makinasını piyasaya sürerek sunduğu  baskı sonrası ekipmanlarına bir yenisini daha ekledi.  Talep üzerine kapak takma işlemi yapan en son ürünü FKS PrintBind KB-4000 PUR, kısa tirajlı çalışmalarda yüksek kaliteli kitapların üretilmesi için ideal bir cihaz.
Kullanıcı dostu, tek  klamplı  kapak takma makinasında hem PUR hem de EVA tutkalları bulunuyor. PUR tutkalı, sırt boyunca gerekli miktarda hassas tutkallama yapan özel bir nozzle tutkal püskürtme aracılığı ile uygulanıyor. FKS PrintBind KB-4000 PUR’da bunu yanı sıra iki adet aktif tutkal  sürme diski bulunuyor. Bu diskler kitabın yan kenarına ısıyla eriyen EVA tutkal uygulaması yapıyor.
Tek bir makinede iki tür tutkalın olması sayesinde PUR’un güçlü yapıştırma özelliği ile ısıyla eriyen tutkalın hızlı kuruma özelliğinden faydalanıldığını belirten Duplo International Ürün Müdürü Anthony Wells, sözlerine şöyle devam etti: “Bu durum, kapak takma(klamp sıkma) işleminde kapağın sağlam şekilde yerleştirilmesini sağlıyor ve kitap üretiminin ardından tutkalın kuruması için beklemeye gerek kalmıyor.”
FKS PrintBind KB-4000 PUR’de daha büyük, tekli PUR amerikan cilt cihazlarında olduğu gibi entegre bir PUR haznesi bulunuyor. Bu da duman emilimine gerek kalmadığı anlamına geliyor. Kuru hava hazne içinde dolaşıyor ve bu da tutkalın daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Ayrıca, cihazın sadece 10 dakika süren ve bakımını kolaylaştıran otomatik bir temizlik özelliği bulunuyor.
Duplo serisinde de, diğer cihazlarda olduğu gibi hassas otomasyon ve kullanıcı dostu özellikler olması önemli. Böylece, dokunmatik renkli bir ekran kumandası aracılığı ile tüm kitap parametreleri için ince ayarlamalar kolaylıkla yapılıyor. Tutkal sıcaklığının ayarlanması veya manüel/otomatik kapak takma seçimi gibi diğer özellikler de bu kumanda aracılığı ile kolaylıkla değiştirilebiliyor.  Baskıya hazırlık süresinin en fazla 30 saniye sürdüğünü belirten Anthony Wells, bunun sıkı teslimat süreleri olan matbaacılar için mükemmel bir özellik olduğunu ifade etti.
Pasifik Mümessillik’ten Sedat Onar ise FKS PrintBind KB-4000 PUR’deki en önemli özelliğin PUR ünitesinin kapalı sistem olması, diyor. “Böylelikle tutkal püskürten nozzle’da kalan tutkal fazlası tanka geri dönüyor. Oluşturduğu ekonomi ile ekonomik bir çözüm ve elle besleme sebebiyle kısa tirajlı işler için uygun. 5  cm’ye kadar sırt kalınlığını yapıştıran cihaz, Duplo’nun dijital pazara inancını gösteren bir makine. Son olarak digi:media fuarında DC- 745 dijital baskı sonrası için kesim,pilyaj,creasing ve katlama modeli makinesini sergileyen Duplo, bu inancın devamı olarak bu iki makinayı pazara sunuyor.” Onar’a göre Türkiye’de  dijital baskı makinalarına ciddi bir ilginin olduğunu ve bunun .dijital baskı makine satışlarını  arttıracağını söyleyen Onar, bu sebeple dijital sonlandırmanın da hızla yükseleceğini söylüyor:
“Son yıllarda dijital baskı makinelerinde artan hız ve kalite sonlandırmada da aynı talepleri getiriyordu. Duplo’nun da üretmiş olduğu bu makinelerle kalite ve hız; fiyat ve performans felsefesini amaç edindiğini gösterdi. Duplo’nun satış rakamları ve müşteri memnuniyeti bizim gücümüzü gösteriyor. Türkiye’de lider durumda olan Duplo, dünya pazarında da lider durumdadır. Bunu da drupa fuarı esnasında çok sayıda dijital baskı makine üreticisinin standında çözüm ortağı olarak yer alması ile gösterecektir.”
Duplo International Uluslararası Pazarlama Müdürü Bruno Picquet ise bu ürünlerin piyasaya çıkması konusunda çok heyecanlı olduklarını ve şimdiye kadar hazırladıkları en büyük stand ile katılacakları drupa 2012’de sergilemeyi dört gözle beklediklerini belirtti.