Anasayfa » Dijital » DURST’un Opsiyonları Üretkenlikte Büyük Farklar Getiriyor

DURST’un Opsiyonları Üretkenlikte Büyük Farklar Getiriyor

Kalitesi, performansı ve düşük baskı maliyetleri ile etiket ve ambalaj baskı sektöründe gereksinim duyulan dijital baskı çözümü olan DURST UV InkJet Dijital Baskı sistemleri modele bağlı olarak  720 x 1260dpi ile 1200 x 1200 dpi çözünürlükte gerçek baskı kalitesini 2-6 piko litrelik UV mürekkep damlacıklarıyla karşılarken, 48 ile 78 mt/dk arası hızı 5, 7 ve 8 renk sistemlerle üstün tek geçiş teknolojisi ile ortaya koymaktadır.

Yüksek Opaklığa Sahip Beyaz Mürekkep;

Temeli CMYK olan UV InkJet Dijital Baskı sistemleri için ilk akla gelen, dijital baskı uygulamalarında özellikle şeffaf ve metalize baskı altı malzemelerde kullanılmak üzere BEYAZ mürekkep gereksinimidir. Tau UV InkJet yüksek pigmentli, %80 seviyesindeki yüksek opazite seviyesine sahip DURST Beyaz mürekkep uygulamada ve kalitede ciddi fark sağlamaktadır.

Orange, Violet & Green Renk opsiyonları

Standart renkler olan CMYK renklere ilave olarak Tau 330 sistemlerinde “Orange” ve “Violet” renk mürekkeplerin ilavesiyle Pantone renk kataloğunun %90’ına kadar renkleri karşılamak “Green” mürekkep seçeneği sayesinde de Tau 330 RSC sisteminde de Pantone kataloğunun %98’ine kadar renkleri karşılamak mümkün olabilmekledir.

Low Migration” Düşük Migrasyon Mürekkep;

Özellikle gıda ve ilaç sektörü (blister ambalaj için aluminyum folyo, aluminyum kapak, yoğurt, kozmetik, kutulu gıda vb.) kullanımında dolaylı gıda teması için dünyada bilinen en sert gereksinimleri (EUPIA, Nestle, Swiss Ordinance) karşılayan düşük migrasyonlu mürekkep, Tau 330 serisi sistemler için baskı kalitesine yönelik optimize edilmiştir. “SUN Chemical” tarafından DURST için üretilen mürekkepler Beyaz, CMYK ve Orange-Violet renklerinde hazırlanmakta ve düşük migrasyon seviyesi kurum dışı özel tesislerde test edilmiş ve onaylanmıştır.

Soğutma Merdanesi ve Inert Gaz Odası;

Ambalajın en hassas baskı uygulamalarından olan pergaminsiz baskı malzemesi, ısıya hassas ve film/aluminyum folyo üzerine baskı yapılmasını sağlayan bu opsiyonlar özellikle düşük migrasyonlu mürekkeple beraber esnek ambalaj (20 mikron kalınlığına kadar malzeme kullanılma olanağı) sektörü uygulamalarına bir kapı açıcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle gıda ve ilaç sektörü gereksinimi olarak, baskılı film ve folyo üzerinde UV mürekkebin sabitlemesi sonrası oluşabilecek mürekkep kokusunu ciddi oranda azaltmaktadır. Bu sayede sistemin çok daha geniş bir yelpazede ve esnek uygulamalar için kullanılması sağlanmaktadır.

Kameralı Kalite Kontrol Sistemi

Sisteme entegre edilmiş olarak kullanılan videolu kalite kontrol sistemi yüksek baskı kalitesi, ve üretim güvenliği sağlamaktadır. Bu sayede ilave bir işleme gerek kalmadan ve tek operatörle hem baskı sistemi ve hem de yüksek seviyede baskı sonrası kalite kontrolü sağlayan sistem birlikte kullanılmakta ve büyük avantaj sağlamaktadır.

 

 

Baskı malzemesi temizleme çözümü (web cleaning)

Özellikle sentetik/plastik, düşük kalınlıktaki baskı altı malzemelerin statik nedeniyle üzerlerinde tuttukları ve ayrıca gerek üretilmeleri ve gerekse ebatlama sırasında üzerlerinde kalan toz ve atık parçacıkların temizlenmesi önemli bir ihtiyaçtır. Bu işlem sayesinde çok düşük kalınlıkta yüksekliği olan baskı mürekkebinin ve dolayısıyla baskının bozulması önlenmektedir.

Korona (corona) uygulaması

Plastik filmlerin baskı öncesinde koronalı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Koronanın bulunmadığı ya da yetersiz olduğu durumlarda mürekkebin tutunabilmesi için korona uygulaması yapılmalıdır. Bu sayede baskı öncesi özellikle yüzey tansiyonu tüm film yüzeyinde eşit hale gelir ve maksimum kalite ile maksimum verim alınması sağlanır.

Değişken Veri Opsiyonu (Variable Data)

Günümüzde etiket ve dolayısıyla ambalajın kişiselleştirilmesi, adreslenmesi, gruplanması, farklı versiyon uygulamaları artık bir opsiyon değil bir gereksinim haline gelmiştir. Gerek baskı sırasında anında ve gerekse ön baskılı rulo etiket ve ambalaj baskılarına değişken veri baskısı bu seçenekle mümkün olabilmektedir. Değişken renkler, değişken görseller, seri numaraları, barkod ve diğer değişkenlerin üretilen baskılara ve dolayısıyla işletmeye yaptığı katkı ve yeni uygulamalarla rekabetçi bir işletmeye dönüşmek yadsınamaz.

Tau 330 InSetter

Baskısız ve kesilmiş boş etiket stoklarının üzerine baskı yapılmasına ve ön baskısı tamamlanmış olan basılı ve kesilmiş etiketlere özellikle değişken veri uygulamaları baskı işlemi uygulanabilmesi için sensörler ve entegre yazılım ile beraber kullanılan bu opsiyon farklı uygulamalara kapı açmaktadır.

 

#Durst #Tau330 #NadirKargi #DijitalEtiket #DijitalBaski