Anasayfa » Manset » Elektroser Dijital Dönüşüme Çağırıyor
Elektroser

Elektroser Dijital Dönüşüme Çağırıyor

Elektroser Şirketler Gurubu için Printtek 2017 aslında bir ilk. Şirket ofis otomasyonunda 36 yılı geride bıraktı. 2017 yılını bir dönüşüm yılı olarak seçen Gurup, basım endüstrisinin çok önemli üç markasını çözüm portföyüne ekledi ve bugün şirket dijital dönüşüme işaret ediyor ve tüm matbaacıları bu dijital dönüşümü anlatmak için Printtek 2017’de 2. Salonda 204 nolu standa davet ediyor. Şirket ile ilgili bilgileri Üretim Makineleri İş Geliştirme Müdürü Turgut Karcı’dan aldık:

“Elektroser Şirketler Grubu, 1981 yılından bu yana ofis otomasyonu sektörüne, ihtiyaca göre ekonomik ve kaliteli çözümler sunarak hizmet vermektedir. Ofis otomasyonuna dair Elektroser’in sunduğu temel ürün Rex-Rotary markasıdır ve Elektroser bu markanın 1991 yılından bu yana Türkiye Distribütörlüğünü yürütmektedir. Bunun yanında Elektroser, yine ofis otomasyon alanında Epson gibi farklı markalarla da çalışmaktadır.”

Elektroser’den 2017 Atağı

“Elektroser ofis otomasyonundan gelen bu deneyim ve yaygınlığını, organizasyon yapısındaki tecrübe ile birlikte endüstriyel alanlara da taşımaktadır. Bu nedenle profesyonel dijital baskı-matbaa çözümlerine ek olarak, 2017 senesi içerisinde Dainippon Screen, Bel yazılım ve Handway markalarının Türkiye Temsilciliklerini bünyesine kattı. Bu şekilde Dainippon Screen ile ticari ve etiket bobin dijital baskı makineleri, Bel ile ambalaj, etiket ve ticari matbaacılık için üretim yönetimi ve maliyet tahmini ile CRM ve iş zekası üzerine MIS yazılım ürünleri ve Handway ile tek geçişte çok yüksek kapasitede oluklu mukavva dijital baskı makine ürünlerin, pazarlarına sunmaya başladı.”

Dijital dönüşüm ama nasıl?

“Elektroser’in büyük hedefi dijital dönüşümde firmaların sadece üretimlerindeki kısa tirajlardaki miktarlarını sağlamasını değil aynı zamanda yeni bir iş modeli ile farklı ürünler ve üretim modelleri geliştirebilmesini sağlamaktır. Bu anlamda kullanılacak iş modellerinde aslında üreticiyi standart yaklaşımla düşük karlılıktan çıkartarak üretim odaklılıktan satış odaklılığa imkan veren sistemleri kullanmasını sağlamaktır. Hatta bunu yaparken verinin ve veri madenciliğinin kullanılmasını sağlamaktır.

Pazardaki düşen iş hacmi ve düşen karlılıktan sıyrılıp üretici firma dostlarımızın kendilerini geleceğe hazırlamasına katkıda bulunmamız söz konusudur. Bu noktada yeni iş modellerini kurgulamak, bir dönüşümü sağlamak yeni sistemlerle mümkün olacaktır. Ancak elbette her firmanın bu dönüşüme girebileceği anlamına gelmemektedir.

Elektroser’in tecrübesinin önemi, tam da bu noktada başlamaktadır. Sektörden gelen tecrübesini dijital dünyanın gerekliliklerini bilmesinden edinmiştir. Dijital dönüşüm esnasında firmanın yaşayacağı tecrübeleri firmaya önceden aktarmaktadır. Firmanın yapmak istediklerini, firmayı analiz ettikten sonra firmanın yapması gerekenleri bildirmesi ve bunu firma ile değerlendirmesi söz konusudur. Sonuç olarak bu dönüşümün düşünce aşamasından başlayarak gerekli yatırım kararlarının alınmasında ya da alınmamasında tümüyle bağımsız bir danışman olarak hareket etmektedir.

Üretici firmaların, baskı alanının hangi noktasında olursa olsun, dönüşümü düşünüyor olması, bunu gerçekleştirirken sadece makine yatırımı yapması ile mümkün olmadığını bilmesi gerekmektedir. Bu dönüşümü çok iyi kavraması ve üretimin sadece bir fonksiyon ve araç olduğunu görmesi gerekmektedir. Sonucun sürdürülebilir bir karlılık olduğunu düşündüğümüzde, esas amacın bu modellemenin üretim fonksiyonunun da dahil olduğu bir bütün olduğunu kavramak gerekmektedir. Buna uygun şekilde modelin geliştirilmesinde kullanılacak diğer işletme ve model fonksiyonlarının da kavranması gerekir.

Tüm bu sebeplerle üretici firmaların dijital dönüşümlerinde ihtiyacı olan işlerini ileriye taşımada iyi bir iletişim kurabildiği güvenilir bir danışmandır. Firmanın danışmanı, firmanın yapacağı ya da yapmayacağı yatırım kararlarını almasında firmanın içindeymiş gibi firma odaklılığa sahip olmalıdır. Firmanın ihtiyaçlarını ve gelecek fırsatlarını görmesinin yanında tehditlerini ve kaynaklarını da değerlendirmesi önemlidir. Firmanın bugününün ve geleceğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynayabilmelidir.”

#Elektroser #Printtek2017 #DijitalDönüşüm #TurgutKarcı #DainipponScreen #Handway