Anasayfa » Baskı Sonrası » Duran Makina, Kutucuları Cezbetmeye Devam Ediyor
Duran Makina

Duran Makina, Kutucuları Cezbetmeye Devam Ediyor

Omega All Pro 110 ve Pack Station sergilendi

Printtek 2017’nin en önemli katılımcılarından biri olarak Duran Makina, oldukça ilgi çekici bir makina sergiledi. Şirketin ana konusu olan kutu katlama yapıştırma makinası oldukça zor bir kutu imalatı yaparken makina arkasındaki toplama ünitesi de yarı otomatik olarak ve düşük bütçesi ile ilk kez sergilenen bir makina oldu.

Duran Makina Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Duran, hızla gelişen dijital sistemlere karşın konvansiyonelin durumundan Printtek 2017’in içeriğine ve fuarların işimize etkisine kadar bazı yorumlarla haberimize zenginlik kattı. Duran, “Konvansiyonel ofset baskı makina üreticilerinin bu fuarda yer almamalarını çok garipsiyorum ve üzülüyorum”, diyor:

Konvansiyonelin ömrü uzun

Duran Makina“Konvansiyonel baskının büyük ebatlarda ve seri üretimlerde en azından yirmi seneye yakın bir süre devam edeceğini öngörüyorum. Ama diğer tarafta dijitalin de hem ebadını büyüttüğünü görüyoruz hem de süratinin arttığını görüyoruz. Tabii iki teknolojinin karşılaştırılmasında yapılan hesaplarda şu kadar adede kadar dijital hesaplıdır; adetler büyüdüğü zaman ofsete geçmek gereklidir gibi detaylar var. Bu hesaplar ne zaman ofsetin avantajını bitirecek hale getirir; o zaman bu konuyu değerlendirmek gerekir. Ama ben konvansiyonel baskı konusunda büyük oyuncuların bu fuara katılmamalarını çok garipsiyorum ve üzülüyorum. Çünkü bu firmalar senelerce Türkiye’de para kazandılar. Şimdi pazarın durumunu bahane etmeleri, farklı pazarlama politikalarımız var demeleri ve fuara katılmamaları beni çok üzüyor. Biz bir Türk üreticisi olarak Avrupa’daki fuarlara nasıl her zaman gidiyorsak onların da bizi desteklemeleri ve buradaki fuarlarda yer almaları gerekir diye düşünüyorum.”

Yangına giderken suyun fiyatı sorulmaz…

“Pazarlama için kullanılan tüm yollar çok önemli. -Hangi yolu daha çok tercih ederim gibi bir soru sorup cevap aramak, söz konusu değil. Türkiye’de bir fuar var ise biz o fuara katılmayı en azından görev addediyoruz. Avrupa’da drupa’ya katılıyoruz. Bizim için önemli bir fuar. Önümüzdeki sene İtalya, Print4All fuarı var oraya da katılıyoruz. Bu katılımları yaparken de orada kaç tane makina satarız, satamazsak ne yaparız gibi bir endişemiz de yok; böyle bir beklentimiz de yok. Olmamasına rağmen çok başarılı fuarlar geçiriyor ve satışlar yapıyoruz. Niçin beklentimiz yok? Eğer bir Türk markası olarak birinci ligde oynuyorsanız bu fuarlara katılacaksınız. Kaça mal oluyor karşılığını alıyor musun, almıyor musun diye düşünemezsiniz. Yani yangına giderken -suyun litresi kaç lira? diye sorulmaz. Ne varsa sıkacaksın o yangını söndüreceksin. Bizim işimizde de her türlü harcamayı yapacaksın bu fuara da katılacaksın ve sonunu düşünmeyeceksin. Tabii ki sorumsuzca bir katılımdan bahsetmiyorum. Bu fuarın da diğer fuarların da arkasından başarı zaten geliyor. Fuarlar bizim ambalajımız. Bu ambalaja iyi bir ürün koyarsanız başarınız devam eder. Kötü bir mal koyarsanız zaten katılmaya da gerek yok. Bizim çözümümüz, servisimiz, fiyatımız iyi; hepsi iyi ve biz fuarlara katılmaya devam edeceğiz.”

“Karton kutu sektörü yeniliklere çok açık. Çalışmalar hiç durmuyor. Yeni dizaynlar yapmak, yeni fikirler üretmek katma değeri yüksek ürünler üretmek zorundasınız. Katma değerli yeni ürünler üretmek ise ancak karton kutu yapıştırma makinasının kabiliyeti ile mümkün.  Ben rakibimden daha iyi basıyorum demek çok fazla bir şey ifade etmiyor. Daha iyi kesiyorum, hiç diyemezsiniz. Ama daha iyi, farklı kutular yapabiliyorum diyebilmek farklılık oluşturuyor, satışı kolaylaştırıyor. Bu yüzden burada bize çok önemli bir görev düşüyor. Biz bir yandan makinalarımızı geliştirirken bir yandan da müşterilerimize yeni kutular için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hem müşteriden gelen talepler var, hem de bizim bir talebe bağlı olmadan bizim kutu tasarlama çalışmalarımız var. Müşterilerimizle el ele işimizi geliştirmeye devam ediyoruz.” Duran Makina standında sergilenen All Pro 110 ve toplama makinasına ilişkin bilgileri de şirketin Bölge Satış Müdürü Eren Şentürk’ten öğrendik:

Altı nokta çeken katlama yapıştırma ve toplama için ilk lansman

“Fuarda en çok satılan All Pro 110, üç nokta, dört nokta, altı nokta çekebilen makinamızı sergiliyoruz. Makinanın sonunda yarı otomatik toplama makinamız Omega Pack Station sergileniyor. Omega Pack Station yeni bir ürün. İlk defa burada sergiye çıktı. Daha önce Omega Pack’i yani tam otomatik kutu toplama çözümümüzü pazara sunmuştuk. O modelimizin yanına tam otomatik toplamaya ihtiyaç olmayan üretimler ve düşük bütçeli yatırımlar için de bu makinamızı geliştirdik, Amerikalı ortağımızla beraber. Omega All Pro bizim en çok satılan makinamız, bu fuarda da altı nokta çok değişik bir kutu dizaynı üretiyor. Çok zor bir kutu olduğunu görebilirsiniz. Bizim de amacımız bu fuarda kutu ne denli zor olursa olsun Omega teknolojisinin çözüm sağlayabileceğini bir kez daha ispatlamak. Üstelik çok hızlı ve minimum fire ile…”

#DuranMakina #Printtek2017 #OktayDuran #Konvansiyonel #OmegaPackStation