Anasayfa » Dijital » EFI’nin Çevre Duyarlılığı ve UV Kürleme’nin Avantajları

EFI’nin Çevre Duyarlılığı ve UV Kürleme’nin Avantajları

EFI’den Marc Verbiest , “Üreticilerin daha çevre dostu üretim metotlarını benimsemeleri gerekiyor”, diyor.

Yeşil baskının felsefesi, baskı makinesi ve kullanılan medyanın ötesinde, eko-faydalı bir çevreye yönelik bir çalışma metodunu kapsıyor. Dijital işlemlerin gelişimi baskı sektörü boyunca daha yeşil bir tavır potansiyeli sağlıyor ve EFI de, atıklar ve kaynak kullanımında düşüş sağlayan bir alternatif sunan ürün çeşitliliği sayesinde dünya çapındaki müşterilerini bu yönde eğitmeyi ve daha sorumlu üretim metotlarının kullanımını teşvik etmeyi başardı.

EFI’nin çevre duyarlılığı şirketi inkjet teknolojisi ve yazılımında lider şirket haline getirmekle kalmadı aynı zamanda solvent-tabanlı üretimden UV-kürlemeye geçişte yardımcı oldu.

Çevresel faydalar çeşitli şekillerde sağlanıyor. EFI’nin baskı makinesi, mürekkep ve yazılımları daha fazla verimlilik sağlayacak ve kullanıcıların çevreye daha duyarlı yaklaşmalarını temin edecek şekilde dizayn ediliyor. Çevre dostu ve eko-duyarlı ürünlerin giderek daha önem kazanmasıyla, EFI ürünlerinin kullanıcıları gelecekte dünya çapında baskı şirketlerini zorlayacak daha zorlu çevresel kriterleri karşılayabilecek metodolojiler üretiyor.

Etkili MIS ve ERP yazılımı kullanılması sayesinde operasyonlar düzene sokulabiliyor, üstün bir iş yönetimi ve analizi sağlanabiliyor. Ayrıca Dijital StoreFront web-to-print yazılımı en kompleks sipariş ve işlemlerin bile online olarak gerçekleştirilebilmesini sağlıyor. Şirketin üretim baskı çözümleri arasında Fiery dijital front endler ve hatasız süreçler sağlayan iş akışı yetenekleri var ve tüm bunları atıkları minimuma indirip makinenin aktif sürelerini arttırıyor. Otomasyon ve kesin renk sağlayan renk yönetim araçları sayesinde geri dönüş süreleri daha hızlı, bu sayede kullanıcılar daha yüksek değerli hizmetler ve daha yüksek etkinlik sunabiliyorlar.

Şirketin geniş ve süper geniş formatlı baskı makineleri VOC’suz UV-kürlenebilir  mürekkep kimyasallarını kullanıyor ve daha kısa tirajlarlar üretmesi gereken daha kısıtlı bütçeli kullanıcıların artan ihtiyaçlarına tatmin edici şekilde cevap veriyor. Bunlar arasında daha yüksek miktarda kişiselleştirme ve VDP (değişken data baskısı) var. Başlıca maliyetler ve talebe göre baskının düşürülmesi sayesinde artık çevreye duyarlılığı korumak daha kolay. Çünkü dijital baskı analog baskı hazırlık, kalıp ve kimyasallara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Özellikle de EFI’nin ‘cool cure’ teknolojisi, VUTEK 3.2  GS3250LX ve 2m GS2000LX geniş formatlı platformlarının entegre bir parçası. Öyle ki LED’ler geleneksel UV lambalarına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor, ve hassas ve zorlu malzemeler de dahil olmak üzere tüm malzemelerin düşük ısılarda kürlenmesine imkan tanıyor. Buna ek olarak, şirketin gri ölçek seçeneği müşterilerin daha az mürekkep kullanarak daha verimli çalışmalarını sağlarken uzaktan teşhis özelliği de gereksiz site ziyaretlerini azaltıyor ki bu da kaynaklarda tasarruf anlamına geliyor.

Aynı şekilde etiket sektöründe EFI’nin Jetrion dar-web dijital makineleri sayesinde converter’lar ciddi atık seviyelerinde düşüş sağlayabiliyorlar (özellikle de işçilik maliyetlerinin daha düşük olduğu ve geri dönüş sürelerinin daha tercih edilir kabul edildiği kısa ve orta tirajlı uygulamalarda). Bu faydalar, mükemmel özelleştirme, yerelleştirme potansiyeli ve diğer VDP (değişken data baskısı) avantajlarıyla destekleniyor ve etiket başına maliyeti daha da düşürüyor.

EFI’den Marc Verbiest şöyle anlatıyor: “Üreticilerin daha çevre dostu üretim metotlarını benimsemeleri gerekiyor. Baskı sektöründe atıkların nasıl düşürülebileceği, kaynakların ve malzemelerin nasıl daha etkili bir şekilde kullanılabileceği son derece açık. EFI, baskı makineleri, mürekkepler ve yazılımlar için daha yeşil bir portföy geliştirerek ve müşterilerin geçişini basitleştirerek bunu kolaylaştırıyor. Böylece müşteriler çevre dostu üretimlerinin faydasını görebiliyorlar. Pratik çözümler ve operasyonel uygulamalar daha yaygınlaştıkça ve uygulaması daha da kolaylaştıkça, daha fazla ülkenin bunları benimsediğini göreceğiz.”

EFI’nin daha yeşil uygulamaları bu şekilde onaylaması, Verdigris girişimine üye olmasıyla başladı. Bu kâr amacı gütmeyen kuruluş matbaacılara ve müşterilerine, baskının çevre üzerindeki etkisini daha iyi anlamalarında yardımcı olmaları amacını taşıyor.