Anasayfa » Makale » Endüstriyel Baskı Ne Demek?

Endüstriyel Baskı Ne Demek?

Yayın Tarihi: Mayıs 2014

Kaynak: http://www.inprintshow.com/

Endüstriyel baskı, herhangi bir üretim süreci içinde baskı teknolojilerinin kullanılması anlamına geliyor.  Mürekkep ya da diğer bir maddenin başka bir ürün üzerine fonksiyon ya da dekor amaçlı olarak basılması prosedürünü tanımlıyor. Geleneksel doküman ya da grafik baskıdan farklı olarak endüstriyel baskı üretim hattının üzerinde gerçekleştiriliyor.

Çeşitli endüstriyel uygulamalar da bulunuyor. 3D baskı gibi özel teknolojiler ise endüstriyel tasarımcılar tarafından prototip üretme ya da hassas maddeler için özel ambalajlar üretmek için kullanılıyor.

Endüstriyel baskıdaki en son yenilikler, daha önce hiç bilinmeyen üretim teknolojilerine kapı açtı. Üretim hattına entegre edilen bu yeni teknolojiler sayesinde gerçekten özelleşmiş baskı ve sık tasarım değişiklikleri mümkün olurken tasarımdan üretime kadar geçen sürede atıl zaman minimuma indirilmiş oluyor. Aynı zamanda risk ve maliyetler de minimuma düşürülüyor: Birçok baskı prosedürü hem küçük hem büyük miktarlar için uygun, bu sayede üreticiler değişen piyasa ya da müşteri taleplerine hızlıca yanıt verebiliyorlar. Bu kadar fazla olanak sunduğu için endüstriyel baskı çeşitli sektörlerde büyümeyi destekliyor. IT Strategies’deki uzmanlara göre endüstriyel analog baskı, 100 milyar dolarlık piyasa değerine sahipken 2022 yılında 120 milyar dolara yükselecek. Bu büyüme tahmini, seramikler, tekstil ya da plastikler üzerine yüzey görüntülüme gibi toplu özelleştirme için kullanılan endüstriyel inkjete yönelik artan taleple de uyumlu.