Anasayfa » Ambalaj » En Geniş UV Mürekkep Portfolyosu Siegwerk’te…

En Geniş UV Mürekkep Portfolyosu Siegwerk’te…

Ersin Eren, Ofset & Etiket Satış Müdürü, Siegwerk Baskı Mürekkepleri A.Ş

Siegwerk , standart ve gıda ambalajları için uygun düşük migrasyonlu UV ürünlerine ilave olarak, yüksek baskı kalitesi, ekonomik ve çevre dostu performansa sahip, SICURA Low NRGY adlı düşük enerjili UV ofset teknolojisi ile hem UV baskılar hem de geleneksel ofset baskılar için çözümler sunuyor.UV baskısı teknolojisi, kürlenme hızı, yüzey esnekliği, yüksek baskı kalitesi, dayanıklılık ve uçucu organik bileşenlerin (VOC) emisyonunun olmaması gibi ikna edici faydaları nedeniyle büyümeye devam eden bir pazardır. UV mürekkeplerin saniyeler içinde kuruması sayesinde basılan ürünlerin, baskıdan çıkar çıkmaz işlenebilmesi sayesinde matbaalara para ve zaman tasarrufu sağlamaktadır. Emici olsun ya da olmasın hemen hemen her yüzeyde kullanılabilir olan UV mürekkepler, çok çeşitli kağıt ve plastik malzemesi üzerine baskı yapılmasına imkan verir. Bunun yanı sıra, UV baskıların geleneksel (konvansiyonel) baskılar ile karşılaştırıldığında; çizilmelere, aşınmaya, eskimeye ve hava koşullarına karşı daha fazla dayanıklı olduğu görülmektedir. UV mürekkeplerin kısa sürede kuruma kabiliyetiyle, mürekkepler yüzey tarafından emilmeden kağıt yüzeyinde kalarak, keskin ve net baskı kalitesi elde etmemize imkan sağlar -ki bu sayede daha yüksek parlaklık seviyeleri ve canlı renkler elde edilebilmesi mümkün olur. Bunun yanı sıra UV baskı zaman ve maliyet avantajının yanı sıra yüksek parlaklığa sahip metalik mürekkepler gibi ürünlerle baskılara değer katar.

Siegwerk, UV baskı proseslerini tamamen kapsayan geniş lak ve mürekkep yelpazesine sahiptir.

Bunun bir örneği, eşsiz parlaklığa sahip ve gerçek bir ayna gibi görünen High Gloss UV flexo silver’dır. (gümüş) (FP8230). Basılı metalik mürekkep UV ışığı güçlü bir şekilde yansıtır ve makine hızına bağlı olarak kürleme daha zaman gerektirmez.

aradaki_resimTüketicilerin bilinçlenmesinin artması ve yönetmeliklerin sürekli olarak güncellenmesi nedeniyle, gıda ambalajı baskılarında düşük migrasyonlu UV sistemlerin kullanımı,  günden güne artmaktdır. Marka sahipleri pigmentlere, fotobaşlatıcılara, akrilatlara ve çözücülere dair yasaklı madde listelerini sürekli olarak güncelliyorlar. Gıda ve ilaç ambalajlama kısmında, UV baskı mürekkeplerine yönelik beklentiler artıyor. Baskı da ideal verimin yanı sıra,  güvenlik seviyesi yüksek ve migrasyon riski minimum ürünler talep ediliyor.

Sicura-Litho_Nutriplast_6021

Gıda ambalajları için geniş bir portföy

Bilindiği üzere metalize yüzeyler, plastik filmler, lamine tüp, InMold etiketler, yoğurt kutusu kapakları, etiketler vb ürünler için UV mürekkepler yaygın olarak kullanılmaktadır. UV mürekkep ve laklar, bağ yapısı itibariyle daha yüksek migrasyon potansiyeline sahip materyaller içerdiğinden, özellikle gıda ürünleri için gerçekleştirilen ambalaj ve etiket baskılarında düşük migrasyonlu mürekkep sistemlerine yönelik talep ve ihtiyaçlar yükseliştedir. Siegwerk lider bir üretici olarak; Sicura Litho (Ofset), Sicura Flex (UV Flekso), Sicura Screen (Serigrafi), Sicura Nutriflex (Düşük migrasyonlu UV Flekso) ve Sicura Litho Nutriplast (Düşük Migrasyonlu Ofset) mürekkep serileriyle; gıda ambalajlama uygulamalarına uygun mürekkepler, laklar ve metalik mürekkepleri kapsayan geniş bir UV ürün portföyüne sahiptir.

Katı bir disiplin ile üretim yapıyoruz

Siegwerk, UV baskıda da gıda ambalajına yönelik yüksek gereksinimleri karşılamak için katı bir hammadde seçimi politikası, merkezi onay prosesi ve global formülasyon kılavuzları ile global markaların uygunluk standartlarına uygun çalışıyor. Müşterilerimize bileşenler, migrasyon riskleri ve hariç bırakılması tavsiye edilen uygulamalar hakkında her zaman açık bilgi sunuyoruz. Kullanıcıların amaçlanan son kullanım uygulaması için en uygun çözümü seçmesini destekliyoruz.

Sicura-Litho-Low-NRGY_LED_6032

 

LED UV Mürekkeplerimiz ile ilgili olarak

Piyasadaki gıda ve ilaç ambalajı uygulamaları için ilk LED UV flexo mürekkepler olan SICURA Nutriflex LEDTec mürekkep serilerini piyasaya sürerek düşük migrasyonlu UV baskı mürekkebi portföyünü biraz daha genişlettik.

Hepimiz biliyoruz ki kullanılan baskı prosesi ne olursa olsun LED UV teknolojisini seçen matbaacı sayısı günden güne artmaktadır. LED UV teknolojisinin, uygun maliyet ve üretkenlik avantajlarına sahip olması nedeniyle, yakın gelecekte de baskı endüstrisinde gelişim göstermeye devam edeceğine inanıyoruz.

Siegwerk, SICURA LED Offset mürekkepleri ile tabaka ofset UV piyasasında yeni bir standart oluşturdu. Mürekkep serisi olağanüstü su/mürekkep dengesi, çok düşük seviyede uçuşma özelliğine sahip olması nedeniyle, en iyi seviyede görsel çözünürlüğü ve yüksek seviyede kürlenme hızı sağlıyor. Seri, ISO 2846-1 standardına uygundur. UV kurutucuları alanında lider şirket olan Alman IST METZ grubu da, yılda dört kez yayınlanan broşürlerinin birinin baskısı için SICURA LED Offset serisini seçti. Bu da serinin başarısını ortaya koyan bir referans olmaktadır.

SICURA Nutriflex LEDTec

SICURA Nutriflex LEDTec

 

Düşük enerjili UV serimiz

Siegwerk, ayrıca yüksek baskı kalitesinin yanı sıra mükemmel ekonomik ve çevre dostu performansa sahip, SICURA Low NRGY adlı düşük enerjili UV ofset teknolojisi sunuyor. Bu mürekkep yelpazesi hem UV baskılar hem de geleneksel ofset baskılar için caziptir. Düşük Enerjili UV kürlenme sistemlerinde; dalga boyu spektrumu azaltılmış özel UV lambalar kullanıldığından; yüksek hassasiyetli UV mürekkeplere ihtiyaç duyulmaktadır. Düşük enerjili UV kurutuculara yönelik SICURA Low NRGY serisi, reaktivite, kullanım kolaylığı, sabit baskı imkanı ve çizilmeye karşı mükemmel dayanıklılık konusunda yüksek performans sergilemesinin yanı sıra, ISO 12647-1 ve PSO belgesi için ön koşulları yerine getirdi. Mürekkep serisi doğru renk yoğunluğuna ulaşmak için gereken asgari sayfa sayısı konusunda kategorisinin en iyisi olması sebebiyle, kağıt firesi ve üretim maliyetinin en aza indirgenmesine yardımcı oluyor.

SICURA Litho Low NRGY

SICURA Litho Low NRGY

 

Bir diğer gelişme de, uluslararası lider baskı makine üreticisi; Komori, H-UV mürekkeplerinin tedariği için Siegwerk’i Avrupalı ortağı olarak seçti. “K-Supply mürekkep” olarak onaylanan tüm mürekkepler yüksek seviyedeki sertlikleri, baskı kaliteleri, çok yönlülükleri ve ekonomik performansları ile öne çıkıyor.

#Siegwerk #ErsinEren #UV #murekkep #HUV #ofset #gidaambalaji #ambalaj #KSupply #Komori #Sicura #NRYG #migrasyon #lowmigrasyon