Anasayfa » Ambalaj » DuPont Advanced Printing Sistemi Piyasanın İhtiyaçlarına Yanıt Veriyor

DuPont Advanced Printing Sistemi Piyasanın İhtiyaçlarına Yanıt Veriyor

DuPont Advanced Printing (DuPont), Düsseldorf, Almanya’daki drupa 2016 fuarı sırasında düzenlediği basın toplantısında iş stratejisini ve vizyonunu açıkladı

“DuPont Advanced Printing’in vizyonu piyasa lideri ve güvenilir yenilik ortağı olmak ve bu şekilde ambalaj ve baskı piyasalarında rakiplerimizin önüne geçerken bir yandan da müşterilerimizin büyümesine yardımcı olmak” diyen DuPont Advanced Printing Global İş Müdürü Colleen Pritchett sözlerine şöyle devam etti: “Müşterilerin artık kalite ve verimlilik arasında bir tercih yapmasına gerek olmuyor. DuPont ile hepsi sizin olabilir- yüksek kalite, yüksek hız ve yüksek performans.”

dupont-(5)Pritchett, hem medyaya hem de endüstri partnerlerine seslenerek DuPont’un ambalaj baskı sektörünün artan ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneğinden bahsetti. Ana hedefler arasında daha hızlı çevrim süreleri ve baskı hızlarına yönelik ihtiyacı karşılama, sahte ürünlerle mücadele etme ve kaliteden ödün vermeden çevre dostu çözümler sunma sayılabilir.

Renk Kompleksliği, İş Akışında Basitlik

DuPont drupa 2016’da DuPont™ Cyrel® EASY fleksografik baskı kalıp teknolojisi ve en son ekipmanlarını da sergiledi. Cyrel® EASY, flat top digital dot’u direkt olarak kalıp üzerine yerleştirerek baskı öncesi sürecini basitleştiriyor. Bu sayede verimlilik ve tutarlılık artıyor.

“Cyrel® EASY fleksografik baskı kalıpları sayesinde müşteriler verimlilik için kaliteden ödün vermek zorunda olmayacaklar” diyen Fleksografi Bölümü Global Pazarlama Müdürü Andy Kannurpatti EASY hakkında şunları söyledi: “Müşterilerimiz, ister solvent ister termal sistemler kullanıyor olsunlar, artık kalıp yapım sırasında laminasyon ya da özel UV pozlamaya ihtiyaç duymadan yüksek kalite beklentilerini karşılayabilecekler. Ve tüm bunlar Cyrel® EASY sayesinde olacak. Cyrel® EASY, hem kalıp yapım hem de baskı işlemlerine faydalı devrimsel bir teknoloji sunan yepyeni bir platform.”

dupont-(9)2015 yılında piyasaya sürülen en son DuPont™ Cyrel® markalı fleksografik sistemler portfoyu, renk kompleksliği ve iş akışı basitliği sunarak fleksografiyi ilerletiyor. Kalıplar baskı makinesi üzerinde son derece iyi bir performans gösteriyor, yüksek solid mürekkep yoğunluğu sunuyor. Baskı makine operasyonları da bu durumdan faydalanıyor çünkü bu kalıplar renge çok kolay uyum sağlıyor ve iş hazırlık firesi minimuma indiriyor. Bu da DuPont’un kalite, sürdürülebilirlik ve verimliliği arttırarak fleksografik baskı sektöründe ilerlemeyi sağlama çabalarının bir parçası olarak görülüyor.

Pritchett ile birlikte basın toplantısına katılanlar arasında Fleksografi Global Pazarlama Müdürü Andy Kannurpatti ve DuPont Avrupa, Ortadoğu, Afrika Bölümleri Teknik Müdürü Jan Scharfenberg vardı ve DuPont’un en son yenilikleri ve ürün lansmanları hakkında bilgi verdiler. Altı çizilen dört önemli lansman şöyleydi:

  • Baskı sürecini basitleştiren DuPont™ Cyrel® EASY fleksografik baskı levhaları. Bu sayede verimlilik ve tutarlılık artıyor.
  • DuPont™ FAST özelliğine sahip yeni nesil işlemci Cyrel® FAST 2000 TD. Geleneksel kalıp süreçleriyle karşılaştırıldığında FAST® teknolojisi solventsizdir ve zaman alan kurutma adımlarını ortadan kaldırdığı için verimliliği önemli ölçüde arttırır.
  • Tüketici, ticari, ofis inkjet ve tekstil baskı uygulamalarına yönelik verimliliği ve baskı performansını arttıran DuPont™ Artistri® mürekkepleri
  • En güvenli, 3D görsel, sahte ürün engelleyici teknolojiyi sağlayan DuPont Izon ürünleri.

dupont-(32)DuPont Advanced Printing TMER Satış Müdürü Asuman Yazıcı, drupa esnasında EASY plakaların çok büyük ilgi odağı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bugüne kadar müşterilerimiz ile birlikte yapmış olduğumuz testler çok olumlu sonuçlar vererek müşterilerimizin beklentilerinin de üzerinde sonuçlar verdiğini belirtmek isterim.” Yazıcı, EASY kullanıcılarının geri bildirimleri ışığında hazırlanan şu bilgileri dergimizle paylaştı:

Fleksograficilerin İsteği: Kalite ve Verimlilik

Fleksografik baskı endüstrisi mükemmellik için çabalamaya devam ediyor: En iyi baskı kalitesinin verimlilik artışı ile birleştirilmesi. Bu nedenle, global olarak yapılan bir ankete katılan fleksografik baskı plakası* kullanıcılarının çoğunun, yüksek mürekkep transferi ile arttırılmış baskı tonu aralığının, başarı için en önemli nitelikler arasında yer aldığını düşündüklerini söylemeleri bir sürpriz değil. Çoğu katılımcı aynı zamanda daha hızlı renk alımı ve daha yüksek baskı hızlarına çıkmanın eşit derecede önemli olduğunu belirtiyor. Plaka odasında kullanıcılar, plakadan plakaya tutarlılık ve üstün baskı kalitesi sağlayan plaka özellikleri arıyor. Bunlara ek olarak da, geliştirilmiş klişe yapım verimliliğine ihtiyaç duyuyor.

Düz tepeli noktaların, mürekkep yoğunluğunu sağlama ve fleksografik baskının rekabet gücünü arttıran ton aralığını geliştirme potansiyeli  var.  Son yıllarda çeşitli iş akışları geliştirildi – diğer baskı öncesi modifikasyonlar ile kombine edilmeleri gerektiğinden, her birinin belli ölçülerde zorlukları var. Bugüne kadar, söz konusu iş akışı gelişmelerinin hiç biri kolay olmadı. Bu yazıda, hem plaka odası hem de baskı odasında hayatı kolaylaştıran yeni bir seçenek hakkında bilgi vereceğiz.

resim1

Düz Tepeli Noktalar

Her yerde baskıcıların tercihi olmaktan onları  ne engelliyor?

Standart noktalar ile mükemmel vinyetler ve vurgular elde edilebilir. Ancak, 1:1 reprodüksiyon, tonal reprodüksiyon, zemin vurguları ve ton aralığı özelliklerinden dolayı düz tepeli noktalara (DTN) değer veren çok. Bu nitelikler, DTN ile plaka üretiminin gerekliliklerine bakmak için çoğu kişiye ilham veriyor. Bulduları ise, DTN’ya ulaşmanın komplike olduğu.

resim_2On yıl önce bir Flekso dergisi makalesinde, Andy Kannurpatti ve Brad Taylor – DuPont Ambalaj Grafikleri, bugün standart dijital iş akışı olarak adlandırılan, nokta sivriltme mekanizmasının arkasında yatanlara değinmişlerdi. Sektördeki çoğu plaka ve plaka işleme sistemleri üreticileri, fleksografik baskı plakasında nokta oluşum mekanizmasının arkasında yatan kimyayı anlayarak, DTN üretiminin üstesinden gelmeyi denedi.

Şuan piyasada işlenmiş bir film veya UV pozlama öncesinde plakaya lamine edilen bariyer membran kullanılarak elde edilen bir kaç çözüm mevcut. Bir başka çözüm önerisi de güçlü LED lambalarını kullanmakta. Ayrıca DuPont da, UV pozlamanın bir gaz tabakası altında gerçekleştirildiği bir çözüm sundu. Tüm bu seçenekler, DTN üretebilmekte ve üretmektedir. Hepsinin plaka üretimini sağlamak için mevcut iş akışına ilave işlemlere ve/veya ek ekipman yatırımına ihtiyaçları var.

Daha kolay bir çözüm yok mu?

Var. DuPont™ Cyrel® EASY teknolojisinin lansmanı ile düz tepeli nokta içeren fleksografik baskı plakası yapımının artık basit, kolay bir yolu var. Cyrel® EASY teknolojisi direkt plaka içerisine işlenmiştir ve DTN üretir. Kullanıcıların tek yapması gereken, plaklarını standart dijital plakalarda yaptıkları gibi ana pozlamak – hava içerisinde (normal atmosfer).  Plaka yapımcılarının iş akışlarını değiştirmeleri gerekmiyor; bilim bunu hallediyor. İşte bu kadar kolay.

Ve sonuçlar muhteşem. Laminasyon gibi ek adımlar elemine edilip, insan hatası potansiyeli de ortadan kalkınca sonuçlar tutarlı oluyor. LED lambalar gibi ek ekipman yatırımlarına da ihtiyaç kalmıyor.

resim_3Cyrel® EASY Platformu

Cyrel® EASY Platformu düz tepeli nokta üretimi için iş akışını geliştirmektedir ve teknoloji inovasyon ile kombine edilebildiğinden, ki buna termal proses, dokulu yüzey ve gelişmiş tarama dahildir, plakanın baskı sırasındaki performansı eşsizdir. Bu durum fleksograficilere hem plaka odasında hem de baskı odasında kalite ve aynı zamanda verimlilik için yeni kayıtlar açmalarına imkan tanımaktadır.

Daha yumuşak zemin mürekkebi dağılımı için zemin taraması kullanımı, mükemmel sonuçlar sağlamakla birlikte, bazı baskı öncesi süreçlerde verimlilik sorunlarına neden olabilir. Bu sorunu gidermek için dokulu bir yüzeye sahip plakalar geliştirilmiştir. Şimdi, aynı kullanıcı Cyrel® EASY’ye geçmeyi tercih ederse, hem dokulu yüzeye sahip hem de DTN içeren bir plaka seçeneği ile hem bazı işlerinde tarama ihtiyacını elemine edecek, hem de verimlilik ve kaliteyi arttırma şansını yakalayacaktır.

resim4Hem solvent kullanımını elemine edip veya sınırlandırıp hem de DTN teknolojinin avantajlarını kombine etmek isteyen fleksograficiler için de termal prosese uygun DTN teknolojisi çok uygun bir seçenektir.  Bu bağlamda fleksograficiler, operasyonlarının kalitesini, verimliliğini ve sürdürebilirliğini arttırmaktadır.

Sizin için doğru olan hangisi? 

John Kotter, liderlik ve değişim yönetimi gurusu, 1990’lı yılların başında “Lider Değişim” adlı sekiz adımlı değişim sürecini tanıttı. Daha yüksek kalite, verimlilik veya sürdürülebilirlik gibi spesifik bir hedefin olması fark etmiyor, önemli olan, bu amaca yönelik olarak başlamış olan yolculuğun bir değişim yönetimi çabası olduğunu fark etmek gerekiyor.  Engelleri kaldırmak, Kotter’in sürecinde anahtar adımdır. Cyrel® EASY Teknolojisi, düz tepeli noktaların daha geniş kabul ve kullanımını önleyen engelleri kaldırmak için özel olarak tasarlanmıştır. Modern fleksograficileri, solvent veya termal iş akışında, dokulu veya dokusuz yüzeyde, zemin taramalı yada taramasız düz tepeli nokta üretimine teşvik eden bu plaka teknolojisi, hem fleksograficilerin mevcut iş akışının ihtiyaçlarını karşılamakta hem de onlara, mükemmellik arayışlarını yerine getirecek kapsamlı bir araç seti sunmaktadır.

#DuPont #Cyrel #drupa2016 #EASY #AsumanYazıcı #flekso #FAST #artistri #ambalaj